Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków dyplomatyczny

Przemysław Łuczak
Co zrobić, żeby demokracja była atrakcyjna dla państw w kłopotach gospodarczych i politycznych? Od wczoraj zastanawiają się nad tym uczestnicy konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji.

Co zrobić, żeby demokracja była atrakcyjna dla państw w kłopotach gospodarczych i politycznych? Od wczoraj zastanawiają się nad tym uczestnicy konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji.

Spotkanie, w którym bierze udział około tysiąca polityków, dysydentów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, naukowców i dziennikarzy, potrwa w Krakowie do niedzieli. Wśród gości mają być, m.in., amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oraz ministrowie spraw zagranicznych Niemiec - Guido Westerwelle i Szwecji - Carl Bildt.

<!** reklama>Promują demokrację

Wspólnota Demokracji jest organizacją międzyrządową, która powstała w celu promowania demokracji i wzmocnienia instytucji demokratycznych na całym świecie. Skupia 120 państw, będących na różnym etapie rozwoju demokracji. Powstała w 2000 r. z inicjatywy ówczesnych szefów dyplomacji naszego kraju Bronisława Geremka i Stanów Zjednoczonych - Madeleine Albright. Podczas krakowskiego spotkania dojdzie do odnowienia przyjętej 10 lat temu deklaracji warszawskiej oraz będzie wręczona nagroda im. Bronisława Geremka. Otrzymać ma ją dysydent z kraju, w którym rządy sprawuje reżim poddający obywateli represjom.

- Będzie to największa impreza dyplomatyczna w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat - stwierdził w wypowiedzi dla IAR prof. Bronisław Misztal, dyrektor wykonawczy Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji. - Uczestnicy konferencji będą rozmawiali, m.in., o zagrożeniach demokracji w czasie kryzysu, roli, jaką odgrywają w niej kobiety oraz o nowych technologiach komunikacyjnych.

Jest uzasadnione, że gospodarzem spotkania jest Polska - kraj, który dokonał udanych przemian demokratycznych i jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO - napisał szef polskiego MSZ Radosław Sikorski na łamach „Gazety Wyborczej”. - Polska gotowa jest dzielić się swoim doświadczeniem i wspierać inne państwa pragnące wprowadzać reformy demokratyczne.

Aneks do umowy o tarczy

Dzisiaj w Krakowie ma zostać podpisany aneks do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej z sierpnia 2008 r. Przewidywała ona umieszczenie w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która miała chronić terytorium Stanów Zjednoczonych oraz częściowo europejskich sojuszników przed atakiem, np. ze strony Iranu. W Redzikowie miała powstać baza rakiet przechwytujących rakiety dalekiego zasięgu, natomiast w Czechach - radar. We wrześniu 2009 r. nowy prezydent USA Barack Obama zrezygnował z tej koncepcji obronnej na rzecz mobilnego systemu. W zamian za kilka lat w naszym kraju ma zostać zainstalowany jeden z mobilnych zestawów rakiet SM-3. Polska uzależnia to jednak od wzmocnienia polskiej obrony powietrznej rakietami „Patriot”. Właśnie tych spraw dotyczyć będzie podpisywany dzisiaj aneks. Już w grudniu zawarto porozumienie na temat zasad stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Warto wiedzieć

Wspólnota Demokracji została utworzona w 2000 r. podczas Konferencji Ministerialnej w Warszawie. Pomysłodawcami i inicjatorami jej zwołania byli minister spraw zagranicznych, Bronisław Geremek, oraz sekretarz stanu USA, Madeleine Albright. Wśród ponad 700 uczestników krakowskiego spotkania jest około 70 delegacji rządowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!