Matura w czasie pandemii i co dalej? Barometr zawodów deficytowych 2020 nie kłamie!

Artykuł sponsorowany

Przed wyborem swojej edukacyjnej drogi stoją w czerwcu absolwenci szkół średnich. Nie każdy na tym etapie jest zdecydowany czym chciałby się zająć zawodowo w przyszłości. Podejmując decyzję warto przeanalizować potrzeby współczesnego rynku pracy. Wspaniale, jeżeli uda się w życiu robić to, co się lubi. Najważniejsze jest jednak zdobycie takiego wykształcenia, które zagwarantuje nam stabilność finansową.

Z Barometru zawodów, opublikowanego na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach prognozy na najbliższe lata wynika, że osoby, które podejmą naukę w szkołach policealnych Centrum Edukacji Dorosłych od września 2020, nie powinny mieć w przyszłości problemów ze znalezieniem pracy. Analitycy rynku są przekonani, że bardzo poszukiwani przez pracodawców w najbliższych latach będą technicy masażyści, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, jak również pracownicy ds. rachunkowości czy księgowości. Nasze placówki kształcą w tych zawodach od lat - mówi Teresa Synik-dyrektor CED.

Szkoły policealne Centrum Edukacji Dorosłych w Toruniu, Brodnicy i Bydgoszczy starają się co roku modyfikować ofertę kształcenia, na bieżąco dostosowując ją do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Chcemy, aby po ukończeniu naszych szkół życie absolwentów zmieniało się na lepsze, dlatego stale śledzimy wszystkie raporty dotyczące pożądanych zawodów zapewniających naszym absolwentom stabilność życiową i zawodową – mówi Teresa Synik dyrektor szkół CED.

W Centrum Edukacji Dorosłych w Toruniu, Brodnicy i Bydgoszczy ruszył nabór do szkół policealnych. Zajęcia rozpoczną się we wrześniu. Każda osoba z wykształceniem średnim (matura nie jest wymagana) może bezpłatnie zdobyć nowy zawód lub się przekwalifikować. Warto zapisać się już dziś i zagwarantować sobie miejsce!

Ze względu na bieżące potrzeby rynku pracy warto zainteresować się kierunkami medycznymi, takimi jak technik masażysta z elementami fizjoterapii, czy opiekun medyczny z elementami rehabilitacji. Ciekawą propozycją jest również kierunek opiekunka środowiskowa.


Pracownia masażu w Brodnicy
W branży medycznej wciąż wzrasta zapotrzebowanie na masażystów. Masażysta, to osoba wykonująca masaż leczniczy, sportowy, kosmetyczny i profilaktyczny, zgodnie z wymogami wiedzy medycznej. Masaż leczniczy jest świadczeniem zdrowotnym, dlatego zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej może być on wykonywany wyłącznie przez osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny. Do takich zalicza się technik masażysta będący w ofercie szkół medycznych Centrum Edukacji Dorosłych. Nauka na tym kierunku trwa dwa lata i obejmuje elementy fizjoterapii. Zajęcia odbywają się w ramach szkoły policealnej w trybie stacjonarnym - przez 3 dni w tygodniu, jednak plan zajęć skonstruowany jest w sposób, który umożliwia słuchaczom pogodzenie nauki z pracą zawodową lub kształceniem na studiach.


Pracownia opiekuna w Brodnicy
Kolejnym kierunkiem medycznym w ofercie szkół CED jest opiekun medyczny. Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych wzrasta zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Jeśli czujesz, że twoim powołaniem jest niesienie pomocy chorym i wymagającym opieki, wybór tego zawodu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Opiekun medyczny, to osoba, która w profesjonalny sposób niesie pomoc osobie chorej i niesamodzielnej. Jego zadaniem jest rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych chorego. Opiekun medyczny może wykonywać wspomniane czynności w sposób samodzielny – w warunkach domowych bądź w ramach wsparcia zespołu medycznego czy terapeutycznego pracującego np. w szpitalu. Zawodem opiekuna medycznego warto zainteresować się choćby z tego względu, że daje szerokie możliwości zatrudnienia. Może on pracować w różnego rodzaju placówkach medycznych, tj. szpitalach, hospicjach, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także domach pomocy społecznej, fundacjach wspierających chorych i potrzebujących i prywatnych klinikach. Może też świadczyć swoje usługi w ramach indywidualnej opieki nad pacjentem, w jego domu.
Nauka na tym kierunku trwa rok. Zajęcia odbywają się weekendowo przez dwa dni średnio co dwa tygodnie. Jest to bardzo dobra opcja dla maturzystów, którzy myślą o studiach medycznych a wyniki z matury nie pozwalają kontynuować nauki na wybranym kierunku studiów. Z doświadczenia wiemy, że jest to dobry sposób na „zdobycie zawodu”, który po dostaniu się na wymarzone studia pozwoli na pracę w instytucjach, ośrodkach medycznych, wykonywaniu i poznawaniu przyszłego zawodu lekarza, ratownika medycznego czy pielęgniarki „od podszewki”.
Nasi słuchacze w trakcie nauki odbywają, aż 140 h praktyki zawodowej na oddziałach szpitalnych. Nie bez znaczenia jest fakt, iż na wszystkich kierunkach policealnych (nie tylko medycznych) minimum 50 % zajęć, to zajęcia praktyczne, których realizacja ułatwia np. dalszą edukację na kierunkach medycznych na które zapotrzebowanie w/g podpisanego ponad podziałami “Paktu dla zdrowia 2030“ będzie cały czas bardzo wysokie w całej Europie, co niewątpliwie daje ogromne możliwości stabilnego i dobrze opłacanego zatrudnienia.

