Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto tu studiuje bezrobocie?

Wirtualna Polska, "žGazeta Prawna"
Jak zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, jednym z kluczowych celów wprowadzanej reformy jest połączenie nauki i przemysłu.

Jak zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, jednym z kluczowych celów wprowadzanej reformy jest połączenie nauki i przemysłu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 132433" sub="Wielu studentów po zakończeniu edukacji zderza się z czarną rzeczywistością rynku pracy. Tu na zdjęciu, to na szczęście tylko przebranie Fot. Dariusz Bloch">Studenci, poza przedmiotami kierunkowymi, będą musieli zdobywać umiejętności, które zapewnią im lepszy dostęp do rynku pracy i kształcenia na obszarze Unii Europejskiej - informuje „Gazeta Prawna”.

Rozliczą uczelnie

Żacy będą musieli posiąść, m.in., praktyczne umiejętności niezbędne w pracy zawodowej, jak organizacja miejsca pracy czy zarządzanie czasem. Następnie każda uczelnia będzie musiała rozliczyć się z przekazanych umiejętności.

Od efektów takiego kształcenia będzie zależeć wydanie uznawanego w całej Unii Europejskiej dyplomu. Szkołom, które nie sprostają nowym wymaganiom, będą cofane akredytacje.

Założeniem reformy jest to, by przetrwały tylko uczelnie najlepiej dostosowane do zaleceń unijnych. Ponadto ministerstwo nauki tylko w tym roku przeznaczyło 811 mln zł na konkursy, których celem jest zbliżenie uczelni do rynku pracy.

<!** reklama>Doktor Wiktor Wojciechowski, ekonomista fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, w rozmowie z Wirtualną Polską uważa, że obecny system edukacji w niedostatecznym stopniu przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy. Jak podaje GUS, bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych przez ostatni rok wzrosło o 44 procent. Jak zapowiadają ekonomiści, liczba ta może się jeszcze zwiększyć.

Reforma wprowadzona przez ministerstwo dowodzi, że resort widzi problem, i że - pod hasłem konieczności zsynchronizowania polskiego systemu kształcenia z europejskim - stara się coś z nim zrobić. Na razie, wielu uczniów i studentów zdobywa wiedzę, która jest mało lub w ogóle nieprzydatna w ich późniejszej pracy zawodowej. Sporo uczelni ma w swojej ofercie kierunki, których prowadzenie jest dla nich łatwe i tanie.

Zero praktyki

- Takie, w których nie potrzeba prawie żadnego zaplecza technicznego do zdobywania praktycznych umiejętności. Wystarczy wykładowca, który przekazuje wiedzę, ale tylko teoretyczną. Najbardziej tracą na tym sami studenci - mówi Wirtualnej Polsce dr Wojciechowski.

Mamy zatem wysyp szkół wyższych, które nie oferują wysokiej jakości kształcenia. Dotyczy to nie tylko części szkół prywatnych, ale również zamiejscowych ośrodków tworzonych przez uczelnie publiczne. Kuszą one maturzystów atrakcyjnymi nazwami kierunków studiów, dodając do nich przymiotniki „międzynarodowy” lub „europejski”. W rzeczywistości jest to często zwykły chwyt marketingowy.(Wirtualna Polska, „Gazeta Prawna”)

Warto wiedzieć. Pozwała uczelnię.

  • Jak pokazują zagraniczne przypadki, wiele osób traktuje studia wyłącznie jako kartę wstępu do wymarzonej, zwykle dobrze płatnej pracy. W tym miesiącu 27-letnia bezrobotna studentka z Nowego Jorku oskarżyła uczelnię o to, że po zakończeniu edukacji nie może znaleźć pracy. Dziewczyna zamierza domagać się przed sądem zwrotu 70 tys. dolarów, które wydała na naukę. Matka eks studentki miała powiedzieć prasie, że córka „była bardzo zagniewana swym położeniem”, gdyż „pokładała całą swoją nadzieję w szkole wyższej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!