Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazury w wersji kieszonkowej

Adam Luks
Ponadstuhektarowe akweny i niewielkie oczka zagubione w leśnych ostępach... Dusza i główna atrakcja Brodnickiego Parku Krajobrazowy to sześćdziesiąt wyjątkowo czystych jezior.

Ponadstuhektarowe akweny i niewielkie oczka zagubione w leśnych ostępach...  Dusza i główna atrakcja Brodnickiego Parku Krajobrazowy to sześćdziesiąt wyjątkowo czystych jezior.

<!** Image 2 align=right alt="Image 91532" sub="Przysmakiem perkozów dwuczubych są kijanki. W Brodnickim Parku Krajobrazowym ptaki mają ich pod dostatkiem. ">Prawdziwy raj dla miłośników wypoczynku nad wodą - niezbyt rozległe przestrzenie leśnego kompleksu, porozcinane gęsto wstęgami podłużnych jezior. Turysta przemierzający teren BPK średnio co kilometr trafia na jakiś akwen. - Czasem nazywa się te okolice kieszonkowymi Mazurami - śmieje się Marian Tomoń, dyrektor BPK.

Park utworzono w 1985 r., ale 3 lata temu jego obszar powiększono o jezioro Bachotek oraz tzw. Bagienną Dolinę Drwęcy, rozciągającą się między Radoszkami a Brodnicą. Teren jest cenną ostoją ptactwa. Gniazdują tutaj m.in.: perkoz rdzawoszyi, bąk, krakwa, cyranka, płaskonos, gągoł, krwawodziób i rybitwa czarna. Można tu także spotkać rzadkiego łabędzia krzykliwego - nie gniazduje, jedynie odpoczywa w czasie swoich wędrówek. Niebawem w tej okolicy powstać ma platforma widokowa, z której można będzie podziwiać i fotografować ptaki.

<!** reklama>Całość parku znajduje się w obrębie „zielonych płuc Polski”. Większość tutejszych jezior ma wysoką II klasę czystości. Na obszarze całego Kujawsko-Pomorskiego tylko 2 jeziora zostały zakwalifikowane do wyższej - I klasy. Jedno z nich, jezioro Okonek, znajduje się właśnie na terenie BPK. Leży w pobliżu szosy Ciche-Tereszewo, na południe od Jeziora Wielkie Partęczyny. - Okonek to niewielkie śródleśne jeziorko o długości kilkuset metrów, dość silnie zarastające - informuje Marian Tomoń.

<!** Image 3 align=left alt="Image 91532" sub="Krajobraz Jeziora Kochanka.">Najrozleglejszym akwenem parku jest Jezioro Wielkie Partęczyny, rozciągające się na przestrzeni ponad 320 ha. Na terenie BPK znajduje się jeszcze 6 innych jezior o powierzchni większej niż 100 ha: Bachotek (211 ha), Sosno (188 ha), Łąkorz (162 ha), Głowińskie (131 ha), Zbiczno (129 ha) i Ciche (111 ha). To ostatnie ma wyjątkowe walory krajobrazowe.

- Większość akwenów na terenie parku to jeziora rynnowe, pozostawione w spadku przez lodowiec - mówi Marian Tomoń. - Charakteryzują się wąskim, wydłużonym kształtem, otoczone są w większości stromymi zalesionymi brzegami.

<!** Image 4 align=right alt="Image 91532" sub="Koźlarze. Lasy Pojezierza Brodnickiego to raj, między innymi, dla grzybiarzy.">Pod względem głębokości wygrywa jezioro Zbiczno (41 m). Dalej w kolejności są: Łąkorz (30 m) i Wielkie Partęczyny (28,5 m) Najpłytsze, zarastające akweny nie osiągają 1,5 m głębokości. Nad kilkoma jeziorami ulokowano ośrodki wczasowe i pola namiotowe (Wielkie Partęczyny, Zbiczno, Strażym i Bachotek).

Lasy porastające 60 proc. powierzchni parku to głównie bory sosnowe i mieszane. Mniejsze obszary zajmują lasy liściaste: grądy, łęgi i olsy. Bardzo duży udział (37 proc.) mają tutaj lasy ochronne, drzewostany nasienne i ostoje zwierzyny. Typową cechą BPK są naturalne zbiorowiska torfowiskowe i szuwarowe.

Na terenie parku wytyczono kilka ciekawych szlaków dla pieszych, rowerzystów i amatorów konnych przejażdżek. - Jednak zdecydowanie najlepiej zwiedza się tutejsze okolice w kajaku - zapewnia Tomoń.

<!** Image 5 align=left alt="Image 91532" sub="Brodnicki Park Krajobrazowy położony jest na terenie 2 województw: kujawsko-pomorskiego (12349 ha) i warmińsko-mazurskiego (4336 ha)">Istnieją co najmniej trzy istotne powody, dla których strażnicy parku polecają właśnie tę formę turystyki. - Po pierwsze, kajakiem dotrzeć można w zakątki od strony lądu praktycznie niedostępne - przekonuje dyrektor. - Po drugie, w kajaku jesteśmy mniej narażeni na ataki żmii oraz kleszczy, których mamy tu sporo. Po trzecie, zwierzęta reagują na ludzi w kajakach mniej płochliwie niż na turystów pieszych - pozwalają czasem podpłynąć naprawdę blisko. Łosie i jelenie piją sobie spokojnie wodę, jakby w ogóle nas nie zauważały.

Brodnicki Park Krajobrazowy został utworzony w 1985 r. jako 25. w kraju i 1. w ówczesnym województwie toruńskim obszar chroniony tego typu. Powierzchnia BPK wynosi 16685 ha, z czego ponad 60 proc. to lasy, a 10 proc. - wody. Położony jest na terenie 2 województw: kujawsko-pomorskiego (12349 ha) i warmińsko-mazurskiego (4336 ha). Siedziba parku znajduje się w Grzmięcy.

Trasa Turystyczna

Kajakiem

Jeziora Pojezierza Brodnickiego układają się w dwa główne ciągi - wzdłuż rzek: Skarlanki i Brodnickiej Strugi.

Strugę najlepiej poznać wczesną wiosną, gdy niesie wystarczającą ilość wody. Skarlanka natomiast dostępna jest cały rok.

Skarlanka spina kilka pięknych jezior: Partęczyny Wielkie, Dębno, Robotno, Kurzyny i Strażym. Istnieje oczywiście sporo okazji do „skoków w bok” - na Jezierze Partęczyny Małe, Łąkorek albo rzeczką Cichówką przez Zbiczno, Karaś do Jeziora Cichego - w jeden z najpiękniejszych zakątków regionu.

Warto Zobaczyć

W parku Brodnickim

  • Pomnik przyrody Adam i Ewa w okolicach Grzmięcy - dwa dęby, z który tylko jeden żyje (obwód 365 centymetrów, wysokość 15 metrów, wiek około 350 lat)
  • Grodziska średniowieczne - hipotetyczne grodzisko z wałem i fosą na Wyspie Skarbów na jeziorze Bachotek oraz dwa grodziska wyżynne na półwyspie jeziora Strażym.
  • Wielka Syberia - wyspa na Jeziorze Wielkie Partęczyny, którą objęto ochroną w 1958 roku, tworząc rezerwat przyrody o powierzchni 0,38 ha.
  • Okazem szczególnie chronionym jest śliczny storczyk obuwik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!