Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipcowa burza uszkodziła „oczy” strzegące bezpieczeństwa bydgoszczan

Redakcja
Furia kierowcy volkswagena golfa w obiektywie kamery monitoringu. Najpierw potrącenie przodem, po chwili tyłem. Policjanci już namierzyli sprawcę. Wnosili o areszt, ale według prokuratora, wystarczy dozór policyjny.
Furia kierowcy volkswagena golfa w obiektywie kamery monitoringu. Najpierw potrącenie przodem, po chwili tyłem. Policjanci już namierzyli sprawcę. Wnosili o areszt, ale według prokuratora, wystarczy dozór policyjny. Nadesłane
Wydział Zarządzania Kryzysowego bydgoskiego ratusza ogłosił przetarg na wymianę pięciu kamer monitoringu miejskiego, które pod koniec lipca uszkodziło wyładowanie atmosferyczne.

- To było tak silne uderzenie, że żadna instalacja by tego nie wytrzymała. To są sytuacje nie do uniknięcia. Grzmot był ogromny. Słychać go było w całym mieście - przypomina sobie burzę z 27 lipca zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy Robert Dobrosielski.

- Trudno powiedzieć, w co dokładnie uderzył piorun, w każdym razie fala wyładowania rozeszła się po sieci, paląc konwertery, dekodery i pięć kamer w centrum miasta. Są to ważne punkty, chcemy je jak najszybciej przywrócić dożycia - dodaje Robert Dobrosielski.
Wyładowanie uszkodziło punkty kamerowe na Rybim Rynku (z 2012 roku), placu Teatralnym, ul. Grodzkiej i rondzie Bernardyńskim (wszystkie z 2005 r.) oraz kamerę przy Jagiellońskiej 8 (2006).

Koszt zakupu i instalacji jednej kamery to ok. 12 tysięcy złotych. W bydgoskim systemie monitoringu wizyjnego pracuje w tej chwili 179 kamer, z których obraz transmitowany jest do dwóch studiów obsługiwanych całodobowo łącznie przez 42 pracowników cywilnych Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Operatorami są osoby niepełnosprawne, trwale bezrobotne. Jedno studio wideomonitoringu znajduje się w budynku Komendy Miejskiej Policji na WzgórzuWolności, drugie w siedzibie Komisariatu Policji Śródmieście.

Jak podaje Arkadiusz Bereszyński, rzecznik prasowy bydgoskiej straży miejskiej, większość to kamery ruchome, umożliwiające obrót o 360°.

- Niewielką część stanowią kamery stacjonarne, które są skierowane na konkretny obiekt, na przykład pomnik Rejewskiego, czy bramę Cmentarza Starofarnego - dodaje rzecznik straży miejskiej.

Pierwsze dwie kamery pojawiły się w Bydgoszczy w 2004 roku. Jedna została zamontowana na StarymRynku, druga na rondzie Jagiellonów. Pierwszą już dawno zastąpiła nowsza wersja, druga zostanie wymieniona wkrótce. ą
szu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!