Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupujesz prezenty online? Uważaj, żebyś nie stracił pieniędzy. Policja i Ministerstwo Cyfryzacji ostrzegają

online
Szaleństwo zakupowe w przedświątecznej gorączce trwa na dobre. W tym czasie łatwiej niż zazwyczaj paść jest ofiarą cyberprzestępców. Policja i Ministerstwo Cyfryzacji radzą, jak zachować bezpieczeństwo w sieci i nie dać się okraść.
Szaleństwo zakupowe w przedświątecznej gorączce trwa na dobre. W tym czasie łatwiej niż zazwyczaj paść jest ofiarą cyberprzestępców. Policja i Ministerstwo Cyfryzacji radzą, jak zachować bezpieczeństwo w sieci i nie dać się okraść. pixabay
Ministerstwo Cyfryzacji oraz policja opublikowały komunikaty, w których ostrzegają przed potencjalnymi oszustami, działającymi w internecie. W grudniu nieuczciwe osoby nasilają działalność, wykorzystują przedświąteczną gorączkę i kradną w sieci pieniądze. Jak się ustrzec oszustów i na co zwracać uwagę, by nie dać się okraść?

Poważnym problemem od jakiegoś czasu są oszuści, podszywający się pod znane sklepy internetowe i tworzący fikcyjne serwisy zakupowe. Ministerstwo Cyfryzacji radzi, by planując zakupy w internetowym serwisie sprawdzić, czy:

  • na stronie nie ma błędów ortograficznych, językowych i gramatycznych (takie strony najczęściej powstają na szybko, w pośpiechu).
  • asortyment, jaki oferowany jest przez sklep (jeśli w serwisie sprzedawane jest praktycznie wszystko, to mamy najprawdopodobniej do czynienia z oszustami)
  • strona wymaga podania loginu i hasła do e-maila, konta bankowego czy profilu na portalu społecznościowym (nigdy nie podawaj haseł dostępu do swoich kont!)

Zobacz również

Co można zrobić, by uniknąć straty pieniędzy?

Ministerstwo Cyfryzacji radzi pilnować, czy informacje na pasku adresu są prawidłowe: - Sprawdźmy, czy na pewno jest to właściwy adres, zgodny z nazwą serwisu, bez literówek, a także czy strona banku, do której zostaliśmy odesłani, to na pewno strona naszego banku - radzi cytowany w informacji ekspert z CERT Polska w NASK Przemysław Jaroszewski.

to może Cię zainteresować

Zaufaj programowi antywirusowemu

Jeśli podczas robienia zakupów w sklepie internetowym "odezwie" się zainstalowany na naszym komputerze program antywirusowy lub sama przeglądarka wyświetli, że strona jest niebezpieczna, to nie powinnyśmy jej ignorować. "Podobnie w momencie, kiedy zlecając płatność odezwie się do nas nasz bank z prośbą lub informacją odnośnie działania na naszym koncie. Jeżeli mamy wątpliwość, czy dzwoni do nas pracownik banku, sami podejmijmy z nim kontakt. Nie podawajmy przez telefon danych do logowania ani kodów autoryzacyjnych do płatności" - radzi Jaroszewski.

Warto wiedzieć

Bądź czujny, widząc oferty z "super rabatami"

Ministerstwo zaleca zachowanie czujności, gdy na stronie są oferty z super rabatami, które wkrótce się skończą. "Uważajmy na super okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru" - radzi policja w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Możesz też sprawdzić sprzedawcę w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jednym ze sposobów weryfikacji uczciwości firmy, która zajmuje się e-handlem, jest zasięgnięcie informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym i sprawdzenie czy taka firma jest zarejestrowana w KRS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera