Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja NKJO: UTP ma za mało miejsca, by przyjąć wszystkich pracowników kolegium

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Sejmik wojewódzki chce zlikwidować Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, zamiast włączyć je w strukturę Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Likwidacja Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych jest raczej przesądzona. UTP nie jest w stanie przyjąć wszystkich pracowników kolegium.

<!** Image 3 align=none alt="Image 204200" sub="W Bydgoszczy Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych mieści się przy ulicy Dworcowe jFot.: Tomasz Czachorowski">

Podczas wczorajszej sesji sejmiku omawiano projektu uchwał w sprawie zamiaru likwidacji nauczycielskich kolegiów językowych. Obowiązek taki nałożył na wszystkie samorządy ustawodawca.

Mimo to pojawienie się projektu likwidacji bydgoskiej instytucji (należy ona do jednych z najlepszych w kraju) było zaskoczeniem. Od kilku lat przecież mówi się o tym, że NKJO przygotowuje się do wejścia w strukturę Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Dlatego do Torunia na sesję pojechało kilku nauczycieli, którzy chcieli spotkać się z radnymi.

- Nikt wcześniej z nami na ten temat nie rozmawiał - twierdził jeden z pracowników NKJO. - Przykro mi, że tak się stało, bo pracowaliśmy nad utworzeniem nowego kierunku studiów i jesteśmy w pełni do tego przygotowani.

Chodziło, m.in., to, by UTP przejął nauczanie języków francuskiego i hiszpańskiego. Bydgoskie kolegium jest bowiem jedynym w regionie ośrodkiem, który kształci w tych kierunkach. Dlaczego marszałek zmienił zdanie i zamiast przekazać UTP kolegium z całym dobrodziejstwem, chce je likwidować?

- Kluczowa jest dla nas sytuacja pracowników - twierdzi Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Chodzi o osoby pracujące na 139 etatach pedagogicznych i obsługowo-administracyjnych. Warunkiem ze strony województwa było przejęcie całej struktury, łączenie ze wszystkimi zatrudnionymi. Rozmowy zakończyły się fiaskiem, bo UTP chciał przejąć tylko 40 procent zatrudnionych.

<!** reklama>

Zdaniem Beaty Krzemińskiej, 60 procent pracowników kolegium straciłoby pracę już 1 października 2013 roku.

Inny powód przerwania negocjacji wskazuje rektor bydgoskiego uniwersytetu. - Przygotowujemy się do tego od 2010 roku - wyjaśnia prof. Antoni Bukaluk, rektor UTP. - Rozmawialiśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wyłoniliśmy grupę osób, którą chcielibyśmy zatrudnić.

UTP porozumiał się także z Uniwersytetem Adama Mickiewicza, współpracującym z kolegium, oraz przygotował budynek przy ul. Fordońskiej 430, który miał stać się własnością Urzędu Marszałkowskiego.

- W 2012 roku przeprowadziliśmy remont budynku przy ulicy Fordońskiej - oświadcza rektor UTP. - Stąd pojawiły się dwie propozycje - albo przejmujemy grupę pracowników bez siedziby kolegium, albo przekazujemy obiekt przy Fordońskiej na potrzeby jednej z marszałkowskich instytucji.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, który kilka lat temu musiał oddać zabytkowe gmachy przy ul. Grodzkiej na rzecz diecezji bydgoskiej, nie dysponuje wystarczającą liczbą pomieszczeń dydaktycznych. Bez nich nie można otwierać nowych kierunków. Ponadto w innych regionach kraju marszałkowie przekazali uczelniom kolegia wraz z nieruchomościami. Taki prezent od samorządu otrzymała Politechnika Śląska.

- Wcześniej popełniono błąd, bo były marszałek z SLD rozmawiał tylko z jedną uczelnią i to taką, która nie jest humanistyczna. Należało negocjować ze wszystkimi - uważa jeden z bydgoskich polityków. - Natomiast marszałek z PO wyraźnie faworyzuje UMK, kupił przecież od tej uczelni dwie nieruchomości za wiele milionów złotych.

Zamiar likwidacji NKJO nie jest jeszcze ostateczną decyzją. Niewiele, niestety, wskazuje na to, że któraś ze stron zmieni stanowisko. Istnieje jednak szansa na to, by pracownicy bydgoskiego kolegium nie stali się osobami bezrobotnymi.

- Rozmawialiśmy na ten temat - przyznaje radna Elżbieta Krzyżanowska. - Mam nadzieję, że wybranych pracowników, zgodnie z deklaracją, przejmie uniwersytet. Natomiast pozostali może znajdą zatrudnienie w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Koniecznie trzeba szkolić nauczycieli i podnieść poziom nauczania języków obcych, bo wyniki maturalne są tragiczne.

Zgodnie z prawem, nauczycielskie kolegia mogą istnieć tylko do 30 września 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera