Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Policja przeszukuje pomieszczenia TS Wisła i zabezpiecza dokumenty

Piotr Tymczak
Nad ranem policjanci wkroczyli do pomieszczeń Wisły Kraków. Zabezpieczają dokumenty związane z działalnością klubu.

Policjanci rozpoczęli akcję po godz. 6 rano. Akcja prowadzona była w 15 miejscach, a więc nie tylko w siedzibie klubu, ale także w mieszkaniach działaczy (m.in. byłej prezes Wisły Marzeny Sarapaty) oraz firmach osób związanych z klubem i świadczących usługi na rzecz klubu.

- Czynności wykonywane są na zlecenie prokuratury w pomieszczeniach TS Wisła i piłkarskiej spółki Wisły SA. Mają na celu znalezienie i zabezpieczenie dokumentacji związanej z działalnością klubu - informuje Sebastian Gleń z małopolskiej Policji.

Przeszukania były prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Centralnego Biura Śledczego Policji. – Przeszukania miała na celu zabezpieczenie dowodów ewentualnych przestępstw – poinformował Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. – Po analizie zabezpieczonych dokumentów i zapisów elektronicznych w sprawie udzielone będą dalsze informacje – dodał.
Śledczy zabezpieczali dostępną dokumentację związaną z działalnością klubu, umowy jakie były podpisywane. W akcji brały udział także psy tropiące, by sprawdzić czy w pomieszczeniach nie są przechowywane narkotyki.

Jak Vanna Ly kupował Wisłę Kraków. Kulisy kuriozalnej transakcji

W ramach postępowania prokuratura ma zamiar zbadać, gdzie wypływały z klubu pieniądze i czy ma to związek z informacjami o wpływach na Wisłę osób ze świata przestępczego. Śledczy szukali też umowy bardzo podejrzanej niedawnej sprzedaży przez TSWisła piłkarskiej spółki klubu zagranicznym inwestorom Vannie Ly i Matsowi Hartlingowi.

Niedługo po rozpoczęciu policyjnej akcji Prokuratura Okręgowa wydała komunikat, że 31 grudnia 2018 r. zostało wszczęte śledztwo w sprawie nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków, w okresie od bliżej nie ustalonego dnia sierpnia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. w Krakowie, przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi piłkarskiej spółki Wisły SA i wyrządzenia poprzez to znacznej szkody majątkowej.
Jednym z wątków badanych przez śledczych dotyczy spłacania przez Wisłę SA jedynie niektórych wierzycieli, w sytuacji grożącej SA Wisła Kraków upadłości, co jest działaniem na szkodę pozostałych pracowników klubów oczekujących na pieniądze.
Kolejny zarzut może dotyczyć nie złożenia przez zarząd Wisły SA wniosku o upadłość tej spółki, pomimo powstania warunków uzasadniających takie działanie.

Przypomnijmy, że w piątek, 4 stycznia, krakowski adwokat Michał Piech powiadomił, iż składa oficjalne zawiadomienie do prokuratury okręgowej o podejrzeniu popełnienia szeregu przestępstw przez Marzenę Sarapatę i inne osoby zarządzające do niedawna klubem piłkarskim Wisła Kraków SA.

– Pismo to zostało dołączone do wcześniej zarejestrowanej sprawy. Brak informacji w tym zakresie w ciągu ostatniego tygodnia wynikał tylko i wyłącznie z konieczności przygotowania dokonywanych obecnie czynności – wyjaśnia Janusz Hnatko.

Głos w sprawie działań prokuratury zabrał Polski Związek Piłki Nożnej. Poniżej pełna treść komunikatu:

"Polski Związek Piłki Nożnej stoi na stanowisku, iż ostatnie informacje dotyczące działań podjętych przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie oraz Policję są wyrazem troski o dobro Wisły Kraków i całej polskiej piłki. Jesteśmy przekonani, że działania te zmierzają wyłącznie do wyjaśnienia aktualnego statusu i ustabilizowania sytuacji klubu, co w naszej opinii będzie mieć pozytywny wpływ na budowane przez dziesięciolecia wizerunek i tradycję Wisły Kraków.

Celem wyjaśnienia wszelkich okoliczności funkcjonowania klubu, jak również wyeliminowania ewentualnych, niepożądanych nieprawidłowości, Polski Związek Piłki Nożnej, w tym organy licencyjne PZPN, deklarują pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami państwowymi w tym zakresie".


Paweł M. znów złapany. Czy tym razem Wisła Kraków wreszcie zareaguje? [KRONIKA ZDARZEŃ]

Czytaj więcej o Wiśle Kraków:

Jak Vanna Ly Wisłę kupował. Kulisy kuriozalnej transakcji

Jak Vanna Ly kupował Wisłę Kraków. Kulisy kuriozalnej transakcji

Kolosalne zarobki byłych już władz Wisły. "W roku 2018 zarząd Spółki Akcyjnej pobrał wynagrodzenia w kwocie 910 tysięcy złotych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Policja przeszukuje pomieszczenia TS Wisła i zabezpiecza dokumenty - Dziennik Polski