Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz telewizor, ale nie płacisz abonamentu RTV? Uważaj, bo możesz dostać wezwanie do spłaty zaległości z odsetkami!

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Masz telewizor, a nie płacisz abonamentu RTV? Uważaj, bo możesz dostać wezwanie do spłaty zaległości z odsetkami! Na kolejnych planszach znajdziesz stawki i zniżki za płatności miesięczne.
Masz telewizor, a nie płacisz abonamentu RTV? Uważaj, bo możesz dostać wezwanie do spłaty zaległości z odsetkami! Na kolejnych planszach znajdziesz stawki i zniżki za płatności miesięczne. pixabay, zdj. ilustracyjne
Masz zarejestrowany telewizor lub odbiornik radiowy i nie płacisz abonamentu RTV? Możesz mieć kłopoty! Poczta Polska wysyła do takich osób wezwania do zapłaty. Jak można w nich przeczytać, na uregulowanie całej zaległości, adresat ma 7 dni. Trzeba zapłacić nie tylko stawki abonamentu RTV, ale także odsetki!

Zobacz wideo: Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV.

Historia bydgoszczanina, który dostał wezwanie do spłaty, mimo że opłacał abonament RTV

Abonament RTV 2021. Poczta ściga dłużników

Trwa zmasowana operacja ściągania zaległego abonamentu RTV od obywateli. Do egzekucji rzucono Pocztę Polską (PP), Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT), urzędy skarbowe i komorników. Podejrzanym o zaleganie zajmuje się konta bankowe, odbiera emerytury, nęka pismami w niezrozumiałym dla wielu urzędniczym żargonie - czytamy w serwisie Polityka.pl. Wezwania do spłaty sięgają kwot do 2 tysięcy złotych, a terminy spłaty są krótkie - do 7 dni. Do kogo trafić mogą wezwania do spłaty zaległego abonamentu RTV?

UWAGA! Możesz dostać wezwanie do zapłaty abonamentu RTV! Wezwanie do zapłaty zaległości dostaną tylko te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić.

To może Cię zainteresować

Abonament RTV 2021. Uwaga na odsetki!

W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu Ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 i Nr 65 poz.727). Zgodnie z art. 56 Ordynacji Podatkowej, wysokość stawki odsetek za zwłokę wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalonej zgodnie z przepisami o NBP, którą ogłasza minister właściwy do spraw finansów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej "Monitor Polski".

Abonament RTV muszą płacić wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych. Z obowiązku nie zwalnia ewentualny abonament opłacany w sieci kablowej.

To może Cię zainteresować

Poczta Polska informuje: Każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego jest zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych. Dla osób, które opłacą abonament za cały rok z góry do 25 stycznia, przewidziana jest zniżka 10 proc.(zniżki i kwoty znajdziesz w naszej galerii - dop. red.) Można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Abonament RTV 2021. Wysokość opłat

  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,50 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 90,00 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł).

Zobacz wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

Abonament RTV. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłat?

O zwolnienie z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaklasyfikowane do I grupy inwalidzkiej, kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi bądź wojskowymi, ale też osoby, które ukończyły 60 lat i posiadają prawo do emerytury o wielkości nie przekraczającej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zwolnienia z abonamentu RTV 2021. Co trzeba zrobić?

Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo