Matusiak odkryciem Beenhakkera

nad, PAP
Finlandia, przed Serbią, Polską i Portugalią - tak wygląda czołówka tabeli grupy A eliminacji mistrzostw Europy przed zimową przerwą.

W środę, jak już informowaliśmy, polscy piłkarze odnieśli trzecie zwycięstwo z rzędu, wygrywając w Brukseli z Belgią 1:0. Jedynego gola zdobył Radosław Matusiak.

<!** reklama left>Biało-czerwoni trzy punkty zdobyli zasłużenie, będąc przez 90 minut zespołem lepszym, choć poziom spotkania nikogo nie mógł zadowolić. Jedyna bramka padła w 19. minucie gry, kiedy Matusiak odebrał piłkę Danielowi Van Buytenowi i w sytuacji sam na sam pokonał belgijskiego bramkarza.

Podopieczni Leo Beenhakkera wygrali w eliminacjach trzecie spotkanie z rzędu i z dziesięcioma punktami w pięciu meczach zajmują trzecie miejsce w tabeli grupy A.

Klasyczna polska gra

- Chcieliśmy dominować od początku tego spotkania, ale pierwsze dziesięć minut nie było najlepsze. To była taka klasyczna polska gra do tyłu. Potem było coraz lepiej, a w przerwie próbowałem przekonać piłkarzy, aby bardziej wypychali Belgów ze swojej połowy, tak jak to robili z Portugalczykami. Graliśmy trochę za bardzo defensywnie, ale jestem w stanie to zrozumieć, budowałem niemalże nową drużynę, bez pięciu zawodników z podstawowego składu z poprzedniego spotkania. Bardzo dobrze zagrał Matusiak, to bardzo dobry moment jego kariery, co pokazuje także w meczach ligowych. Odkąd go poznałem, obdarzyłem go zaufaniem, jest to jeden z najlepszych polskich piłkarzy młodego pokolenia - stwierdził selekcjoner polskiej reprezentacji.

W grupie A prowadzi Finlandia 11 pkt, która w środę, po bramce Miki Nurmeli na sztucznej nawierzchni w Helsinkach, pokonała Armenię 1:0. Pewne zwycięstwo odniosła także Portugalia, która przed własną publicznością wygrała z Kazachstanem 3:0. Na listę strzelców wpisali się Simao Sabrosa (dwukrotnie) i Cristiano Ronaldo.

Niespodzianka w Nikozji

W środę o punkty w eliminacjach ME rywalizowano na czterech innych stadionach. Do niespodzianki doszło w Nikozji, gdzie Cypr zremisował z Niemcami 1:1. Na gola Michaela Ballacka celnym strzałem odpowiedział tuż przed przerwą Yiannakis Okkas. Mimo pierwszej w eliminacjach straty punktów, trzeci zespół ostatniego mundialu prowadzi w tabeli grupy D. W grupie E Rosja wygrała z Macedonią 2:0 oraz Chorwacja z Izraelem 4:3.

Wiele innych drużyn narodowych w środę rozgrywało mecze towarzyskie. W Belgradzie grupowy rywal biało-czerwonych - Serbia - zremisował z Norwegią 1:1. Takim samym rezultatem zakończyły się spotkania mistrzów świata - Włochów z Turkami, Holandii z Anglią oraz Czech z Danią.