Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto komu za co ma dopłacać?

Michał Sitarek
Bydgoszczanie muszą składać oświadczenia... w jakim celu zużywają wodę. Wielu z nich jest zdezorientowanych. - O co chodzi, jakie dopłaty? - pytają nasi Czytelnicy.

Bydgoszczanie muszą składać oświadczenia... w jakim celu zużywają wodę. Wielu z nich jest zdezorientowanych. - O co chodzi, jakie dopłaty? - pytają nasi Czytelnicy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 144411" sub="Od 23 stycznia za wodę płacimy drożej. Dzięki dopłatom mieszkańcy Bydgoszczy na każdym metrze sześciennym zaoszczędzą 31 groszy Fot. Miłosz Sałaciński">- Mam kamienicę przy ul. Sienkiewicza - mówi pan Józef. - Ostatnio ze skrzynki wyciągnąłem informację od MWIK, że mam przygotować oświadczenie o zużywanej wodzie. Nie wiem, co mam zrobić, bo mieszkania wynajmuję różnym osobom, a na parterze jest sklep. Mam tylko jeden główny wodomierz i tak rozliczam się z komunalną spółką. Zużycie dzielę przez liczbę mieszkańców. Na tej podstawie wystawiam rachunek. Tylko sklep ma licznik. Nie wiem jednak, co mam zrobić z tą deklaracją. Mam chodzić po wszystkich lokatorach i pytać, w jaki sposób zużywają wodę?

Inni są jeszcze bardziej zdezorientowani. - Chyba chodzi o jakąś podwyżkę, ale po co te deklaracje? - dziwi się Czytelniczka ze Śródmieścia.

Wodociągi uspokajają, że dzięki oświadczeniom przeciętny Kowalski zapłaci niższe rachunki. - Realizujemy postanowienia uchwały, mówiącej o dopłatach za wodę dla gospodarstw domowych - wyjaśnia Małgorzata Massel z MWiK. - W celu rzetelnego, sprawiedliwego i prawidłowego rozliczania opłat, zwróciliśmy się do zarządców budynków lub ich właścicieli o pomoc w dokładnym określeniu klientów, którym ta dopłata przysługuje. Wystosowaliśmy pisma, w których prosimy o dokładne przygotowanie informacji o średnim miesięcznym zużyciu wody w lokalach nie będących gospodarstwem domowym, wyliczonym na podstawie zużycia wody w 2009. Jest w nim nawet wzór takiego wykazu. W sytuacji, gdy spółka nie otrzyma takiego oświadczenia, rozliczać będzie zużycie wody przez danego odbiorcę tak jak gospodarstwo domowe, a więc z dopłatą.

<!** reklama>Część budynków nie ma jednak opomiarowania. Co w takim wypadku ma zrobić właściciel? - Przyjmujemy wówczas jego sposób rozliczeń. Na przykład podział zużytej wody na wszystkie lokale, albo uzależniony od liczby lokatorów. Jednak to będą raczej wyjątkowe sytuacje. Dla jasności podam jeszcze prosty przykład - w kamienicy zużyto 50 m3 wody. Jest w niej 8 mieszkań i zakład fryzjerski, zużywający 10 m3. W takim przypadku jej właściciel otrzyma fakturę na 40 metrów kwadratowych z dopłatą i na 10 metrów bez dopłaty - tłumaczy Magdalena Kaczmarek.

Jednocześnie MWIK zastrzega sobie prawo do kontroli zasadności dopłaty. Dlatego należy liczyć się z tym, że w razie wykrycia nieprawidłowości, odbiorcy nie będący gospodarstwem domowym obciążeni zostaną obowiązkiem zwrotu nieprawnie pobranej dopłaty wraz z odsetkami. - Nie warto oszukiwać. Nasi pracownicy i tak odczytują liczniki, więc wiedzą, czy w budynku są lokale użytkowe czy nie - zaznaczają urzędnicy.

Zadzwoń do MWiK

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pisma z MWiK można kontaktować się z: działem sprzedaży MWiK, tel. 32-32-253 lub 32-32-249 i biurem obsługi klienta MWiK, tel. 32-32-256

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty