MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty cebulowe, których nie trzeba wykopywać co roku. Z czasem ładnie rozrosną się same i będą regularnie kwitły

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wiele kwiatów cebulowych trzeba wykopywać co roku. Są jednak i takie, które można wykopywać rzadziej lub nawet wcale. Przedstawiamy kwiaty, których cebule można pozostawić w ziemi na dłużej. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Wiele kwiatów cebulowych trzeba wykopywać co roku. Są jednak i takie, które można wykopywać rzadziej lub nawet wcale. Przedstawiamy kwiaty, których cebule można pozostawić w ziemi na dłużej. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Katarzyna Laszczak
Wiele popularnych wiosennych kwiatów cebulowych należy co jakiś czas wykopać, inaczej przestaną kwitnąć. Ale są i takie, które pozostawione w ziemi przez lata, będą ładnie rozrastać się i tworzyć kolorowe łany w ogrodzie. Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić, by kwiaty cebulowe rozrastały się i kwitły. Nie ze wszystkimi się to uda. Podpowiadamy, jakich kwiatów nie trzeba wykopywać co roku i jak o nie zadbać, by dobrze rosły.

Spis treści

Wiosenne kwiaty cebulowe – łatwe w uprawie, ale...

Kwiaty cebulowe najczęściej jako pierwsze zakwitają w naszych ogrodach. Mają sporo gatunków, jeszcze więcej odmian i kolorów. Czas ich kwitnienia też jest zróżnicowany – pierwsze przebiśniegi mogą pojawić się już w lutym i marcu, ostatnie tulipany i narcyzy – nawet pod koniec maja. Te wiosenne kwiaty są odporne na zimno i dość łatwe w uprawie, jednak mają pewien minus. Latem ich cebule trzeba wykopać, przesuszyć i posadzić ponownie jesienią. Taki okres odpoczynku, a potem przechłodzenie podczas zimy, którą cebula spędza w gruncie, jest jednym z podstawowych warunków, by wiosną doczekać się kwiatów.

Polecamy też:

Jak często trzeba wykopywać wiosenne kwiaty cebulowe?

Najczęściej zaleca się coroczne wykopywanie cebul – dotyczy to szczególnie ozdobnych odmian, a także tworzących duże kwiaty, np. niektórych tulipanów, hiacyntów, narcyzów. Inne, szczególnie mniej wyszukane i starsze odmiany, można pozostawiać w gruncie na dłużej i wykopywać co 2-3 lata. Jeśli zaniechamy tego zabiegu, z czasem rośliny przestaną wytwarzać kwiaty. Będą pojawiać się tylko liście, wyrastające z coraz słabszych cebul matecznych i drobnych cebul przybyszowych, które wytwarza większość roślin.

Kwiaty cebulowe, których (prawie) nie trzeba wykopywać

Są jednak i takie rośliny cebulowe, których nie trzeba wykopywać wcale lub można to robić rzadko, głównie po to, by odmłodzić kępę lub rozsadzić rośliny w innych miejscach. Same też będą ładnie rozrastać się. Jednak, aby tak się stało musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Jeśli ziemia będzie uboga, zbyt sucha, albo zbyt mokra, niestety nie doczekamy się łanów krokusów czy przebiśniegów.

Sprawdź:

Uwaga na ozdobne odmiany kwiatów

Jest kilka gatunków kwiatów, które nie wymagają corocznego wykopywania. Dotyczy to najczęściej jak najprostszych odmian. Jeśli wybierzemy bardziej ozdobną odmianę o pełnych kwiatach (np. przebiśniegi) lub wyjątkowo dużych (np. krokusy), musimy liczyć się z tym, że ich wymagania będą większe. Jeśli nie chcemy trudzić się z wykopywaniem cebul, wybierajmy jak najbardziej typowe odmiany roślin.

Zobacz, jakich kwiatów cebulowych nie trzeba wykopywać co roku

O co zadbać, jeśli chcemy, żeby kwiaty cebulowe dobrze rozrastały się

Jeśli nie chcemy wykopywać kwiatów, to poza odpowiednim gatunkiem, musimy też zadbać o optymalne warunki dla nich, przede wszystkim – właściwe podłoże i nawożenie. Cebule należy posadzić jesienią, w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi. Bardzo dobrze sprawdza się nawożenie kompostem. Warto go zastosować przed sadzeniem, a potem jako jesienną ściółkę oraz wiosną. Kompost nie tylko dostarcza składników pokarmowych, ale też poprawia strukturę ziemi. Poza kompostem można także stosować nawozy do kwiatów cebulowych.

Jest wiele letnich kwiatów, które pochodzą z cieplejszego klimatu niż polski. Dlatego ich cebule i bulwy należy posadzić wiosną. Zobacz, jakie to kwiaty i kiedy dokładnie je posadzić. Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Zakwitną latem, ale trzeba je posadzić wiosną. Kiedy sadzić ...

Miejsce dla kwiatów cebulowych, których nie będziemy wykopywać

Kolejna kwestia to wybór miejsca. Bardzo dobrą opcją jest sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych pod drzewami i krzewami liściastymi, które zrzucają liście na zimę. Dzięki temu wiosną kwiaty mają dużo światła, a latem – przyjemny cień. Jesienią z takich miejsc nie wygrabiajmy opadłych liści – osłonią cebulki i korzenie roślin przed mrozem, a rozkładając się użyźnią ziemię.
Jest jeszcze jedna ważna zasada, której trzeba przestrzegać, jeśli chcemy żeby kwiaty cebulowe dobrze rozwijały się, rozrastały i kwitły – nie wolno usuwać ich liści, zanim same nie zaschną. To one odżywiają cebulę na następny sezon i muszą mieć czas, żeby to zrobić (ta zasada dotyczy też tych cebul, które trzeba wykopywać – robi się to dopiero po zaschnięciu liści). Dlatego wybierzmy dobrze miejsce, w którym ich liście nie będą przeszkadzać. Zastanówmy się nad sadzeniem kwiatów cebulowych na trawniku, bo choć wygląda to pięknie, to z jego koszeniem będziemy musieli się wstrzymać nawet do czerwca. O ile liście zostawiamy, to warto usuwać przekwitłe kwiaty.

Warto przeczytać:

Rozsadzanie kwiatów cebulowych

Nawet te kwiaty cebulowe, które ładnie rozrastają się same, warto co jakiś czas wykopać, podzielić i rozsadzić. Jeśli cebulki intensywnie rozrastają się, to niektórym będzie brakować miejsca. Gdy wykopiemy taką grupę, np. przebiśniegów, zauważymy że część cebulek jest głęboko w ziemi. Po wykopaniu możemy je „odzyskać” i rozsadzić w nowych miejscach. Takie wykopywanie cebul nie jest konieczne dla utrzymania kwitnienia, ale pozwala uzyskać jeszcze więcej roślin.

Jakie kwiaty cebulowe można uprawiać bez wykopywania?

Oto kwiaty cebulowe, których nie trzeba wykopywać wcale, albo można to robić rzadko. Zobaczcie, które ładnie rozrosną się z roku na rok. Przedstawiamy je w kolejności kwitnienia.

Wiele kwiatów cebulowych trzeba wykopywać co roku. Są jednak i takie, które można wykopywać rzadziej lub nawet wcale. Przedstawiamy kwiaty, których cebule można pozostawić w ziemi na dłużej. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Kwiaty cebulowe, których nie trzeba wykopywać co roku. Z cza...

Zadbaj o rośliny w Twoim ogrodzie!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kwiaty cebulowe, których nie trzeba wykopywać co roku. Z czasem ładnie rozrosną się same i będą regularnie kwitły - RegioDom.pl

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski