Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza na bydgoską lekcję historii

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na 58. Spotkanie z Historią u Hoffmana. Tematem przewodnim najbliższego, czwartkowego (28.04.) spotkania będą bydgoskie kamienice budowane na przełomie XIX i XX. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na 58. Spotkanie z Historią u Hoffmana. Tematem przewodnim najbliższego, czwartkowego (28.04.) spotkania będą bydgoskie kamienice budowane na przełomie XIX i XX. Początek o godz. 18. Wstęp wolny. Arkadiusz Wojtasiewicz/archiwum
W czwartek, 28 kwietnia, o godz. 18 w Salonie Hoffman KPCK w Bydgoszczy odbędzie się kolejne, LVIII Spotkanie z Historią u Hoffmana. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję przenieść się do świata bydgoskiej architektury przełomu XIX i XX w.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

od 16 lat

Spotkania z Historią u Hoffmana organizowane są przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy już od kilku lat. W ciągu dziewięciu spotkań w roku uczestnicy mają okazję zgłębić swoją wiedzę na temat miasta i regionu w najrozmaitszych dziedzinach. W tym tygodniu przypada 58. lekcja historii "po bydgosku".

Bydgoszcz. Niezwykłe opowieści o regionie w Salonie Hoffman

Jak opowiada Adam Szefer z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK, Spotkania z Historią u Hoffmana niezmiennie cieszą się sporą popularnością stałego grona odbiorców. Po ostatnich miesiącach - po przestoju spowodowanym pandemią - znów budzą się do życia.

- Jako Pracownia Dziedzictwa Kulturowego staramy się przybliżać mieszkańcom historię i kulturę naszego regionu. Współpracujemy nie tylko z instytucjami lokalnymi, ale też tymi regionalnymi. Dbamy o to, żeby nasze prelekcje były wygłaszane przez specjalistów związanych z Kujawami i Pomorzem - mówi Adam Szefer.

Jak dodaje, największą popularnością wśród mieszkańców cieszą się tematy bydgoskie. A tu pole do popisu jest naprawdę szerokie, bo często niezwykłe opowieści można odkryć choćby w jednym, zwykłym z pozoru budynku, obrazie czy rzeźbie. Niekiedy tematyka spotkań jest okolicznościowa. Przykładem może być planowany na drugie półrocze event poświęcony Poli Negri (rok 2022 został ustanowiony przez sejmik województwa kujawsko-pomorskiego Rokiem Poli Negri - dop. aut.), podczas którego będziemy mieli okazję wysłuchać wykładu na temat artystki, a także obejrzeć specjalny pokaz filmu niemego.

O bydgoskich kamienicach w XIX i XX w.

W najbliższy czwartek (28 kwietnia) o godz. 18 odbędzie się spotkanie pt. "Kto budował Bydgoszcz w okresie zaboru pruskiego?". Uczestnicy będą mieli okazję przenieść się do końca XIX i początku XX wieku - za sprawą wykładu, który wygłosi Bogna Derkowska-Kostkowska - historyk sztuki, od 1992 związana z Pracownią Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Podczas około godzinnej prelekcji opowie o osobach, które zaprojektowały miasto i doprowadziły do wybudowania kamienic bydgoskich. Jedną z postaci, którą przybliży słuchaczom Bogna Derkowska-Kostkowska będzie Józef Święcicki - związany z Bydgoszczą budowniczy, twórca kilkudziesięciu bydgoskich kamienic. Początek spotkania o godz. 18. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto