Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Która z uczelni ma niski odsetek bezrobotnych absolwentów? Niespodzianka!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (3550 absolwentów, 247 bezrobotnych, odsetek: 7 proc.) w tym niechlubnym rankingu zajmuje IV miejsce
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (3550 absolwentów, 247 bezrobotnych, odsetek: 7 proc.) w tym niechlubnym rankingu zajmuje IV miejsce Archiwum
Czym kierują się młodzi ludzie wybierając kierunek studiów? Trudno to odgadnąć, patrząc na wyniki raportu urzędu pracy. Trudno też zrozumieć, na czym bazują uczelnie organizując kształcenie.

Które z uczelni mają najwyższy odsetek bezrobotnych wśród absolwentów? Niechlubną palmę pierwszeństwa dzierży Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku (442 absolwentów, 75 bezrobotnych, odsetek: 17 procent!).

Miejsce drugie i trzecie na tym wstydliwym podium zajmują Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy (55 absolwentów, 5 bezrobotnych, odsetek: 9,1 proc.) i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (1934 absolwentów, 138 bezrobotnych, odsetek: 7,1 proc.). Zaraz za podium, na czwartym miejscu, jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (3550 absolwentów, 247 bezrobotnych, odsetek: 7 proc.).

PRZECZYTAJ:[PRACA PO STUDIACH] Bezrobotny jak magister pedagogiki

„Szkoła ojca Rydzyka”, jak popularnie nazywa się Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w ubiegłym roku wypuściła na rynek 83 absolwentów. Tylko 1 z nich pod koniec 2014 był zarejestrowany jako bezrobotny. Daje to tej uczelni, jak czytamy w raporcie Wojewódzkiego Urzędu Pracy, odsetek bezrobotnych absolwentów na poziomie 1,2 proc.

Lepiej w zestawieniu wypadają tylko dwie uczelnie w regionie: Wyższa Szkoła Języków Obcych w Świeciu (93 absolwentów, 1 bezrobotny, odsetek: 1,1 proc.) oraz Akademia Muzyczna w Bydgoszczy (174 absolwentów i żadnego bezrobotnego).

W roku 2014, podobnie jak w 2013, kierunkami studiów, po ukończeniu których zarejestrowała się w regionie największa liczba absolwentów były: pedagogika (245), administracja (143) oraz zarządzanie/zarządzanie i marketing - 117 (na potrzeby opracowania WUP kierunki zarządzanie oraz zarządzanie i marketing przedstawiono łącznie).

- Mimo że w przypadku pedagogiki i administracji odnotowano największy spadek liczby bezrobotnych absolwentów, to i tak nadal dominowały wśród bezrobotnych absolwentów w 2014 roku - podsumowują autorzy raportu.

Kolejnymi kierunkami były: finanse i rachunkowość (88), prawo (45), ekonomia (43), fizjoterapia (40), ochrona środowiska (38), turystyka i rekreacja (35), informatyka (28), filologia (27), budownictwo (27).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty