Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Bydgoszczy. Mieszkańcy się skrzyknęli i oferują pomoc

Redakcja
Bydgoszczanie oferują pomoc. Wyjdą z psem, zrobią zakupy, porozmawiają z osobami, które czują się samotne.
Bydgoszczanie oferują pomoc. Wyjdą z psem, zrobią zakupy, porozmawiają z osobami, które czują się samotne. Thinkstock
Na razie w naszym mieście nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem. Większość mieszkańców weekend spędza w domach. Znaleźli się także tacy, którzy postanowili pomóc. Utworzyli grupę na Facebooku i proponują, że wyjdą z psem, zrobią zakupy, czy ugotują coś dla osób najbardziej narażonych na zachorowanie lub objętych kwarantanną.

"Uczę w piątej klasie szkoły międzynarodowej, mogę pomóc językowo i przedmiotowo (angielski, francuski, przedmioty ścisłe po polsku lub po angielsku) [...]", "Chętnie pomogę w zrobieniu zakupów w Biedronce, na targu (warzywa,owoce ), Stokrotce czy też w aptece", "Pomogę na Osowej Górze. Zakupy. Pies. Drobne naprawy. Jestem psychologiem. Gdyby ktoś potrzebował wsparcia, porady..." - to tylko niektóre z ogłoszeń, które pojawiają się na facebookowej grupie Widzialna Ręka - Bydgoszcz..

Grupa powstała 13 marca, a już należy do niej prawie 800 osób z naszego miasta. Ta liczba wciąż się zwiększa. Akcja ma zasięg ogólnopolski, co oznacza, że powstają nowe grupy, które zrzeszają mieszkańców innych miast. Zasady są bardzo proste.

Przeczytaj także: Zadzwoń, a dowiozą zakupy. W Bydgoszczy pomogą osobom starszym i schorowanym

"Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu, i okazuje się że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia, lub przegadania na skajpie, potrzebujesz pomocy dla dziecka, bo szkoły pozamykane, albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą. Nie czekasz na młodszego aspiranta, ale piszesz tu i razem dogadujemy szczegóły jak pomóc i kto się tego podejmie. Pamiętajcie, że piszemy tu raczej o pomocy nieodpłatnej" - tak jej działanie opisują pomysłodawcy.

Przeczytaj też: Epidemia koronawirusa. Raport minuta po minucie

Posty zamieszczać mogą zarówno osoby, które potrzebują pomocy, jak i te, które chcą pomóc. Pomysłów jest całe mnóstwo. Niektórzy oferują, że zrobią zakupy, inni, że wyjdą na spacer z psem. Nie brakuje również osób, które proponują porady psychologiczne lub po prostu rozmowę. Inni deklarują, że coś ugotują i zawiozą posiłek pod wskazany adres.

Zobacz także:

Jak żyć bez  robienia zakupów w marketach,  bez chodzenia na msze i rodzinne spotkania?  Co z wizytami w poradniach i aptekach? Czy urzędowe sprawy mogą poczekać?  Jak samemu  chronić się przed  zarazą?

To, w przypadku ludzi starszych, pytania na wagę życia! Pandemia  COVID-19  wymusza na nas nie tylko zmianę   trybu życia,  zachowań i przyzwyczajeń. Jeśli nie będziemy stosować się do wprowadzonych zakazów i nakazów, do rad i zaleceń - to trudno będzie wygrać walkę z korona wi-rusem. Co więcej - bilans tej bardzo nierównej batalii może być tragiczny.  Szczególnie w populacji osób starszych. 

Na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 narażeni jesteśmy wszyscy. Jednak do grupy wysokiego ryzyka należą te osoby, u których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i pojawienia się groźnych dla życia powikłań. Analiza zachorowań pokazuje, że dramatyczny przebieg obserwuje się u osób starszych, obciążonych chorobami przewlekłymi, w tym układu sercowo-naczyniowego,  cukrzycą, układu oddechowego, nadciśnieniem i nowotworami. 

Przykłady krajów, w których koronawirus szaleje nie pozostawiają złudzeń - najwięcej przypadków śmiertelnych dotyczy  właśnie osób starszych (dla 70-latków śmiertelność wynosi 8 proc., u osób powyżej 80. roku życia - 14,8 proc.).

Nie dziwią więc apele o otoczenie seniorów szczególną opieką i pomoc. Ze zrozumieniem i akceptacją powinny być przyjmowane już podjęte działania, które mają ochronić osoby starsze. „Pomorska” też próbuje pomóc swoim Czytelnikom. Dlatego przygotowaliśmy nietypowy „dekalog  w czasach zarazy”. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wiele z jego „przykazań” stało się normą obowiązującą  po tym, kiedy już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tę pandemię odwoła.

Dekalog zdrowych zachowań w czasie ataku koronawirusa w dalszej części galerii >>>

Dekalog zdrowych zachowań w czasie ataku koronawirusa. Dla s...

Koronawirus: część sklepów zamknięta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto