Mamy dramatyczną sytuację

M
Rząd przygotował zestaw działań naprawczych dla służby zdrowia - zapewniła wczoraj minister finansów Zyta Gilowska.

Rząd przygotował zestaw działań naprawczych dla służby zdrowia - zapewniła wczoraj minister finansów Zyta Gilowska.

Jak dodała, pozwolą one na wygospodarowanie w tym roku kalendarzowym 700 mln zł dla służby zdrowia. Program tych działań ma być przyjęty dziś przez Radę Ministrów.

Trójfazowy program

Przygotowane przez rząd działania mają być wprowadzone w trzech fazach: pierwsza - to wieloletni, rządowy program, który ma zapewnić ochronę finansową placówkom medycznym, które będą rekomendowane jako najistotniejsze dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

W drugiej fazie, która ma się rozpocząć za kilka tygodni, znajdzie się rządowy projekt nowelizacji ustawy o restrukturyzacji Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ), a w trzeciej - ustalony będzie koszyk świadczeń opieki zdrowotnej, gwarantowanych przez państwo, określona zostanie sieć szpitali publicznych i stworzona możliwość dodatkowych ubezpieczeń.

Dla zadłużonych

Minister zdrowia Zbigniew Religa przedstawił wczoraj premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu plan ratowania zadłużonych szpitali. Według Religi, minister zdrowia może przejąć część zobowiązań Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

<!** reklama left>Religa poinformował dziennikarzy po spotkaniu z premierem, że przedstawił plan rozwiązań długofalowych dla kilkunastu najbardziej zadłużonych placówek w kraju, a także - plan rozwiązań doraźnych dla wrocławskiego Akademickiego Szpitala Klinicznego. W ubiegłym tygodniu komornik dokonał egzekucji środków przeznaczonych na działalność tej placówki.

- Wykorzystując zapisy o pomocy i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej, część zobowiązań szpitala we Wrocławiu może przejąć minister zdrowia. I to jest kierunek. Uważam, że tak się powinno stać - oświadczył Religa. Dodał, że chodzi o ok. 30-40 mln zł, które resort prawdopodobnie zaoferuje szpitalowi jeszcze w tym tygodniu. - Gdyby tak się stało w tym tygodniu, ten szpital ma normalne funkcjonowanie zapewnione - podkreślił.

Całe zadłużenie szpitala we Wrocławiu wynosi 300 mln zł. - Nie ma możliwości, byśmy przejęli wszystkie długi tego szpitala. Przejmujemy tylko te, które zagrażają jego istnieniu w chwili obecnej - zaznaczył Religa.

- Mamy nadzwyczajną i dramatyczną sytuację szpitala we Wrocławiu. Mamy sytuację, kiedy szpital ten świadczy niezbędne dla ludzi usługi medyczne. (...) To cały szereg specjalności, które są potrzebne ludziom w Polsce. I w tej nadzwyczajnej sytuacji my również musimy zastosować nadzwyczajne środki ze względu na chorych. Nie ze względu na dyrektora szpitala, Akademię Medyczną, sam szpital, jego pracowników, tylko ze względu na chorych. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy doprowadzili do sytuacji, że oddział onkologiczny jest zamknięty i pacjenci wyjeżdżają do domu. To jest zobowiązanie ministra zdrowia, by tak się nie stało - powiedział minister.

Dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego Piotr Pobrotyn ocenia, że decyzja ministra otwiera możliwość zastosowania systemowych rozwiązań i restrukturyzacji całego długu szpitala.

Według Pobrotyna, przejęcie części zobowiązań przez resort zdrowia to uzupełnienie narzędzi restrukturyzacji długu. - Będę już mógł podpisywać ugody z wierzycielami, poprzez być może zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Przy zaangażowaniu budżetu państwa rozpoczniemy patrzenie w nowy sposób na restrukturyzację, czyli usuniemy przyczyny długu - powiedział Pobrotyn.

Dyrektor szpitala liczy też, że rząd poręczy kredyt dla placówki w wysokości 150 mln zł. ASK może miesięcznie przeznaczać na obsługę takiego kredytu 200 tys. zł. Innym rozwiązaniem jest poręczenie kredytu przez organ założycielski, czyli Akademię Medyczną.

To jeszcze nie to?

- Jedynie nadanie szpitalom formy spółek prawa handlowego i ich prywatyzacja usprawnią zarządzanie nimi i wyeliminują w nich wpływy polityczne - uważa przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Krzysztof Bukiel.

Jak powiedział Bukiel w poniedziałek, na konferencji na temat problemów służby zdrowia, zorganizowanej w siedzibie Konfederacji Pracodawców Polskich, dla uzdrowienia sytuacji w polskiej służbie zdrowia konieczne jest wprowadzenie zasad i mechanizmów rynkowych.

Zdaniem Bukiela, musi zostać wprowadzone współpłacenie za świadczenia zdrowotne. - Jeśli nie możemy ze środków publicznych finansować wszystkiego, to finansujmy tylko te świadczenia, które są najważniejsze - powiedział.

Według eksperta z Centrum im. Adama Smitha, Wojciecha Misińskiego, aktualne problemy systemu opieki zdrowotnej w Polsce wynikają m.in. z braku jasnego określenia, jakie świadczenia należą się pacjentom za opłacane składki, złego zarządzania szpitalami, a także słabego rozwoju rynku ubezpieczeń dodatkowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie