Magazyn paliwa, którego nie widać

Magazyn paliwa, którego nie widać

Andrzej Suliński

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” zakończyły największą w historii firmy inwestycję - budowę gigantycznego podziemnego magazynu paliw. Mieści się on w podinowrocławskiej Górze.

Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” zakończyły największą w historii firmy inwestycję - budowę gigantycznego podziemnego magazynu paliw. Mieści się on w podinowrocławskiej Górze.


Budowa magazynu przeznaczonego do składowana ropy oraz innych paliw rozpoczęła się w 1998 roku. Prace podzielone zostały na trzy etapy. W każdym z nich konieczne było przygotowanie odpowiedniej wielkości przestrzeni magazynowej, a także zainstalowanie odpowiednich urządzeń.


Innowacyjna metoda


- Efektem prowadzenia eksploatacji soli metodą otworową jest powstawanie pod ziemią komór.

Mogą one być wykorzystane na magazyny. Podziemne magazynowanie ropy i paliw polega na wtłaczaniu w górną część komory wypełnionej solanką produktu magazynowanego. W tym czasie solanka z dolnej części komory wypychana jest na powierzchnię. Solanka ta przeznaczona jest do celów przemysłowych. Magazynowane w podziemnych komorach węglowodory nie reagują z sodą, więc nie zachodzi zjawisko rozpuszczania filarów solnych ani zanieczyszczania zmagazynowanych pod ziemią paliw. Aby z kolei wydobyć produkt na zewnątrz, wtłacza się do takiego magazynu, w dolną jego część, solankę przemysłową, która z kolei wypycha paliwo na powierzchnię - opisuje proces magazynowania w Górze, rzeczniczka prasowa IKS „Solino”, Agnieszka Wiśniewska.


Bezpieczne dla środowiska


Eksploatację magazynu rozpoczęto już w 2002 roku, ale dopiero teraz zakończył się trzeci, ostatni etap budowy. W sumie, pod ziemią w Górze przechowywać można 5 milionów metrów sześciennych paliwa.


Jak twierdzi nasza rozmówczyni, zbudowany niedaleko Inowrocławia podziemny magazyn ropy i paliw jest jedyną tego typu inwestycją w Polsce, która uznawana jest obecnie na świecie za najbardziej bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób przechowywania surowców energetycznych.


W naszym regionie podobne podziemne magazyny istnieją jeszcze niedaleko Mogilna. Tam jednak składowany jest gaz.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo