Magda Linette awansowała do trzeciej rundy turnieju w Madrycie!

Zbigniew Czyż
Magda Linette
Magda Linette Larry Marano/Shutterstock / Rex Features
Magda Linette awansowała do trzeciej rundy tenisowego turnieju na kortach ziemnych WTA w Madrycie. Polka pokonała Czeszkę Marketę Vondrousovą 7:6, 4:6, 6:4. W sobotę jej rywalką będzie klasyfikowana na 194. miejscu w rankingu WTA Rosjanka Mira Andrejewa. 16-latka występuje w Madrycie z dziką kartą.

W pierwszej rundzie Magda Linette miała wolny los. Marketa Vondrousova pokonała natomiast Hiszpankę Marinę Bassols Riberę 6:0, 6:3. Czeszka jest finalistką Rolanda Garrosa w 2019 i wicemistrzyni olimpijską z Tokio. Do tej pory wygrała jeden turniej WTA Tour, w 2017 roku w Biel/Bienne. Do tej pory zawodniczki nigdy wcześniej nie grały ze sobą.

W pierwszym secie decydował tiebreak

W pierwszym secie trwała niezwykle wyrównana walka. Żadnej tenisistce nie udało się wywalczyć większej przewagi niż różnica jednego gema. Obie zawodniczki przegrały swój serwis aż czterokrotnie. W tiebreaku więcej zimnej krwi zachowała klasyfikowana na 19. miejscu w rankingu WTA Polka, wygrała 7:1, a całego seta po sześćdziesięciu minutach 7:6.

Drugi set to walka punkt za punkt. Zarówno Linette jak i Vondrousova zdecydowanie poprawiły swój serwis. Do stanu 5:4 dla Czeszki żadna z tenisistek nie straciła swojego serwisu. Wtedy jednak Magda Linette dała się przełamać rywalce po raz pierwszy w drugiej partii przegrywając seta 4:6.

W pierwszym gemie trzeciego seta Linette od razu przełamała rywalkę, wyszła na prowadzenie 1:0. Bardzo szybko, bo już w kolejnym gemie straciła przewagę po swoim serwisie, zrobiło się 1:1. Kolejny gem i kolejne przełamanie, poznanianka prowadziła 2:1. Ponownie jednak straciła swoje podanie, sklasyfikowana na 80. miejscu w rankingu WTA Czeszka wyrównała na 2:2, a chwilę później objęła prowadzenie 3:2. W kolejnym gemie Linette wreszcie utrzymała swój serwis wyrównując na 3:3.

Vondrousova zaczęła wyraźnie tracić siły, Polka przełamała rywalkę i objęła prowadzenie 4:3. W ostatnich dwóch gemach meczu przy własnym podaniu Linette nie dała się już zaskoczyć, utrzymała swój serwis, wygrała seta 6:4, a cały mecz 2-1 awansując do drugiej rundy. Spotkanie trwało dwie godziny i czterdzieści cztery minuty.

W sobotę rywalką będzie klasyfikowana na 194. miejscu w rankingu WTA Rosjanka Mira Andrejewa, 16-latka występuje w Madrycie z dziką kartą.

Iga Świątek i Magdalena Fręch zagrają w piątek

W drugiej rundzie jest już Magdalena Fręch, która w środę pokonała Włoszkę Jasmine Paolini. W piątek zmierzy się z Amerykanką Jessicą Pegulą, poczatek spotkania zaplanowano nie wcześniej niż przed godziną 17. Na swój pierwszy mecz w Madrycie czeka Iga Świątek. Najlepsza obecnie tenisistka świata zmierzy się jutro z Austriaczką Julią Grabher, poczatek pojedynku na korcie centralnym w Madrycie nie wcześniej niż przed 20-stą.