Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyż pójdzie z pielgrzymami na Jasną Górę

Sabina Waszczuk
Krzyż, który stoi przed Pałacem Prezydenckim, zostanie przeniesiony do kościoła akademickiego Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Krzyż, który stoi przed Pałacem Prezydenckim, zostanie przeniesiony do kościoła akademickiego Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Porozumienie w tej sprawie pomiędzy Kancelarią Prezydenta, Kurią Warszawską, Duszpasterstwem Akademickim, harcerzami z ZHR i ZHP zostało podpisane we wtorek wieczorem.

Poniosą go pielgrzymi

- Ten krzyż będzie mógł pełnić rolę jednoczącą i bardzo się z tego cieszę - mówił wczoraj dziennikarzom szef Kancelarii Prezydenta Jacek Miachłowski. Zapytany o to, kiedy krzyż zostanie przeniesiony sprzed pałacu, odpowiedział, że to raczej kwestia dni, tygodni, niż miesięcy.

Jak poinformowano w komunikacie, krzyż poprowadzi 30. jubileuszową Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną na Jasną Górę, której przesłanie brzmi: „Przez Krzyż”. Odbędzie się ona między 4 a 15 sierpnia. Szczegóły ceremonii przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny zostaną uzgodnione w najbliższym czasie.

Krzyż upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem ustawili harcerze i harcerki z różnych związków ruchu skautowego. Tekst na przybitej do krzyża tabliczce głosi: „Ten krzyż to apel harcerzy i harcerek do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika”. Symbol stał się jednak przedmiotem kontrowersji i sporów.

- Mam nadzieję, że prędzej czy później wszyscy się zjednoczą i zrozumieją, że to nie jest odpowiednie miejsce, aby stał tu ten krzyż. Pielgrzymka jest jak najbardziej odpowiednią okazją i godnym tłem do tego, aby krzyż został przeniesiony - mówi Magdalena Suchan ze Związku Harcerstwa Polskiego w rozmowie z TVN 24.

- Nikt nie spodziewał się, że z postawieniem krzyża w tym miejscu wiązać się będzie tyle kontrowersji. W tej chwili stąpamy po rozżarzonych węglach. Mam nadzieję, że obie strony sporu popatrzą, kto podpisał się pod tym porozumieniem i wezmą to sobie do serca. Głos arcybiskupa, Kancelarii Prezydenta, harcerzy - to nie są osoby przypadkowe. Mam nadzieję, że nastąpi wkrótce ostudzenie nastrojów - dodaje Tomasz Sulewski ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. - Nie chodzi o to, aby ten krzyż gdzieś schować, właśnie dzięki pielgrzymce więcej ludzi będzie miało okazję go zobaczyć i bezpośrednio przy nim się pomodlić.

Nie bez zastrzeżeń

- Jeśli jest porozumienie, które kończy ten spór, to dobrze. Znaczy to, że potrafimy znaleźć racjonalne wyjście z tak emocjonalnej sytuacji - stwierdził wczoraj w Sejmie marszałek Grzegorz Schetyna.

Nie do końca usatysfakcjonowana jest Jolanta Szczypińska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Mimo ogólnego zadowolenia z osiągniętego kompromisu w sprawie przeniesienia krzyża, ma zastrzeżenia. - Porozumienie to zawsze dobra informacja - mówi posłanka w TVN 24. - Tak po ludzku rzecz ujmując, to nie bardzo rozumiem, dlaczego ten krzyż przeszkadza przed Pałacem Prezydenckim i dlaczego chce się go usunąć. Ten krzyż powinien tam być, do czasu umieszczenia tam jakiegoś widomego znaku, upamiętniającego ofiary tej tragicznej katastrofy. Krzyż ma znaczenie uniwersalne, reprezentuje cenne wartości - twierdzi posłanka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!