Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Legendy Koronowskie” Tadeusza Multańskiego wzbogacono o „Słownik gwary lokalnej”

Katarzyna Karwat
Nowej książki gratulował Joannie Jarzewskiej, dyrektorowi MBP, burmistrz Stanisław Gliszczyński
Nowej książki gratulował Joannie Jarzewskiej, dyrektorowi MBP, burmistrz Stanisław Gliszczyński Katarzyna Karwat
Miejska Biblioteka Publiczna w Koronowie kontynuuje dobrą passę wydawniczą - po kulinarnych „Smakach Ziemi Koronowskiej” właśnie ukazały się „Legendy Koronowskie” z pierwszym „Słownikiem gwary lokalnej”.

Autor regionalnych podań, nieżyjący już Tadeusz Multański, w pamięci koronowiaków zapisał się także jako wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej oraz twórca i redaktor naczelny „Tematów Koronowskich”. Jego współpracownikiem był ś.p. Grzegorz Danielek z Mąkowarska - zapalony regionalista i zarazem inicjator zbioru lokalnych wyrażeń i powiedzeń, charakterystycznych dla Koronowa i okolic.

Biblioteki połączyły siły

W niecałe trzy lata po jego śmierci, wspólnymi siłami Miejskiej Biblioteki Publicznej, Pedagogicznej Biblioteki, TMZK i Urzędu Miejskiego „Legendy” i „Słownik” ukazują się w jednym tomie. MBP zaprosiła na jego prezentację wszystkie osoby, zaangażowane w ten niecodzienny projekt.

Na prezentację legend i słownika zaproszono osoby, zaangażowane w ten wyjątkowy projekt.
Na prezentację legend i słownika zaproszono osoby, zaangażowane w ten wyjątkowy projekt.
Katarzyna Karwat

- Starania o uzyskanie praw autorskich do kolejnego wydania legend rozpoczęliśmy w 2011 roku, żeby w kolejnym podpisać umowę licencyjną - mówi Joanna Jarzewska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Nasza biblioteka brała czynny udział w Programie Rozwoju Bibliotek, w którym nacisk położono na rozwój lokalnych partnerstw. Zorganizowałyśmy więc kilka spotkań, poświęconych rozwojowi kultury w naszym mieście. Wówczas narodził się pomysł, żeby legendy wydać razem ze słownikiem lokalnej gwary.

Złożony w styczniu 2013 roku do Lokalnej Grypy Działania „Trzy Doliny” wniosek o dotację na realizację projektu został oceniony wysoko. Burmistrz Koronowa znalazł pieniądze, które pozwoliły bibliotece zabezpieczyć wkład własny w projekt.

Zgoda rodziny i pomoc mieszkańców

Dzięki życzliwości rodziny Tadeusza Multańskiego - córki Barbary Kuś i wnuczek Doroty Sykuły i Agnieszki Wajnert - udało się uzyskać zgody pozostałych spadkobierców na wydanie legend.

A słownik powstał przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców gminy Koronowo, gromadzących wraz z bibliotekarkami czasem nieco zapomniane już zwroty i wyrażenia.

Teraz, po lekturze legend o Diabelskim Młynie, Srebrnicy i wiedźmach z Grabiny, można sobie przypomnieć, jak to chodziło się na szagę w kurzle, zakładało westkę i stawiało stufy z mlekiem w antrejkach…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!