Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magiczne drzwi w mózgu

Tadeusz Oszubski
Wiele osób twierdzi, że czasem odczuwa obecność Boga lub aniołów, a nawet, że z nimi rozmawia. Naukowcy zajęli się sprawą takich mistycznych doznań. Ustalenia są zaskakujące.

Wiele osób twierdzi, że czasem odczuwa obecność Boga lub aniołów, a nawet, że z nimi rozmawia. Naukowcy zajęli się sprawą takich mistycznych doznań. Ustalenia są zaskakujące.

<!** Image 2 align=right alt="Image 37514" sub="Jak traktować fakt, że wiele osób zapewnia, iż prowadzi rozmowy z Bogiem lub aniołami? W tej kwestii naukowcy nie mają jednego zdania. Do mistycznych doznań często dochodzi w świątyniach. ">Zespół naukowców z uniwersytetu w Montrealu zbadał zależności między procesami neurologicznymi zachodzącymi podczas mistycznego kontaktu z Bogiem. Eksperci poprosili grupę sióstr zakonnych o opowiedzenie o swych przeżyciach. Gdy zakonnice relacjonowały doznania związane z kontaktem z Bogiem, naukowcy badali aktywność ich mózgów metodą rezonansu magnetycznego. Zarejestrowano wzmożoną aktywność w co najmniej 12 partiach mózgu, także w tych, które zazwyczaj odpowiadają za emocje i świadomość.

Opublikowane pod koniec sierpnia 2006 r. wyniki tych badań wskazują, że w ludzkim mózgu nie ma jednego miejsca odpowiedzialnego za kontaktowanie się z Bogiem. Bram do Boga jest wiele - orzekli kanadyjscy naukowcy.

Naukowcy z wielu ośrodków od dawna toczyli dyskusję na temat tego, w jaki sposób zachowują się mózgi mistyków. Niektórzy badacze sugerowali, że za przeżycia tego rodzaju odpowiedzialna jest jakaś konkretna partia mózgu.

- Zamiast istnienia jednego miejsca w mózgu, wiążącego się z doświadczeniami mistycznymi, odkryliśmy, że w ten proces zaangażowanych jest kilka rejonów mózgu - stwierdził dr Mario Beauregard, szef zespołu badawczego.

Co badacz, to inne wnioski. W minionych latach badania prof. Michaela Persingera z Uniwersytetu Laurentiańskiego w Sudbury w Kanadzie wykazały, że doznania mistyczne można wywołać, działając na mózg zmiennym polem magnetycznym. Persinger przeprowadził eksperymenty dowodząc, że takie doznania można wywołać w warunkach laboratoryjnych.

Z kolei według dr. Petera Bruggera, neurologa ze szpitala uniwersyteckiego w Zurychu, niezwykłe doznania wynikają z procesów chemicznych zachodzących w mózgu człowieka. Opublikowane w lipcu 2002 r. wyniki badań szwajcarskiego naukowca mówią, że kontakty z Bogiem, aniołami, duchami, to efekt oddziaływania dopaminy. Dopamina jest substancją związaną z mózgowym układem nagrody i motywacji. Gdy poda się ją sceptykom, podnosząc jej naturalny poziom w organizmie, sceptyk zaczyna miewać doznania mistyczne, widuje anioły i duchy. Co ciekawe, osobom otwartym na takie zjawiska po podaniu dopaminy poziom mistycyzmu nie zmienia się. Dlaczego tak się dzieje, tego dr Brugger nie potrafi wyjaśnić. Czyżby chemia też otwierała drzwi do sfery mistyki?

Jak traktować fakt, że wiele osób zapewnia, iż prowadzi rozmowy z Bogiem lub aniołami? Że słyszy głosy mistycznych istot? Czy to tylko przypadki dla psychiatrów? Według opublikowanych pod koniec września 2006 r. ustaleń zespołu brytyjskich psychologów z uniwersytetu w Manchesterze, aż co 25. osoba słyszy głosy. Eksperci twierdzą jednak, że słyszenie głosów we własnej głowie okazuje się zupełnie normalnym zjawiskiem. Mało tego, według brytyjskich psychologów, tajemnicze głosy niekoniecznie muszą być symptomem choroby psychicznej, a dla niektórych osób mają działanie wręcz uspokajające.

<!** reklama left>- Niektórzy ludzie słyszą głosy w swojej głowie, ale nigdy nie odczuwali z tego powodu potrzeby korzystania z pomocy medycznej - stwierdza biorąca udział w badaniach dr Aylish Campbell. - Liczba osób, które słyszą głosy i nie szukają pomocy psychiatrycznej, zdecydowanie przewyższa liczbę osób, które z pomocy medycznej korzystają.

Co właściwie oznaczają te wyniki badań ekspertów różnych specjalności? Czy starają się oni udowodnić, że mistyczne doznania to tylko chemiczne i elektryczne procesy w mózgu? Że kontakt z Bogiem lub aniołami to wyłącznie złudzenie?

- Wyniki naszych badań nie umniejszają znaczenia ani wartości takich doświadczeń, jak też nie potwierdzają, ani nie podważają istnienia Boga - zapewnia dr Mario Beauregard, szef zespołu badającego przeżycia zakonnic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!