Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jak rozpoznać depresję i gdzie szukać pomocy?

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W Polsce jest wiele instytucji, które udzielają bezpłatnych usług w przypadku depresji. To - oprócz poradni i ośrodków zdrowia psychicznego, fundacji i szpitali psychiatrycznych - bezpłatna pomoc telefoniczna, np.: Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01; Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji: (22) 594 91 00; Telefon zaufania dla dzieci: 800 080 222.
W Polsce jest wiele instytucji, które udzielają bezpłatnych usług w przypadku depresji. To - oprócz poradni i ośrodków zdrowia psychicznego, fundacji i szpitali psychiatrycznych - bezpłatna pomoc telefoniczna, np.: Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01; Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji: (22) 594 91 00; Telefon zaufania dla dzieci: 800 080 222. Bartosz Frydrych/archiwum
23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazują, że depresja to jedna z najczęściej występujących chorób. Na świecie zmaga się z nią ponad 350 milionów osób. Szacuje się, że w Polsce liczba chorych to około 4 mln. Jak rozpoznać depresję i gdzie szukać pomocy? Eksperci wyjaśniają.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Jak mówi Joanna Wiśniewska, psycholog, wykładowca WSB w Bydgoszczy i w Toruniu, podłoże depresji może mieć charakter biologiczny, genetyczny bądź psychospołeczny, a zachorować może każdy - bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie czy status społeczny i ekonomiczny. Jednak, pomimo rozwoju metod badawczych i wielu badań nad przyczynami zaburzeń psychicznych, trudno jest ustalić ich definitywne przyczyny. Źródłem depresji mogą być traumatyczne doświadczenia w dzieciństwie i w życiu dorosłym, przewlekły stres, czy zaburzenia w postrzeganiu siebie.

Depresja to nie chwilowy smutek. Jakie są jej objawy?

- Silne bądź przewlekłe stresory wpływają na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, powodując zaburzenia równowagi neuroprzekaźników: serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Nie należy mylić depresji ze smutkiem czy obniżeniem nastroju. Pojęcie depresji zostało przyswojone do naszego potocznego słownika i zdarza się, że jest używane nieadekwatnie. Natomiast depresja to bardzo poważna choroba. Powoduje zaburzenia w codziennych aktywnościach w wielu obszarach, dezorganizując poważnie dotychczasowe życie i może prowadzić do tragicznej formy autoagresji, tj. do próby samobójczej – podkreśla psycholog.

Do pierwszej grupy objawów depresji należą:

  • obniżony nastrój,
  • niezdolność odczuwania przyjemności,
  • permanentne uczucie zmęczenia, połączone z zaburzeniami funkcjonowania pamięci i koncentracji.

Druga grupa objawów depresji:

  • zaburzenia apetytu,
  • zaburzenia regulacji snu,
  • niska samoocena i pesymistyczne myśli,
  • objawy somatyczne.

Jeżeli powyższe symptomy trwają przez większość dnia i co najmniej przez dwa tygodnie oraz zaburzają funkcjonowanie w najważniejszych sferach życia, wtedy lekarz psychiatra może zdiagnozować epizod depresyjny.

Joanna Wiśniewska podkreśla, że w przypadku depresji sloganowe rady typu "weź się w garść", "inni mają gorzej" czy "głowa do góry" nie pomagają, a mogą wręcz zaszkodzić.

- To, co możemy zrobić, to empatycznie wspierać, współtowarzyszyć bez oceniania i krytykowania, aktywnie słuchać i nie bagatelizować problemu. A co najważniejsze, nie pogłębiać poczucia winy poprzez moralizowanie oraz motywowanie na siłę. Możemy być przy tej osobie, zapewnić o swoim wsparciu i zrozumieniu dla tego, z czym się zmaga - radzi Joanna Wiśniewska.

Depresja: gdzie szukać pomocy?

W Polsce jest wiele instytucji, które udzielają bezpłatnych usług w przypadku depresji. To - oprócz poradni i ośrodków zdrowia psychicznego, fundacji i szpitali psychiatrycznych - bezpłatna pomoc telefoniczna, np.:

  • Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji: (22) 594 91 00
  • Telefon zaufania dla dzieci: 800 080 222

Co ważne, z pomocy psychologicznej/psychiatrycznej możemy skorzystać w ramach świadczeń NFZ. Jak dowiadujemy się w Biurze ds. Zdrowia i Polityki Społecznej UMB, w Bydgoszczy od 2019 r. prowadzony jest Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

- Działania prowadzone w ramach programu są bardzo szerokie. W zakresie polityki społecznej objęte wsparciem są m.in. Domy Pomocy Społecznej, środowiskowe domy samopomocy, prowadzone są też dedykowane formy pomocy w placówkach edukacyjnych - słyszymy w Biurze ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto