Program Mama Plus zakłada m.in. minimalną emeryturę dla matek przynajmniej czwórki dzieci. Program pojawił się w ustawie budżetowej na 2019 rok. Sprawdź jakie są zasady programu! [MAMA PLUS - zasady, od kiedy, ile będzie wypłacać państwo?]

Aktualizacja
Program Mama Plus obiecał podczas wiosennej konwencji PiS, Mateusz Morawiecki. Pojawił się pierwszy projekt ustawy wprowadzającej emeryturę dla matek co najmniej czwórki dzieci. Początkowo podawano, że projekt może wejść w życie już 1 stycznia 2019 roku. Ostatnio minister Rafalska zapowiedziała, że najszybszy termin na wprowadzenie w życie projektu to 1 marca. Szacuje się, że państwo zapłaci za ten projekt prawie miliard złotych.

Mama plus - od kiedy, zasady, ile

Kobiety, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci mają uzyskać prawo do minimalnej emerytury, nawet jeżeli nigdy nie pracowały. Aktualnie minimalna emerytura wynosi 1029,80 zł brutto. Oprócz świadczenia emerytalnego program Mama Plus ma wprowadzić inne formy pomocy dla matek. Mają zostać wprowadzone darmowe leki dla kobiet w ciąży oraz premia za szybkie urodzenie kolejnego dziecka. Jeżeli dziecko urodzi się nie później niż dwa lata po pierwszym, matka otrzyma dodatkowe 3 miesiące płatnego urlopu macierzyńskiego.

Przeczytaj również:

Mama plus - pomoc dla mam-studentek

Program Mama Plus zawiera również kwestie pomocy dla mam-studentek. Ułatwieniem ma być dostosowana do ich potrzeb organizacja toku studiów oraz łatwiejszy dostęp do urlopu dziekańskiego. Program Mama Plus zawiera również specjalny system stypendialny dla młodych mam.

Najważniejsze zasady programu Mama plus

  • premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka
  • emerytura za wychowanie 4 dzieci
  • bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
  • ułatwienia dla mam-studentek

Projekt dotyczący wprowadzenia bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży jest na etapie analiz kosztów i według zapewnień ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, program ma zostać zaimplementowany jeszcze w tym roku. Propozycja jednak nie będzie dotyczyła suplementów diety.

Polska coraz starsza

Głównym założeniem programu Mama Plus jest zachęcenie Polek do rodzenia dzieci. Polskie społeczeństwo jest coraz starsze, co sprawia, że gospodarka wolniej się rozwija. Szereg udogodnień oferowanych przez program ma na celu zwiększenie liczby dzieci.

FLESZ: Referendum konstytucyjne prezydenta Dudy