Lepiej zapobiegać niż leczyć. Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zachęca do skorzystania z programów profilaktycznych

Materiał informacyjny Kujawsko-Pomorski OW NFZ w Bydgoszczy
Zdrowie zawsze jest wśród najcenniejszych życiowych wartości, których pragniemy i których sobie nawzajem życzymy. Nie zawsze jednak pamiętamy, że kluczem do tego byśmy byli zdrowi jest profilaktyka.

Profilaktyka to zapobieganie chorobom, ich wczesne wykrywanie oraz takie postępowanie w razie choroby, które pomoże złagodzić jej przebieg. Zapobiegać chorobom możemy zarówno poprzez sposób, w jaki żyjemy, jak i poprzez poddawanie się badaniom przesiewowym, które pozwalają wykryć groźne schorzenia na wczesnym etapie, gdy wciąż pozostają duże szanse wyleczenia i zredukowania ryzyka powikłań.

Programy profilaktyczne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia:

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Z programu mogą skorzystać kobiety w wieku od 25 do 59 lat, które w ostatnich 3 latach nie miały wykonanego badania cytologicznego. Aby wziąć udział w programie nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się do placówki, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego do dyspozycji pacjentek jest prawie 200 gabinetów ginekologicznych, w których można wykonać profilaktyczne badanie cytologiczne.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

 1. rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
 2. mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
 3. nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego program jest realizowany w 14 pracowniach stacjonarnych i 4 mammobusach , które docierają do najmniejszych miejscowości naszego regionu.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym POCHP

W zakresie poradnictwa w rzuceniu palenia papierosów jest on adresowany do osób powyżej 18. roku życia. Natomiast jeśli chodzi o wykrywanie POCHP i badanie spirometryczne, program jest dedykowany osobom między 40 a 65 rokiem życia, które nie miały wykonywanej spirometrii w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Program realizują wybrane placówki POZ.

Program profilaktyki raka jelita grubego:

Do programu mogą być zakwalifikowane osoby w wieku:

 1. 50–65 lat;
 2. 40–49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Pacjenci kwalifikowani są do programu na podstawie przeprowadzonej ankiety. Nowe placówki będą przyjmowały pacjentów już od 1 grudnia.

Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)

Program CHUK skierowany jest do osób od 35 do 65 roku życia, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia, które nie korzystały w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia. Program szczególnie dedykowany jest osobom z czynnikami ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, takie jak m.in: nadciśnienie tętnicze krwi, podwyższone stężenie cholesterolu, nadwaga lub otyłość, palenie papierosów obciążenie genetyczne. Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Program jest realizowany przez pielęgniarki i lekarzy POZ. Wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek realizacji programu.

Program profilaktyki gruźlicy

Z programu mogą skorzystać osoby dorosłe:

 1. u których dotychczas nie rozpoznano gruźlicy, ale miały bezpośredni kontakt z chorym na gruźlicę albo
 2. u których stwierdzono przynajmniej jeden z następujących czynników ryzyka:

  • bezrobocie
  • bezdomność
  • niepełnosprawność
  • obciążenie długotrwałą chorobą
  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków.

Programem mogą zostać objęte osoby, które dokonały wyboru pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i samodzielnie zgłoszą się do gabinetu pielęgniarki. Program profilaktyki gruźlicy realizowany jest przez wszystkie pielęgniarki POZ.

Program badań prenatalnych

Badania prenatalne wykonuje się u kobiet w ciąży, które spełniają jeden z następujących warunków:

 • ukończyły 35 lat,
 • w poprzedniej ciąży wystąpiła u nich aberracja chromosomowa płodu lub dziecka,
 • lekarz stwierdził strukturalne aberracje chromosomowe u ciężarnej lub u ojca dziecka,
 • lekarz stwierdził znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikowo,
 • w czasie ciąży wynik badania USG lub badań biochemicznych jest nieprawidłowy – wskazuje na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Program ma na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie leczenie wad jeszcze w okresie życia płodowego. Program umożliwia rodzicom dziecka przygotowanie się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki po jego narodzeniu.

Program profilaktyka 40 plus

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program Profilaktyka 40 Plus – to badania diagnostyczne w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i dla mężczyzn. Realizacja programu została wydłużona do końca 2023 roku. Aby skorzystać z programu nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i wypełnić Ankietę Profilaktyki 40 Plus. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi system wygeneruje nam e-skierowanie, z którym możemy się udać, do wybranego przez siebie punktu, w celu wykonania badań. Kto nie korzysta z IKP może uzyskać e-skierowanie za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki medycznej nr 22 735 39 53.

Pakiet badań dla mężczyzn:

 • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
 • stężenie glukozy,
 • ocena funkcji wątroby (AIAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe,
 • poziom kreatyniny we krwi,
 • badanie ogólne moczu,
 • kwas moczowy,
 • PSA (badanie w kierunku raka prostaty),
 • opcjonalnie krew utajona w kale ( w zależności od czynników ryzyka).

Pakiet badań dla kobiet:

 • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
 • stężenie glukozy,
 • ocena funkcji wątroby (AIAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe),
 • poziom kreatyniny we krwi,
 • badanie ogólne moczu,
 • kwas moczowy,
 • opcjonalnie krew utajona w kale (w zależności od czynników ryzyka).

Badania wspólne dla obu płci:

 • pomiar ciśnienia tętniczego,
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała - BMI

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pacjenci mają do wyboru 102 punkty badań, które realizują program Profilaktyka 40 Plus.

Kiosk profilaktyczny w NFZ

We wszystkich oddziałach NFZ funkcjonują obecnie stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w samoobsługowym kiosku profilaktycznym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sali obsługi klienta naszego oddziału w Bydgoszczy przy ul. Łomżyńskiej 33.

Diety NFZ

\Na portalu diety.nfz.gov.pl znajduje się ponad 2000 przepisów na smaczne i zdrowie posiłki . Znajdziemy tam również wiele cennych materiałów pomagających właściwie dbać o nasze zdrowie.


Opis programów profilaktycznych i wykaz placówek:

 • na stronie internetowej K-P OW NFZ www.nfz-bydgoszcz.pl
 • pod nr 800 190 590 - bezpłatnej czynnej całodobowo, we wszystkie dni tygodnia, weekendy i święta Infolinii NFZ

Ważny komunikat

Wydłużenie godzin pracy na sali obsługi klientów Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył godziny otwarcia Sal Obsługi Klientów w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Informujemy, iż Sale Obsługi Klientów Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia:
w Bydgoszczy, przy ul. Łomżyńskiej 33,
w Delegaturze w Toruniu, przy ul. Szosa Chełmińska 30
w Delegaturze we Włocławku, przy ul. Kilińskiego 16
będą dla Państwa dostępne w dni robocze w następujących godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-18:00
 • wtorek - piątek: 8:00-16:00

Będziecie mogli Państwo załatwić wszystkie sprawy realizowane na Salach Obsługi Klientów, m.in. takie jak: uzyskać kartę EKUZ, potwierdzić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne czy potwierdzić Profil Zaufany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lepiej zapobiegać niż leczyć. Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zachęca do skorzystania z programów profilaktycznych - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie