Kontrowersje wokół zakazu handlu w niedziele. Czy niedziela...

Kontrowersje wokół zakazu handlu w niedziele. Czy niedziela będzie trwała 31 godzin?

Alicja Zboińska

, Agnieszka Domka-Rybka, Ewa Andruszkiewicz

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Zakaz handlu dzieli Polaków
1/7
przejdź do galerii

Zakaz handlu dzieli Polaków ©Lukasz Gdak

Od godziny 22 w sobotę do godz. 5 w poniedziałek miałaby trwać niehandlowa niedziela. Zakaz handlu obowiązywałby więc przez 31 a nie 24 godziny jak obecnie. To tylko jedna z kontrowersji dotycząca ustawy o zakazie handlu w niedziele. Problemów jest znacznie więcej.
Od marca duże sieci sklepów i centra handlowe są czynne tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W "środkowe" niedziele handel odbywa się z dużymi utrudnieniami, sklepy są pozamykane, czynne są wybrane punkty usługowe i gastronomiczne.

O ile część kasjerek i kasjerów ma powody do zadowolenia (nie wszyscy są bowiem zwolennikami zakazu), to klienci są coraz bardziej podzieleni. Wskazują na to wyniki badań, które również są sprzeczne.
Z badania Agencji Badań Rynku i Opinii Research wynika, że dla ponad 70 proc. Polaków zakaz nie jest uciążliwy. W tej ankiecie ponad 35 proc. respondentów zadeklarowało, że przeważnie nie robi zakupów w niedziele. Dla jednej czwartej badanych nic się nie zmieniło.

Niedzielne badania przeprowadził też Instytut Badań "Pollster", który zrobił to na zlecenie "Super Expressu". Tu wyniki są inne: przeciwnikami zakazu handlu jest bowiem 48 proc. badanych, a zwolennikami 38 proc.

Gdy część osób domaga się zniesienia zakazu handlu, związkowcy z "Solidarności" chcą jego zaostrzenia. Chodzi o wydłużenie godzin obowiązywania zakazu a także o pracę w sieci sklepów franczyzowych. W pierwszym przypadku związkowcy chcą skończyć z sytuacją, że w kilku sieciach handlowych praca zaczyna się już 15 minut po północy w niedziele. W wielu sklepach wydłużono też godziny pracę w sobotę. Związkowcy chcą, by zakaz obowiązywał od godz. 22 w soboty do godz. 5 w poniedziałek.

- Takie pomysły świadczą o tym, jak bardzo podmiotowo traktuje się pracowników - mówi Jan Dopierała, sekretarz Sekcji Krajowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Handlu. - Liczy się przede wszystkim zarobek, a nie człowiek, choć firmy opowiadają publicznie, jak bardzo szanują zatrudnionych. To nie jest szczere wyznanie.

Podobnie myśli pani Krystyna z Łodzi, która w niehandlowe niedziele zaczyna pracę piętnaście minut po północy.

- Dla mnie to ciągle jest niedziela, dla szefa już poniedziałek - mówi pani Krystyna. - To fatalne rozwiązanie, wieczorem w niedzielę stresuję się już, że niedługo będę musiała wyjść do pracy. Na dodatek muszę fatygować męża, który w środku nocy odwozi mnie do pracy. To powinno się zmienić.

Związkowcy chcą też uderzyć w sieć sklepów franczyzowych, które otwierają placówki w niehandlowe niedziele, gdyż uważają, że są placówkami pocztowymi, a te są wyłączone z zakazu. Racje przyznają im sądy.

- Te wyroki sądu są dla mnie zupełnie niezrozumiałe, ale to też kolejny argument za nowelizacją ustawy i powrotem do zapisów projektu obywatelskiego - podkreśla Alfred Bujara, szef Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność". - Zamysł ustawodawcy był inny. W naszym projekcie wśród wyjątków nie było w ogóle pojęcia placówki pocztowej. Placówka pocztowa prowadzi działalność usługową, a nie sprzedaż produktów spożywczych. Posłowie wprowadzili zmiany i teraz te zmiany odbijają się czkawką.

W ministerstwie trwają prace nad nowelizacją przepisów.


Zakaz handlu w pigułceZakaz handlu obowiązuje od marca tego roku. Pierwsza niehandlowa niedziela to był 11 marca, zgodnie z przepisami bowiem sklepy i centra handlowe mogą bez przeszkód być otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

W październiku więc będą dwie niedziele handlowe i dwie niehandlowe. Podobnie będzie w listopadzie. Sytuacja zmieni się w grudniu, ze względu na święta obowiązuje niedzielna "dyspensa' i sklepy oraz centra handlowe będą zamknięte tylko w jedną z pięciu niedziel: 9 grudnia.

Ma się to zmienić od przyszłego roku. Wówczas sklepy będą otwarte tylko przez jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, zaś od 2020 roku zakaz ma obowiązywać na dobre. Handel będzie możliwy tylko przez siedem niedziel w roku, m.in. przed świętami.

Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu!

Komentarze (28)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lol

ll (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

niedziela do 5 rano w poniedzialek haha glupota. no ale zwiazkowcy musza cos robic, poudawac i hajs zgarnac co miesiac xd

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pani Krystyno

Ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Pani Krystyno, czemu Pani sama nie jezdzi do pracy? Prawo jazdy to nie jest extra umiejętnosc obecnie.Pozatym w niedziele każdy się stresuje przed poniedzialkiem.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bo mają jeden samochód?????

Ola (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

Bo może mąż rano musi jechać do swojej pracy np. 50 km i potrzebuje samochód???? A gdyby w ogóle nie mieli samochodu to o komunikację miejską o północy raczej trudno. W mojej pracy obowiązywała...rozwiń całość

Bo może mąż rano musi jechać do swojej pracy np. 50 km i potrzebuje samochód???? A gdyby w ogóle nie mieli samochodu to o komunikację miejską o północy raczej trudno. W mojej pracy obowiązywała zasada 22-6 to noc. Jeśli w tym czasie wychodziło się lub przychodziło do pracy to korporacja fundowała taxi lub dawała samochód służbowy. Raz jak musiałam przyjechać nagle o drugiej w nocy w sylwestra (na taxi nie było co liczyć) to przysłali po mnie samochód z kierowcą (samochód sam by przecież nie przyjechał). A byłam wtedy zwykłym pracownikiem, żadnym dyrektorem czy chociaż kierownikiem. Ale wtedy firma dbała o swoich ludzi.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To kup im drugi

Hehe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

I nie truj dojpy.
Nie tylko w handlu ludzie pracują...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PAROBKI

Sly (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

Cofając się parę lat wstecz w niedzielę się nie pracowało,sobota była tylko jedna pracująca w miesiącu i się ŻYŁO! Nawet śmiem stwierdzić że było LEPIEJ!
A teraz LUDZIE chcą pracować po 24h-...rozwiń całość

Cofając się parę lat wstecz w niedzielę się nie pracowało,sobota była tylko jedna pracująca w miesiącu i się ŻYŁO! Nawet śmiem stwierdzić że było LEPIEJ!
A teraz LUDZIE chcą pracować po 24h- wypierniczać do CHIN tam będzie robić zs miskę ryżu aż wam się kręgosłupy połamią!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pierdolisz przygłupie

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Kiedyś były puste półki, a wieczorem można było najwyżej w mordę dostać. Cepeeniarz sprzedający benzynę to był książę.

A teraz ludzie nadal pracują 8 godzin tylko na różne zmiany. Nie podoba się?...rozwiń całość

Kiedyś były puste półki, a wieczorem można było najwyżej w mordę dostać. Cepeeniarz sprzedający benzynę to był książę.

A teraz ludzie nadal pracują 8 godzin tylko na różne zmiany. Nie podoba się? To trzeba wybrać inny zawód i tyle. Nauczyciel nie ma zmian w niedziele.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
U chelmutów

Antek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

U helmutów wam pozamykane sklepy w niedzielę jakoś nie przeszkadzają? Weźcie wy wszyscy obrońcy januszy handlu popyskujcie na wstrętnych niemiaszków żeby otworzyli sklepy w niedzielę.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tyle że

tam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

się z zakazu wycofują

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak się komuś nie chce pracować, to niech się zwolni

bk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

i weźmie kredyt.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PiS zawsze wymyśla coś na siłę.

.i. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

A wystarczyło zrobić prawo że w niedziele stawki godzinowe są 400% normalnych i ludzie byliby zadowoeni8, nie zabrakłoby chętnych do rpacy a ci którzy chcieliby dorobioć w weekendy bo np uczą się...rozwiń całość

A wystarczyło zrobić prawo że w niedziele stawki godzinowe są 400% normalnych i ludzie byliby zadowoeni8, nie zabrakłoby chętnych do rpacy a ci którzy chcieliby dorobioć w weekendy bo np uczą się mieliby taka możliwość. Ale nie.... pis woli iśc pod górę i uszczęśliwiać ludzi na siłę....zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
400%?

śmieszne (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

"Proszę pani, przewidujemy jedną niedzielę roboczą w miesiącu, płacimy nawet 500%. W sumie pani zarobki wyniosą wówczas 2000zł netto.".
Coś jeszcze?
Owszem, ludzie by się zabijali o te...rozwiń całość

"Proszę pani, przewidujemy jedną niedzielę roboczą w miesiącu, płacimy nawet 500%. W sumie pani zarobki wyniosą wówczas 2000zł netto.".
Coś jeszcze?
Owszem, ludzie by się zabijali o te niedzielne zmiany, ale ...w każdej firmie która dawała większą kasę za niedziele do tej pory już tak było. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hmmmm....

Strażak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

Kiedy wolne niedziele dla innych zawodów? Może trochę sprawiedliwości!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co z nami!

Mm (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

A co z innymi ludzmi! Ktorzy pracuja w niedziele? Za nimi solidarnosc nie wstawi sie jak wszyscy to wszyscy a nie tylko sklepy. A w tych zawodach w ktorych trzeba byc ochrona itd... zwiekszyc...rozwiń całość

A co z innymi ludzmi! Ktorzy pracuja w niedziele? Za nimi solidarnosc nie wstawi sie jak wszyscy to wszyscy a nie tylko sklepy. A w tych zawodach w ktorych trzeba byc ochrona itd... zwiekszyc wynagrodzenie za niedziele o 400procent.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tytuł

Podpis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

Najlepiej wprowadźmy ustawowo 8 wolnych dni w tygodniu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Może lepiej niech uchwalą niedzielny zakaz pedofilii w parafiach

aaa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

...zaczynający się w poniedziałek i kończący w niedzielę....


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do goscia wyzej

slawek52 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

kończą ci sie lekarstwa na głowę, idz do lekarza to ci przepisze mocniejsze to może ci pomoże.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo