Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020 - przecieki. Takie tematy mogą pojawić się na egzaminie z polskiego!

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tegoroczna matura rozpocznie się 8 czerwca. Podpowiadamy maturzystom, co warto jeszcze powtórzyć.
Tegoroczna matura rozpocznie się 8 czerwca. Podpowiadamy maturzystom, co warto jeszcze powtórzyć. Dariusz Bloch/Archiwum
Do matury 2020 pozostał niespełna miesiąc. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca. Tradycyjnie w pierwszym dniu uczniowie zmierzą się zadaniami z języka polskiego. Ustnych egzaminów w tym roku nie będzie.

Jakie tematy mogą pojawić się na pisemnej maturze 2020 z języka polskiego na poziomie podstawowym? W internecie pojawiają przecieki. Po wysłaniu sms otrzymać mamy niektóre pytania. Pamiętajcie i nie dajcie się naciągnąć - to oszustwo.

Jakie wiadomości warto jednak jeszcze powtórzyć? O spekulacje na ten temat i podpowiedź poprosiliśmy eksperta - dr Annę Stempkę, doświadczoną polonistkę z II LO w Bydgoszczy.

Co koniecznie musisz wiedzieć na maturze z polskiego? Zobacz spekulacje w poniższej galerii.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca. Tradycyjnie w pierwszym dniu uczniowie zmierzą się zadaniami z języka polskiego. Jakie tematy mogą pojawić się na pisemnej maturze 2020 z języka polskiego na poziomie podstawowym? W internecie pojawiają przecieki. Po wysłaniu sms otrzymać mamy niektóre pytania. Pamiętajcie i nie dajcie się naciągnąć - to oszustwo.Jakie wiadomości warto jednak jeszcze powtórzyć? O spekulacje na ten temat i podpowiedź poprosiliśmy eksperta - dr Annę Stempkę, doświadczoną polonistkę z II LO w Bydgoszczy.Więcej na kolejnych slajdach >>>

Matura 2020 - język polski. To musisz koniecznie wiedzieć na...

Matura 2020 - język polski - Wiedza o epokach literackich

Przy powtarzaniu materiału ważne, by robić to w odpowiedniej kolejności. Zdaniem ekspertki, na początek należy powtórzyć wiedzę o epokach literackich. - Jest ona niezbędna do interpretacji utworów literackich - podkreśla dr Anna Stempka. Warto zatem znać:

  • Ramy czasowe epoki literackiej
  • Filozofię
  • Główne idee epoki literackiej
  • Życie obyczajowe
  • Sztukę związaną z daną epoką literacką
  • Najważniejsze wydarzenia historyczne danej epoki literackiej

Matura 2020 - język polski - Znajomość lektur

Zakładamy, że uczeń przeczytał lektury. Jak podkreśla ekspertka, warto przypomnieć sobie nie tylko lektury z gwiazdką, czyli te obowiązkowe z liceum (np. III część Dziadów, Pana Tadeusza, Lalkę, Wesele, Ferdydurke, Sklepy cynamonowe), ale też wrócić do lektur z czasów gimnazjum, np. II części Dziadów, Zemsty, powieści historycznych Henryka Sienkiewicza (Potop, Krzyżacy, Quo Vadis) oraz poezji Jana Kochanowskiego i Ignacego Krasickiego. Maturzyści powinni też pamiętać o lekturach omawianych zwyczajowo np. Makbecie, Ludziach bezdomnych, Przedwiośniu, Tangu, Dżumie, literaturze okresu wojny i okupacji oraz poznawanej w szkole poezji. Na maturze mogą bowiem pojawić się zadania dotyczące wszystkich etapów nauczania.

- Wiedzę o lekturze i epokach najlepiej powtarzać chronologicznie, bo tylko wtedy uczeń dostrzeże, co nowego wnosi dana epoka - podkreśla dr Anna Stempka.

Przy powtórkach lektur istotna jest kolejność:

  1. Geneza danej lektury (informacje o autorze, okoliczności powstania utworu plus wiedza historyczna)
  2. Fakty z lektury (analiza) - bohaterowie, czas i miejsce akcji, wydarzenia
  3. Znaczenie faktów literackich - dzięki nim dowiadujemy się o bohaterze, jego zachowaniach i świecie wewnętrznym. Otrzymujemy wiedzę o czym jest lektura i jaki z niej płynie przekaz uniwersalny. Słowem, prawda o człowieku. - Aby do tego dotrzeć, trzeba znać nie tylko fakty literackie, ale też połączyć je z wiedzą o epoce, genezie utworu lub autorze utworu - zaznacza dr Anna Stempka.
  4. Konteksty interpretacyjne - w zależności od utworu można wykorzystać kontekst: literacki (ten sam temat w innym utworze), kulturowy (można odwołać się do innych dzieł sztuki, np. filmu), biograficzny (biografia autora), historyczny, historyczno-literacki, filozoficzny (koncepcja filozoficzna bliska autorowi).