Pracownia w Toruniu
Opiekunka środowiskowa, to kolejny zawód dla osób z powołaniem!
Opiekunka środowiskowa niesie pomoc i ułatwia codzienną egzystencję nie tylko osobom starszym, ale też poszkodowanym przez różnego rodzaju wypadki losowe, bezrobotnym, uzależnionym, bezdomnym czy żyjącym na skraju egzystencji. Opiekunka środowiskowa pracuje niestacjonarnie, na określonym terenie. Docierając do osób, które potrzebują pomocy lub wsparcia. Współpracuje z instytucjami opieki społecznej, a także organizacjami i fundacjami, które prowadzą działalność o podobnym charakterze. Pomagają wszystkim tym, którzy nie dostają dostatecznego wsparcia ze strony rodziny. Nauka na tym kierunku trwa rok i jest realizowana w systemie zaocznym.

Zdobycie zawodu technika masażysty, opiekuna medycznego, czy opiekunki środowiskowej, to nie tylko szansa pomocy drugiej osobie, czy znalezienia pracy w konkretnej placówce. Założenie własnej działalności pozwoli świadczyć komercyjne usługi zarówno pielęgnacyjno-opiekuńcze, jak też masażu i fizjoterapii w sektorze prywatnym.
Zarówno kierunek technik masażysta, opiekun medyczny jak i opiekunka środowiskowa kończy się przystąpieniem do państwowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Uzyskany dyplom jest dokumentem uznawanym w Unii Europejskiej. Dodatkowo absolwent otrzymuje suplement do dyplomu wydawany w języku angielskim.
Kierunki medyczne w naszej szkole świetnie się uzupełniają i pozwalają kształcić się zarówno na poziomie technika jak i studiów wyższych. I tak rozpoczynając naukę na opiekunie medycznym można uzupełnić swoją wiedzę o kolejną kwalifikację opiekunki środowiskowej, a na ambitnych czeka jeszcze technik masażysta, który łączy się z fizjoterapią. Połączenie tych dwóch zawodów stwarza możliwości szybszego wejścia w życie zawodowe, wykorzystania w praktyce wiedzy zdobytej na kierunku technik masażysta, a także zabezpieczenia środków finansowych między innymi na własne potrzeby oraz na dalszą edukację.


Pracownia masażu w Toruniu
Dysponujemy bardzo dobrze przygotowanymi pracowniami i jesteśmy na czasie z nowinkami medycznymi, które ułatwiają pracę przyszłym masażystom i opiekunom, a nasza Kadra dydaktyczna, to praktycy, którzy wciąż poszerzają swoją wiedzę o nowości w dziedzinie medycyny i opieki nad osobą chorą i niesamodzielną.

Jesteśmy przekonani, że zawody technika masażysty, opiekuna medycznego i opiekunki środowiskowej, to zawody przyszłości - mówi Teresa Synik – osoba prowadząca szkoły Centrum Edukacji Dorosłych w Toruniu, Brodnicy i Bydgoszczy. Fakt, że już niedługo seniorzy będą stanowili ponad 30% społeczeństwa, a Polska będzie jednym z najstarszych europejskich społeczeństw, nie pozostawia wątpliwości, co do zapotrzebowania na pracowników w sektorze opieki i rehabilitacji. Kształcenie w szkołach Centrum Edukacji Dorosłych jest potwierdzone 23-letnim doświadczeniem, bezpłatne i dostępne dla każdego. Szeroki zasięg działalności od Brodnicy przez Toruń po Bydgoszcz sprawia, że z tej ciekawej oferty mogą skorzystać niemal wszyscy mieszkańcy naszego województwa.

Teresa Synik dyrektor

Jesteś osobą cierpliwą, empatyczną, chętną do niesienia pomocy innym? Chcesz rozpocząć naukę wykorzystując swoje atuty? Może studiujesz na studiach dziennych lub wybierasz się na studia, lecz obawiasz się o zabezpieczenie finansowe podczas nauki? Skontaktuj się z pracownikiem, który przedstawi Ci szczegółową ofertę, zapozna z przykładowym planem zajęć, realizowanymi przedmiotami, a nawet pokaże sale dydaktyczne oraz pomoże także przy zapisie na wybrany kierunek. Obejrzyj nasze pracownie w Brodnicy https://ced.edu.pl/ced/. Szczegółowe informacje uzyskać można na stronie https://ced.edu.pl/ced/, gdzie można znaleźć informacje o pozostałych kierunkach odpowiadających być może na Państwa zainteresowania takich jak np. technik usług kosmetycznych, technik ochrony, technik administracji czy też technik bhp dzwoniąc pod numer (siedziba CED) tel. (56) 659 66 86 lub w pozostałych siedzibach szkół CED w Brodnicy tel. 607 525 956 lub 56) 493 20 32 i Bydgoszczy (52) 567 00 34.

Myślisz-nowoczesna szkoła
Mówisz-Centrum Edukacji Dorosłych w Toruniu, Brodnicy i Bydgoszczy

Materiał oryginalny: Matura w czasie pandemii i co dalej? Barometr zawodów deficytowych 2020 nie kłamie! - Nowości Dziennik Toruński

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3