Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Maestro w Bydgoszczy”. W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy świętowali 85. urodziny Jerzego Maksymiuka

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Jerzy Maksymiuk
Jerzy Maksymiuk Tomasz Czachorowski
- Są dyrygenci i jest Maksymiuk - tymi słowami oddał hołd Jerzemu Maksymiukowi Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. „Maestro w Bydgoszczy” - pod takim hasłem odbywały się w piątek, 19 listopada, w Filharmonii Pomorskiej uroczystości z okazji przypadających w tym roku 85. urodzin wybitnego dyrygenta Jerzego Maksymiuka.

Jubilata uhonorowano w wyjątkowy sposób. Nadano mu tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W trakcie tej uroczystości odsłonięto portret rzeźbiarski Jerzego Maksymiuka, autorstwa Jacka Kicińskiego. W Filharmonii Pomorskiej otwarto też wystawę „Maestro w Bydgoszczy” oraz wystawę prac uczniów Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. Uczniowie przygotowali prace inspirowane twórczością Jerzego Maksymiuka. Wystawę zatytułowaną "Projekt Maesto" tworzy 20 plakatów. Prace wykonano różnymi technikami: jest tu rysunek, grafika artystyczna, grafika cyfrowa, kolaż. Wystawę będzie można oglądać przez 2 tygodnie w lewym foyer FP.

Jerzy Maksymiuk: - Lubię wracać do Bydgoszczy

Dopełnieniem jubileuszu jest premiera albumu „Maestro w Bydgoszczy” wydanego przez FP. W publikacji można przeczytać m.in. wywiad, jakiego artysta udzielił Polskiemu Radiu PiK.

- Lubię wracać do Bydgoszczy. Filharmonia Pomorska ma bardzo przytulną, sympatyczną salę o dobrej akustyce. Wspaniale się tu gra. A po próbach i koncertach zdarza mi się usiąść do fortepianu w Hotelu Pod Orłem i coś skomponować - opowiada w wywiadzie maestro Maksymiuk.

„Maestro w Bydgoszczy”. Uroczystość w Filharmonii Pomorskiej

Podczas uroczystości w FP padło wiele ciepłych słów pod adresem bohatera. - Nazwisko Maksymiuk jest w naszym kraju symbolem muzyki poważnej, koncertowej, orkiestrowej. Jednym tchem można je wymienić z Pendereckim - mówił prof. dr Wojciech Michniewski, promotor honorowego doktoratu Jerzego Maksymiuka. - Jego znaki firmowe to bezkompromisowość, krytycyzm wobec zbyt łatwo pojmowanego kultywowania tradycji, asertywność, prostota, oryginalność, nieszablonowe wypowiedzi, spontaniczność, działanie w nieustannej twórczej gorączce. Trudno wyobrazić sobie lepszy slogan niż „Maksymiuk na maksa”- dodał prof. Michniewski.

Uczestnicząca w wydarzeniu Agnieszka Hejduk-Domańska, zastępczyni dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie kryła emocji. - W największych snach i marzeniach nie przypuszczałam, że stanę na scenie z maestro. Jestem muzykiem i pianistką, więc to dla mnie szczególny honor - mówiła Agnieszka Hejduk-Domańska. - Wzruszenie zamazuje mi tekst - przyznała wyraźnie przejęta urzędniczka, odczytując list szefa resortu kultury Piotra Glińskiego.

Fotoreportaż uroczystości w filharmonii do obejrzenia w galerii. W podpisach do zdjęć zamieściliśmy też krótką biografię Jerzego Maksymiuka

Poproszony o przemówienie ze sceny Jerzy Maksymiuk powiedział krótko: - Dziękuję, jestem wzruszony. I oddał głos swojej żonie, Ewie Piaseckiej-Maksymiuk, która odczytała list w imieniu męża. - Ja to napisałem... szczerze mówiąc razem pisaliśmy - przyznał maestro, wzbudzając wesołość osób zgromadzonych w sali FP.

- Mam to szczęście, że stykam się ze sztuką jaką jest partytura, która nie może zaistnieć bez muzyków. To zbiór znaków graficznych, które dla osób bez wykształcenia muzycznego są czarną magią. Nawet muzycy rzadko słyszą w całości swoją partię przed jej zagraniem, a co dopiero mówić o partyturze. Wcześniej nuty milczą. Należę do grupy tych szczęśliwców, którzy słyszą kropki nut. Może powinienem dodać słowo „prawie” słyszę, ale przyjmijmy że słyszę - to fragment odczytanego wystąpienia mistrza.

Wieczorem tego samego dnia, zaplanowano w Filharmonii Pomorskiej koncert poprowadzony przez charyzmatycznego dyrygenta. Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą Maksymiuka wykonała II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego i „Eroicę” Ludwiga van Beethovena.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera