Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lata mijają im swingująco, świętuj z muzykami podwójny jubileusz

Justyna Tota
Justyna Tota
Archiwum Pałacu Młodzieży
Jazz Big Band`75 świętuje 40 lat, a Junior Jazz Big Band`75 pierwszą dekadę, z tej okazji w niedzielę koncert z Krystyną Prońko. Uwaga, do wygrania 3 bilety!

Chociaż zespół ma w swojej nazwie wpisany rok 1975, to jednak Jazz Big Band’75 może czuć się nieco młodszym, bo najpierw w Pałacu Młodzieży była młodzieżowa orkiestra dęta, do której jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej zapisał się Wojciech Czapiewski.
- Byli w niej moi koledzy, którzy zachęcali mnie: Przyjdź, posłuchaj, zagraj. No i zapisałem się. Po niespełna roku z części muzyków orkiestry utworzono big band, ale orkiestra w większym składzie przez jakiś czas istniała równolegle. Zacząłem grać w obu zespołach. Ukończyłem studia muzyczne i tak moje hobby stało się moim zawodem - mówi pan Wojciech, który jest dziś jedynym muzykiem, grającym w Jazz Big Bandzie’75 od samego początku.
Jerzy Rawicki, który założył orkiestrę, zawsze chciał mieć w Pałacu Młodzieży zespół jazzowy, co jeszcze w latach 80. XX wieku nie było wcale łatwą sprawą, bo tego rodzaju muzyki w szkołach nie uczono tak jak to jest obecnie.

Pierwszym szefem Jazz Big Bandu’75 był Jerzy Rawicki
Pierwszym szefem Jazz Big Bandu’75 był Jerzy Rawicki

Archiwum Pałacu Młodzieży

Przełomowy pod względem rozwoju jazzowego warsztatu okazał się dla Jazz Big Bandu’75 rok 2000.
- Jako zespół nawiązaliśmy współpracę z wykładowcami Akademii Muzycznej w Katowicach z profesorem Andrzejem Zubkiem na czele oraz z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy - wspomina Wojciech Czapiewski. - Wykładowcy ci w czasie Bydgoskich Impresji Muzycznych prowadzili dla nas warsztaty, które bardzo dużo nam dawały, uczyliśmy się, m.in., właściwego brzmienia big bandu, improwizacji jazzowej, poznawaliśmy nowe aranże. Big band, którym po Jerzym Rawickim kierował najpierw Wiesław Nawrocki (1996-2000), potem Leszek Gozdek (2000-2007), a teraz Piotr Dąbrowski (od września 2007) wciąż rozwija się, cały czas idziemy do przodu!
Jak przyznaje w rozmowie z nami Leszek Gozdek, dla muzyków Jazz Big Band’75 był poligonem doświadczalnym, dużą przygodą.
- Przez ten big band przewinęło się wielu, dziś uznanych muzyków jazzowych jak chociażby Krzysztof Herdzin, Marcin Jahr czy Michał Szymanowski - przyznaje były szef zespołu, w którym także grał (na saksofonie altowym - przyp. red.) - jak mówi - nieco przez przypadek i nigdy nie przypuszczał nawet, że będzie mu potem dane kierować big bandem przez 7 lat.
- Najmilsze wspomnienie? Mam same miłe! Proszę mi wierzyć, obojętnie gdzie występowaliśmy, do koncertu zawsze przygotowywaliśmy się jak do tego najważniejszego, bo to daje muzykom ogromną satysfakcję. Muszę przyznać, że miałem szczęście do ludzi, którzy grali wtedy w Jazz Big Bandzie’75 i wielu z nich gra w nim do dzisiaj - dodaje Leszek Gozdek.
O tym, że Jazz Big Band’75 reprezentuje wysoki poziom, świadczą liczne nagrody (jedną z najnowszych jest GRANG PRIX XIX Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu), a także zaproszenia na festiwale muzyczne, m.in. do Belgii, Francji czy Niemczech. W zeszłym roku zespołowi została przyznana Bydgoska Kulturalna Marka Oświatowa, co potwierdza też rolę zespołu, który od lat godnie reprezentuje nasze miasto w Polsce i zagranicą.

Obecnie prowadzącym zespół seniorów i juniorów jest Piotr Dąbrowski (pierwszy z lewej w rzędzie siedzących)
Obecnie prowadzącym zespół seniorów i juniorów jest Piotr Dąbrowski (pierwszy z lewej w rzędzie siedzących)


