Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały salon – jak go optycznie powiększyć? Ciekawe pomysły i triki na niewielką przestrzeń

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Na zdjęciu kompaktowa sofa na nóżkach w jasnym kolorze oraz fotel i modne dodatki wykończone drewnem w stonowanej kolorystyce.
Na zdjęciu kompaktowa sofa na nóżkach w jasnym kolorze oraz fotel i modne dodatki wykończone drewnem w stonowanej kolorystyce. 123RF.com
Mały salon, mimo metrażowych ograniczeń, można pomysłowo zaaranżować. Wystarczy poznać kilka trików wykorzystywanych przez architektów, aby maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń i stworzyć swój wymarzony salon. Podpowiadamy jak dobrać kolory i meble do salonu, by powiększyć go optycznie oraz jak nam w tym pomogą lampy i lustra.

Mały salon z aneksem kuchennym, czyli łączymy pomieszczenia

Problem niewielkiej przestrzeni z reguły dotyczy mieszkań w blokach. Jeżeli między naszym pokojem dziennym w bloku a kuchnią mamy możliwość wyburzenia ściany i nie boimy się tak radykalnych rozwiązań, w pierwszej kolejności warto rozważyć połączenie tych dwóch pomieszczeń i stworzenie salonu z aneksem kuchennym.

Niestety nie każdy ma taką możliwość lub nie jest zwolennikiem łączenia salonu z kuchnią. Warto wtedy zastosować inne rozwiązania, które powiększą przestrzeń jedynie optycznie.

Przed rozpoczęciem ewentualnych prac remontowych musimy się upewnić, że ściana oddzielająca salon od kuchni jest ścianą działową, a nie nośną. Lekkomyślne wyburzenie lub znaczna ingerencja w ścianę nośną może skutkować uszkodzeniem konstrukcji budynku!

Pomysły na funkcjonalną i ponadczasową podłogę

Zwróćmy uwagę, aby podłoga była wykonana z jednego materiału, w jasnych kolorach, które odbiją światło. Postawmy na trwałe materiały odporne na uszkodzenia, bo będziemy w tym pomieszczeniu spędzać najwięcej czasu.

Najlepiej sprawdzą się w tej roli panele winylowe, drewniane czy panele laminowane o klasie ścieralności AC4 i AC5. Drewniane deski czy panele powinny mieć dyskretne, nierzucające się w oczy wzory i układ słojów.

Sporo osób decyduje się też na gres, który powinien być rektyfikowany i wielkoformatowy. Pamiętajmy jednak, że podłoga z gresu wprawdzie jest łatwa do utrzymaniu w czystości, ale jeśli nie mamy w salonie ogrzewania podłogowego, to w chłodniejsze dni będzie miała niską temperaturę.

Jeśli chcemy, żeby podłoga długo nam służyła, nie wybierajmy najtańszych produktów, tylko postawmy na jakość.

Pomyślmy też o dywanie z delikatnym wzorem w jasnej tonacji, żeby dodać wnętrzu przytulności. Wybierzmy nieduży dywan, który doskonale wydzieli nam strefę relaksu, a gdy nam się znudzi, małym kosztem wymienimy go na inny. Unikajmy wyrazistych wzorów o mocnych barwach.

W małych salonach nie powinniśmy za to zagracać przestrzeni licznymi bibelotami, gdyż te zdominują przestrzeń.

Lampy w roli głównej – jak je dobrać?

Oświetlenie to bardzo istotny element podczas projektowania niewielkiego wnętrza. Powinniśmy pobawić się światłem, wykorzystując różne rodzaje oświetlenia – lampy ścienne, lampy sufitowej, listwy LED czy też lampy stołowe i podłogowe.

Jeśli skierujemy źródła światła na sufit lub na poszczególne elementy dekoracyjne na ścianach i zastosujemy kilka rodzajów lamp, podzielą one optycznie przestrzeni na mniejsze strefy. Dzięki takiemu trikowi przestrzeń salonu wyda się głębsza i kilkuwymiarowa.

Wybierzmy lampy z przezroczystego czy przydymionego szkła, ewentualnie białe lub w jasnych odcieniach, proste i subtelne, które nie zdominują wizualnie przestrzeni.

Aranżacja salonu z wykorzystaniem niezawodnych luster

Lustro to nieodzowny element małego pokoju dziennego. Do aranżacji możemy wybrać duże dekoracyjne lustro w oryginalnej ramie z drewna, metalu czy ceramiki lub lustrzaną taflę wykonaną na zamówienie.

Jeżeli pomieszczenie jest niskie, to wybierzmy taflę pionową (najlepiej od podłogi do sufitu), która doda wnętrzu wysokości i przestrzeni. W wąskim pokoju idealnie sprawdzi się z kolei tafla umieszczona w poziomie. Jeśli lustro umiejętnie ulokujemy na ścianie, to nie tylko optycznie powiększy wnętrze, ale nada mu unikatowego charakteru.

Ciekawym rozwiązaniem jest usytuowanie lustra naprzeciwko okna. Wpadające przez okno światło rozjaśni pomieszczenie, odbijając się od szkła, a jeśli za oknem mamy miły widok, to zyskamy „dodatkowe okno” z pięknym krajobrazem.

Modny i praktyczny wystrój okien

Unikajmy ciężkich, ciemnych zasłon i wzorzystych firanek, które przytłaczają i zmniejszają optycznie małe pomieszczenia. Jeśli zależy nam na intymności i schowaniu się przed sąsiadami, wybierzmy delikatne firanki i zasłony z naturalnych i jasnych materiałów – bawełny czy lnu, które przepuszczają naturalne światło. Świetnie sprawdzą się również tradycyjne żaluzje i rolety.

Oryginalnym i efektownym rozwiązaniem są plisy i shuttersy (funkcjonalne składane okiennice wewnętrzne wykonane z drewna lub PVC), które stanowią atrakcyjną wizualnie alternatywę dla tradycyjnych żaluzji i rolet.

Jeżeli starannie zaplanujemy aranżacje małego salonu, to na pewno uda nam się stworzyć klimatyczne i wyjątkowe wnętrze. Musimy tylko pamiętać, żeby nie zagracić go nadmiarem rzeczy. Projektujmy więc tą przestrzeń zgodnie ze złotą zasadą znanego architekta Ludwiga Miesa Van Der Rohe: „Mniej znaczy więcej”.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mały salon – jak go optycznie powiększyć? Ciekawe pomysły i triki na niewielką przestrzeń - RegioDom.pl