Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?

Infografika: Agnieszka Kowalko
Trwa 401. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Główną areną walk pozostają okolice Bachmutu i Awdijiwki, gdzie Rosjanie przeprowadzają ograniczone ataki naziemne. Nie ustają również ataki na linii Kupiańsk-Swatowe-Kremienna, gdzie siły agresora starają się osiągać postępy. Coraz głośniej zaczyna się mówić o stracie Jewgienija Prigożyna w wyborach prezydenckich w Rosji w 2024 roku.

Gdzie toczą się walki?

30 marca siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki lądowe na północ od Kupiańska i wzdłuż linii Swatowe - Kreminna. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły nieudane operacje ofensywne w pobliżu Berestowe, Stelmachówki i Kuz'myne. zecznik Ukraińskiej Wschodniej Grupy Sił płk Serhij Czerewaty stwierdził, że siły rosyjskie działają w bardziej doktrynalnie zdrowych formacjach, stosując "klasyczną taktykę" i dlatego nie ponoszą strat na kierunku Kupiańsk-Łyman tak wysokich, jak i w innych kierunkach.

Ukraiński dowódca służący w Bachmucie poinformował, że tempo rosyjskich ofensyw w rejonie Bachmutu spada. Ukraiński pułkownik Jewhen Meżewikin oświadczył 30 marca, że rosyjskie ataki w rejonie Bachmutu osłabły, a siły ukraińskie udaremniły bezpośrednie zagrożenie okrążeniem. Meżewikin stwierdził, że siły rosyjskie były wcześniej w stanie przeprowadzać jednoczesne ataki we wszystkich kierunkach w rejonie Bachmutu, ale obecnie zdolności te maleją. Meżewikin stwierdził, że siły ukraińskie ustabilizowały swoje flanki na północ i południe od Bachmutu i że siły rosyjskie koncentrują się obecnie na walkach w samym mieście, ponieważ budynki i środowisko miejskie chronią je przed ukraińskim ostrzałem.

Siły rosyjskie kontynuowały działania ofensywne wzdłuż frontu Awdijiwka-Donieck 30 marca. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły nieudane operacje ofensywne w pobliżu samej Awdijiwki;

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Nieco spokojniej ma być natomiast na zachodzie obwodu donieckiego. Siły rosyjskie nie przeprowadziły żadnych potwierdzonych ataków lądowych w zachodnim obwodzie donieckim. Siły Ukrainy za to, przeprowadziły dwie operacje rozpoznawcze w nieokreślonych obszarach w zachodnim obwodzie donieckim. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie utrzymują obecność na pograniczu Kurska i obwodu biełgorodzkiego. Siły rosyjskie nie przeprowadziły żadnych potwierdzonych ataków lądowych w zachodnim obwodzie donieckim 30 marca. Puszylin twierdził, że siły rosyjskie odparły ukraińskie próby prowadzenia operacji rozpoznawczych i poprawy pozycji taktycznych w rejonie Wuhłedaru.

Geolokalizowany materiał filmowy opublikowany 29 marca pokazuje eksplozje w rosyjskiej bazie lotniczej w Hvardiiske na okupowanym Krymie. Zdjęcia satelitarne z początku marca pokazują rosyjski samolot siedzący w bazie lotniczej w ogólnym obszarze eksplozji. Siły rosyjskie przeprowadziły rutynowy ostrzał obwodów zaporoskiego, chersońskiego i mikołajowskiego 30 marca.

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko
Polecjaka Google News - Portal i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki? - Portal i.pl

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie