Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magnolia nie kwitnie? Takie mogą być powody. Sprawdź, jak uprawiać magnolię. O co zadbać, by obsypała się kwiatami?

Grażyna Zwolińska, Katarzyna Laszczak
Magnolie to przepiękne drzewa, jednak nie zawsze kwitną. Powodów tego jest kilka.
Magnolie to przepiękne drzewa, jednak nie zawsze kwitną. Powodów tego jest kilka. Hans/pixabay.com
Magnolie to drzewa i krzewy o wyjątkowej urodzie. Niektóre gatunki zakwitają już wczesną wiosną, inne nieco później. Wiele magnolii najpierw kwitnie, a dopiero potem wypuszcza liście, więc ich kwiaty wyglądają tym bardziej spektakularnie. Jednak zdarza się, że magnolia nie kwitnie. Przyczyn tego przykrego zjawiska jest co najmniej kilka. Wyjaśniamy, dlaczego magnolia nie kwitnie i na co zwrócić uwagę, by obsypała się kwiatami.

Spis treści

Magnolia w ogrodzie

Kwiaty magnolii rozwijają się pojedynczo na gałązkach. Większość jest w pastelowych odcieniach różu. Bywają też jednak białe, kremowe, purpurowe, a nawet żółte. Magnolie mogą mieć postać okazałych drzew, ale niektóre mają krzewiaste formy. Magnolia dostała swą nazwę od nazwiska XVII-wiecznego francuskiego botanika Pierre'a Magnola. Dziś w naturze rośnie w Chinach, Japonii, Korei i na wschodzie Ameryki Północnej.

Zajrzyj do galerii. Zobacz, piękne magnolie

Warto wiedzieć, że magnolie są jednymi z pierwszych roślin kwiatowych, jakie pojawiły się na naszej planecie. Ich skamieniałości pochodzą sprzed 20 milionów lat (a roślin z tej rodziny – sprzed 95 mln). Ciekawostką jest to, że kwiaty magnolii mogą być zapylane jedynie przez chrząszcze. A to dlatego, że kiedy powstawał ten rodzaj roślin, nie istniały jeszcze pszczoły ani motyle.

Magnolie duże i małe

Magnolie mają sporo gatunków, a jeszcze więcej odmian i krzyżówek międzygatunkowych, wprowadzane są także nowe. W naszych ogródkach sadzimy najczęściej odmiany karłowe magnolii, dorastające jedynie do dwóch metrów. W większych ogrodach można sobie pozwolić na posadzenie odmian 3-4-metrowych. Bywają oczywiście jeszcze wyższe magnolie, dorastające nawet do 15 metrów.

Kiedy kwitną magnolie? Gatunki i odmiany magnolii

Magnolie różnią się terminem kwitnienia. Najwcześniej w naszych warunkach zakwitają magnolie gwiaździste – mogą mieć kwiaty już w marcu-kwietniu. Ich płatki są wąskie, a kiedy spojrzymy na nie z góry, wyglądają jak gwiazdki. Kwiaty magnolii gwiaździstych najczęściej są białe, ale mogą być też różowe (zależy to od odmiany).

Potem zakwita sporo gatunków wiosennych, wśród nich piękne mieszańce, z których najbardziej znane i popularne są np. magnolie Susan i Betty – mają duże kwiaty o wydłużonych płatkach i intensywnie różowych kwiatach. Mają dość kompaktowe rozmiary i ładny, zwarty pokrój. Kwitną w kwietniu-maju. W tym czasie zakwitają także magnolie pośrednie (magnolie Soulange`a) ich liczne odmiany. Ich kwiaty mają szersze płatki (mogą kojarzyć się z tulipanami) o biało-różowym zabarwieniu, a pokrój roślin jest dość rozłożysty. Mogą dorastać do 10 m wys.

W maju-czerwcu kwitną magnolie purpurowe, a ich najbardziej znana odmiana Nigra wyróżnia się dużymi, kielichowatymi kwiatami, których płatki są z zewnątrz niemal purpurowe, a w środku – znacznie jaśniejsze. Ta magnolia nadaje się też do małych ogrodów, bo dorasta maksymalnie do ok. 3 m.

Są też magnolie, które kwitną później, bo w czerwcu-lipcu – należą do nich np. magnolie Siebolda, czy mniej popularne w Polsce – magnolie szerokolistne oraz parasolowate. Ich kwitnienie nie jest aż tak spektakularne, bo kwiaty są częściowo ukryte wśród liści.

Jak uprawiać magnolię, żeby kwitła?

Jeśli chcemy, żeby magnolie pięknie kwitły, musimy spełnić ich podstawowe wymagania uprawowe. Magnolię trzeba posadzić w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi, która koniecznie musi mieć lekko kwaśny odczyn. Miejsce dla nich powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru. Dobrze rosną w miejscach słonecznych, choć niektóre gatunki lubią też lekki cień. Trzeba także zadbać o wilgotność podłoża, a kiedy nie pada – magnolię należy podlewać. Przesuszone nie będą kwitły – jest to o tyle ważne, że magnolie zawiązują pąki kwiatowe już latem lub jesienią i właśnie wtedy potrzebują wody. Jednak magnolii nie wolno sadzić w miejscach podmokłych, bo nadmiaru wody też nie lubią.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ściółkowanie ziemi wokół magnolii – najlepiej agrowłókniną i korą sosnową. Dzięki temu latem ziemia nie będzie szybko wysychać, a zimą przemarzać. Dodatkowo kora sosnowa pomoże utrzymać odpowiednią kwasowość podłoża. Trzeba też wiedzieć, że magnolie mają kruche korzenie – uważajmy na nie podczas sadzenia, a także posadźmy magnolię tak, żebyśmy nie musieli jej przesadzać, bo tego nie lubią. Ważna jest też odporność magnolii na mróz – jest ona dość zróżnicowana. Jeśli mieszkamy w chłodniejszej części Polski, nie wybierajmy gatunków wrażliwych ani najwcześniej kwitnących.

Dlaczego magnolia nie kwitnie?

Wielu właścicieli młodych krzewów zastanawia się, dlaczego ich magnolia nie kwitnie. Powodów może być kilka. Jednym z najważniejszych jest to, w jaki sposób powstała sadzonka, która trafiła do naszego ogrodu. Jeśli kupiliśmy magnolię rozmnażaną z nasion, to na pierwsze kwiaty będziemy czekać co najmniej 10 lat. Magnolie rozmnażane przez szczepienie kwitną szybko – w trzecim, czwartym, a czasem nawet drugim roku uprawy. Ważny jest też oczywiście gatunek i odmiana. Dlatego krzewu magnolii nie powinniśmy kupować „w ciemno”, lecz dobrze przepytać sprzedawcę.

Chroń magnolię przed mrozem

Powodem tego, że magnolia nie kwitnie może też być przemarznięcie rośliny. Jej pączki zawiązują się już na jesieni. Są charakterystycznie owłosione. Mniejsze to liściowe, a większe, pękate to pąki kwiatowe. Podczas mroźnej zimy mogą ulec uszkodzeniu i nie doczekamy się kwiatów. Dlatego magnolie trzeba uprawiać w miejscu zacisznym, osłoniętym od zimnych wiatrów. Na zimę dobrze jest obwiązać koronę agrowłókniną. Zabieg taki można zrobić tylko w przypadku niedużego jeszcze drzewka. Dobrze jest też zabezpieczyć przed mrozem korzenie, bo rozchodzą się tuż pod ziemią. Ziemię wokół magnolii warto wyściółkować. Na szczęście im magnolia starsza, tym odporniejsza na mróz, jednak i wtedy zagrożeniem dla niej są wiosenne przymrozki. Im później przychodzą, tym łatwiej pozbawią drzewo kwiatów.

Uwaga na nawożenie magnolii

Nie należy też przesadzać z nawożeniem magnolii nawozami azotowymi. Zbyt duże dawki azotu, podanego zwłaszcza później niż lipcu, zwiększyć mogą podatność na przemarzanie (dotyczy to wszystkich roślin wieloletnich – nawozów azotowych nie powinno się stosować od drugiej połowy lata).

Ostrożnie z przycinaniem magnolii!

Problemy z kwitnieniem magnolii mogą wynikać też z tego, że przycięliśmy jej gałęzie. Magnolie kwitną na pędach wieloletnich, więc jeśli je poobcinamy, na kwiaty będziemy musieli czekać nawet kilka lat. Ponadto magnolie w ogóle nie najlepiej znoszą ten zabieg, dlatego najlepiej nie przycinać ich w ogóle. Również z tego względu kupując magnolię, zwróćmy uwagę, jaki rozmiar osiągnie i wybierzmy taką, która będzie odpowiednia do naszego ogrodu. W razie potrzeby usuwajmy tylko suche, przemarznięte czy uszkodzone gałęzie.

Przeczytaj: Przycinanie magnolii bez tajemnic. Jak i kiedy ciąć magnolie? Zobacz, na co zwrócić uwagę, żeby im nie zaszkodzić!

Magnolia nie zakwitła wiosną?

Jeśli kupiliśmy dorodną sadzonkę, ale wiosną nasza magnolia nie zakwitła, poczekajmy do lata (albo sprawdźmy dokładnie etykietę, jeśli ją zachowaliśmy), bo może się okazać, że nabyliśmy którąś z później kwitnących magnolii.

Magnolie powtarzające kwitnienie

Niektóre wiosenne magnolie zakwitają ponownie latem. Jednak wtedy kwitnienie jest mniej obfite i nie tak atrakcyjne jak wiosną, tym bardziej że kwiaty są już skryte między liśćmi. W lipcu-sierpniu może zakwitnąć ponownie magnolia Nigra oraz Susan (która powstała jako krzyżówka m.in. właśnie z Nigrą).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Magnolia nie kwitnie? Takie mogą być powody. Sprawdź, jak uprawiać magnolię. O co zadbać, by obsypała się kwiatami? - RegioDom.pl