Archiwum Pałacu Młodzieży

Jazz Big Band’75 ma swój narybek w formacji Junior Jazz Big Band’75, założony 10 lat temu przez Leszka Gozdka. Każdy młody muzyk amator, który chciałby dołączyć do big bandu juniorów, może zgłosić się do Pałacu Młodzieży. Chętni trafią najpierw pod skrzydła nauczycieli danych sekcji, np. Wojciecha Czapiewskiego, który uczy gry na puzonie.
- Zazwyczaj trafiają do nas nieobrobione diamenciki, które staramy się oszlifować. Niektórzy przechodzą do Jazz Big Bandu’75 jako profesjonaliści, inni kończą karierę na zespole juniorów - mówi Piotr Dąbrowski, który prowadzi obecnie obie formacje jazzowe.
Warto podkreślić, że juniorzy także reprezentują Bydgoszcz na licznych festiwalach w kraju i zagranicą, odnosząc sukcesy - zdobyli, m.in., wyróżnienie na I Bydgoszcz Big Band Festiwalu oraz Grand Prix na XXXIII Bydgoskich Impresjach Muzycznych.
Jak twierdzi Leszka Gozdka, renoma obu zespołów to efekt tego, że młodzi ludzie nie tylko mają gdzie i z kim szlifować swoje muzyczne talenty, ważne są też własne kompozycje i aranżacje. Stąd pan Leszek zadbał, m.in., o cały program muzyki filmowej, a obecny prowadzący, Piotr Dąbrowski, przygotował aranżacje, np. kolęd.
Co ciekawe, granie na instrumentach jak trąbka, puzon, perkusja lub gitara - zarówno w przypadku big bandu seniorów, jak i juniorów - wciąż okazuje się być bardziej męskie niż kobiece, choć wyjątkiem zdaje się być saksofon. Obecnie na perkusji w Junior Jazz Big Band’75 gra i rozwija swe jazzowe umiejętności Ania Wojtas - jedna z nielicznych dziewczyn perkusistek.
Z okazji podwójnego jubileuszu: 40-lecia Jazz Big Bandu’75 i 10 lat Junior Jazz Big Band’75 w niedzielę w Kinoteatrze Adria odbędzie się koncert z udziałem Krystyny Prońko. - Artystka koncertuje z big bandami, dlatego będzie to wspaniałe spotkanie nie tylko dla muzyków, ale także dla publiczności - zapewnia Piotr Dąbrowski, który wie, co mówi, bo współpracował już z piosenkarką przy innych projektach muzycznych.
Jak twierdzi szef Jazz Big Bandu’75 i Junior Jazz Big Bandu’75, podczas niedzielnego koncertu rewolucji w muzyce nie będzie, ale...
- Oba pałacowe big bandy prezentują obecnie wysoki poziom wykonawczy, zachwycając brzmieniem i techniką. O wyjątkowości koncertu stanowi z pewnością zaproszona Krystyna Prońko, która zaśpiewa swe największe przeboje w aranżacjach na big band.

Krystyna Prońko będzie gościem specjalnym jubileuszowego koncertu w Adrii
Krystyna Prońko będzie gościem specjalnym jubileuszowego koncertu w Adrii

Dariusz Bloch

Oprócz Krystyny Prońko, na scenie pojawią się także dawni muzycy przyjaciele Jazz Big Bandu’75, którzy pozostają w bliskim kontakcie z zespołem jak pianista jazzowy Michał Gozdek (prywatnie syn pana Leszka), saksofonistka Monika Falender czy Robert Korwel na instrumentach perkusyjnych.
Kolejna okazja, by posłuchać na żywo swingowego repertuaru obu big bandów nadarzy się dopiero latem, podczas BIM-u.
- Od września planujemy częstsze koncerty. Chcemy też zaproponować wszystkim występy obu big bandów w sali koncertowej Pałacu Młodzieży - zdradza nam Piotr Dąbrowski.
Czego muzycy sobie życzą z okazji jubileuszu?
- Nie wiem czy następnego 40-lecia, ale na pewno kolejnych lat wspólnego grania, młodzieży zainteresowanej muzyką jazzową i oczywiście wiernych słuchaczy, na których już teraz możemy liczyć, bo ilekroć występujemy, zjawiają się tłumy, za co bardzo dziękujemy! – mówi Wojciech Czapiewski.
Z kolei Piotr Dąbrowski wyraża nadzieję, że Jazz Big Band`75 i Junior Jazz Big Band`75 nadal będą mogły rozwijać się w Pałacu Młodzieży, by popularyzować bydgoski swing na całym świecie.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
26.04. (ndz.) godz. 17 - koncert jubileuszowy Jazz Big Bandu`75 i Junior Jazz Big Bandu`75 pod kierownictwem Piotra Dąbrowskiego, gość specjalny - Krystyna Prońko. Kinoteatr Adria (ul. Toruńska 30).
Uwaga, konkurs! Bezpłatne wejściówki rozeszły się zaledwie w kilka godzin od pojawienia się informacji w Internecie. Czytelnicy „Expressu” mają jednak szansę na 3 bilety na koncert w Adrii. Wygrają je te osoby, które dziś najbliżej godz. 12.00 na adres: [email protected] prześlą imię i nazwisko założyciela Jazz Big Bandu`75 i Junior Jazz Big Bandu`75. Zwycięzców poinformujemy w mailu zwrotnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!