Matura 2020 - język polski - Motyw przewodni

Na pisemnej maturze z języka polskiego pojawia się zawsze jakiś motyw (problem) przewodni. Może to być:

  • Świat nadprzyrodzony a świat rzeczywisty
  • Marzyciel
  • Obraz społeczeństwa
  • Obraz wsi, miasta
  • Człowiek wolny w swoich wyborach (np. fatum, przeznaczenie, wróżby, czy wolna decyzja człowieka)
  • Człowiek wobec: cierpienia, zabawy, miłości, śmierci, ojczyzny, samotności, bliskich (rodzina, przyjaźń), misji do spełnienia (walka narodowowyzwoleńcza), przyrody, pracy, społeczeństwa.

WARTO WIEDZIEĆ: Pisząc rozprawkę pamiętaj o ujęciu problemowym, a nie linearnym. Nie omawiaj zatem po kolei utworów, tylko problem w temacie, bo nie chodzi tu o streszczanie utworu.

Matura 2020 - język polski - Najpierw wiedza, potem forma

  1. Rozprawka: Ekspertka poleca maturzystom ćwiczenie pisania rozprawki problemowej. - Warto w wybranym fragmencie tekstu odszukać główną myśl. W tym celu można skorzystać z arkuszy z poprzednich lat - mówi dr Anna Stempka. - Z tego wynika umiejętność postawienia tezy. Dobrze, gdy uczeń zrobi sobie konspekt, czyli plan pisania rozprawki. Co istotne, na maturze wymagane jest ujęcie problemowe, a nie linearne. Nie omawiamy zatem po kolei utworów, tylko problem w temacie, bo nie chodzi tu o streszczanie utworu.
  2. Interpretacja wiersza: - Interpretację utworu poetyckiego zawsze musi poprzedzić funkcjonalna analiza, czyli czemu to służy - mówi dr Anna Stempka. - Analiza daje odpowiedź na pytanie jak problem jest wypowiedziany. W analizie bierze się pod uwagę gatunek liryczny (np. pieśń, tren), typ liryki i podmiot liryczny (do kogo się wypowiada). Interpretacja to już to, o czym mówi podmiot liryczny i dlaczego o tym mówi (tu trzeba wykorzystać konteksty interpretacyjne).
  3. Czytanie ze zrozumieniem: - Warto ćwiczyć czytanie tekstu i odpowiedzieć sobie na pytanie o czym jest ten tekst - mówi dr Anna Stempka. - Kolejny krok to, co na ten temat zostało powiedziane i do jakich wniosków doszedł autor.

Matura 2020 - język polski - Wiedza o języku

Trzeba powtórzyć wiedzę o języku ze wszystkich etapów edukacyjnych. - Najczęściej pojawiają się pytania dotyczące fleksji, słowotwórstwa, składni, określanie funkcji tekstów, czy cech stylów funkcjonalnych - mówi dr Anna Stempka.

ZAPAMIĘTAJ. Odpowiadaj na pytania zawsze własnymi słowami. Stosuj cytaty tylko wtedy, gdy jest takie polecenie.

Matura 2020 - język polski - Jakie tematy mogą się pojawić?

- Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Bitwy Warszawskiej, więc idealnie pasowałoby tu np. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego - mówi dr Anna Stempka. - A jak do tego dołączymy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, 80. rocznicę wydarzeń katyńskich i 70. rocznicę Deklaracji Schumana, która leży u podstaw powstania Unii Europejskiej, to układa się to w całość. Można tu podjąć problem walki o wolność, jej zachowanie, odpowiedzialności za ojczyznę, czy społeczeństwo, w którym się żyje. Może też pojawić się temat jednostki w dziejach społeczeństwa, jednostki wobec swoich pragnień, a zobowiązań wobec społeczeństwa. Mamy przecież 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, papieża Polaka czy planowaną beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, czyli dwa wielkie autorytety. Bardzo aktualny w czasach pandemii wydaje się też motyw domu. Tu może pojawić się „Dżuma” Alberta Camusa. I tu ważna uwaga. Uczniowie muszą pamiętać, że to nie jest powieść o epidemii, lecz parabola pokazująca różne strategie radzenia sobie człowieka ze świadomością śmiertelności. Jednak wspomniane tematy to tylko spekulacje.

Nasza ekspertka podkreśla, że uczniowie na pewno dobrze poradzą sobie na maturze.

- Nie stresujcie się. W tym ostatnim miesiącu przed egzaminem dojrzałości pobawcie się trochę wiedzą zdobytą w szkole - mówi dr Anna Stempka. - Róbcie sobie też przerwy w nauce. Wszystko będzie dobrze. Powodzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera