Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrola straży pożarnej w inowrocławskim ratuszu. O co chodzi?

red
Fot. Archiwum/Dominik Fijałkowski
Adriana Herrmann, rzecznik prasowy prezydenta Inowrocławia informuje, że dobiega końca kontrola zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków Urzędu Miasta Inowrocławia przy al. Ratuszowej 36 i 33-35 przeprowadzana przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu.

Oto szczegółowa relacje przesłana mediom przez Adrianę Herrmann, rzecznika prasowego prezydenta Inowrocławia:

"W związku z tym, że budynek Ratusza połączony jest z budynkiem Starostwa Powiatowego wspólnym wejściem, holem i klatką schodową, czynności kontrolne przeprowadzone zostały również w Starostwie Powiatowym w Inowrocławiu przy al. Ratuszowej 36-38.
W trakcie prowadzonych czynności kontrolnych na bieżąco, w uzgodnieniu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej PSP usuwano zauważone usterki. W budynku przy al. Ratuszowej 33-35 były to materiały biurowe, folie oraz opakowania z tektury i plastiku składowane na nieużytkowym wydzielonym poddaszu. Z kolei w budynku Ratusza usunięto kartony i materiały celulozowe na drogach komunikacji ogólnej służących celom ewakuacji oraz na nieużytkowym poddaszu. Niezwłocznie zapewniono dostęp do gaśnic w miejscach, w których był on ograniczony. Stosowne zapisy o eliminacji wskazanych usterek umieszczono w protokole z kontroli.
Pozostałe uwagi mają charakter dwojakiego rodzaju. Część z uwag możliwa była do zrealizowania bezpośrednio po zakończeniu kontroli, a pozostałe będą mogły być wykonane po podjęciu określonych i długoterminowych ustaleń.
Bezpośrednio po zakończeniu kontroli wykonano:
W budynku Ratusza:
1.Usunięto na parterze stalową kratę usytuowaną w ciągu drogi ewakuacyjnej.
2.Usunięto ze ścian korytarza na drugim piętrze drewniane odbojnice.
3.Udrożniono drzwi dwuskrzydłowe na klatkach schodowych każdej kondygnacji budynku.
4.Ponadto na ukończeniu są czynności związane z impregnacją środkami ogniochronnymi wykładzin dywanowych na klatce schodowej użytkowanej okazjonalnie.
W budynku przy al. Ratuszowej 33-35:
1. Udrożniono jedne z drzwi zewnętrznych stanowiących drogę ewakuacyjną.
2. Zlecono i wykonano przegląd techniczny instalacji oświetlenia awaryjnego.
3. Naprawiono uszczelki w drzwiach ppoż.
4. Podjęta została również procedura wyłonienia firmy, która zaprojektuje i wykona instalację wyłącznika ppoż. dla całego budynku.
Po zgłoszeniu przez Urząd Miasta Inowrocławia, informacji o realizacji powyższych uwag, Komenda Powiatowa PSP sprawdziła stan faktyczny, dokonując oględzin. W protokole potwierdzono wykonanie działań, które usprawniły możliwość ewakuacji osób z budynku. Na początku marca br. do Urzędu Miasta Inowrocławia wpłynęły dwie decyzje administracyjne Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu umarzające toczące się postępowanie w części, w której usunięto wskazane w protokole usterki.
Jednocześnie w styczniu br. zawarto umowę z firmą, która zajmuje się opracowaniem dokumentacji niezbędnej do sporządzenia opinii w zakresie kompleksowych rozwiązań przeciwpożarowych. Umowa jest w trakcie realizacji i przekazana zostanie do Urzędu w pierwszej połowie marca br.
Ostatnia z kategorii uwag z kontroli wymagać będzie od Urzędu podjęcia dodatkowych czynności, w szczególności zaś zlecenia specjaliście-rzeczoznawcy, posiadającemu odpowiednie kwalifikacje, przeprowadzenia stosownych fachowych ekspertyz. Jak bowiem wynika z protokołu, kontrolujący zwrócili uwagę m.in. na występowanie zawężeń pionowych odcinków dróg ewaluacyjnych, brak systemu oddymiania dróg ewakuacyjnych, brak drzwi dymoszczelnych i urządzeń służących do usuwania dymu oraz niezachowanie odpowiednich wysokości i szerokości drzwi w ciągach dróg ewakuacyjnych. Wskazano również na występowanie elementów drewnianych – palnych (schodów, poręczy, spoczników czy okładzin ściennych) oraz brak wydzielenia pomieszczeń administracyjno-biurowych od klatki schodowej w budynku Starostwa Powiatowego.
Większość z wymienionych uwag dotyczy konstrukcji budynku. W zabytkowym Ratuszu, zbudowanym w latach 1907-1908, nie ma możliwości poszerzenia klatki schodowej, zdjęcia zabytkowych, drewnianych okładzin w korytarzach czy też wymiany ozdobnych, drewnianych schodów. Budynek Ratusza wpisany jest do rejestru zabytków i jakakolwiek ingerencja w jego strukturę, w tym przebudowa klatek schodowych, wymiana drewnianych drzwi lub innych elementów konstrukcyjnych lub dekoracyjnych wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Podobny problem związany jest z budową w zabytkowym Ratuszu systemu oddymiania dróg ewakuacyjnych. System taki wymagałby gruntownej przebudowy wnętrz budynku, montażu specjalistycznych przegród, na które zgodę również musiałby wyrazić konserwator zabytków. Z kolei wymóg oddzielenia klatek schodowych od pomieszczeń administracyjno-biurowych skutkowałby koniecznością budowy dodatkowych drzwi na każdej kondygnacji, które rozgraniczą klatkę schodową budynku Starostwa Powiatowego i pomieszczenia użytkowane przez Urząd.
Zakres powyższych działań i terminy ich realizacji określone zostaną w decyzjach administracyjnych, które Komenda Powiatowa PSP wyda w marcu br. Zadaniem specjalisty-rzeczoznawcy będzie następnie opracowanie ekspertyz. Wskazane w nich będą określone działania pozwalające podjąć takie rozwiązania techniczne (tzw. rozwiązania zastępcze), które ograniczą uwagi wskazane w protokole z kontroli dostosowując zabytkowy obiekt do wymogów przeciwpożarowych obowiązujących współcześnie. Zaproponowane rozwiązania techniczne będą musiały zyskać aprobatę tak Państwowej Straży Pożarnej, jak i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dopiero takie, dwustronnie uzgodnione propozycje będzie można wykonać w budynkach Urzędu.
Jest rzeczą oczywistą, że bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach Urzędu było i jest sprawą priorytetową, takie też działania są podejmowane. Niestety, ograniczony jest wpływ na możliwość ingerencji w rozwiązania konstrukcyjne i techniczne przyjęte zarówno w Ratuszu postawionym w 1908 r., jak i w budynku administracyjnym przy al. Ratuszowej 33-35 zbudowanym w latach 30. ub. wieku. Wprowadzanie obowiązujących norm budowlanych i zabezpieczeń ppoż. w przypadku budynków powstałych współcześnie jest stosunkowo łatwe do realizacji, ale niezwykle kosztowne i kłopotliwe (czy wręcz niemożliwe do wykonania) dla obiektów zabytkowych".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto