Koniec zmiany czasu w 2019? Przed godz. 9 rano będzie...

Koniec zmiany czasu w 2019? Przed godz. 9 rano będzie ciemno! Kiedy zostanie zniesiona zmiana czasu? Likwidacja zmiany czasu [21.02.2019]

sier

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Zmiana czasu do likwidacji? Komisja Europejska zakończyła konsultacje publiczne na temat zmian czasu - napłynęło 4,6 mln odpowiedzi, co jest rekordową
1/7
przejdź do galerii

Zmiana czasu do likwidacji? Komisja Europejska zakończyła konsultacje publiczne na temat zmian czasu - napłynęło 4,6 mln odpowiedzi, co jest rekordową liczbą.

Około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jean-Claude Juncker zdążył już ogłosić, że to koniec zmiany czasu w Europie... I chociaż przestawianie czasu przysparza nam sporo kłopotów, to warto dwa razy zastanowić się - czy na pewno nie chcemy tego robić.

Przeczytaj
©Pixabay

Zmiana czasu 2019. Komisja Europejska przymierza się do zniesienia zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. To efekt konsultacji społecznych, w których udział wzięła rekordowa liczba mieszkańców UE (ok 4,6 mln). Zdecydowana większość opowiedziała się za tym, by w UE nie obowiązywała zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Czy to dobry pomysł? [Aktualizacja: Polska prawdopodobnie pozostanie przy czasie letnim].
Zmiana czasu do likwidacji? Komisja Europejska zakończyła konsultacje publiczne na temat zmian czasu - napłynęło 4,6 mln odpowiedzi, co jest rekordową liczbą. Około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jean-Claude Juncker zdążył już ogłosić, że to koniec zmiany czasu w Europie... I chociaż przestawianie czasu przysparza nam sporo kłopotów, to warto dwa razy zastanowić się - czy na pewno nie chcemy tego robić.

Zmiana czasu do likwidacji. Czas zimowy czy czas letni?


W marcu 2019 roku jeszcze przestawimy czas z letniego na zimowy.


KE w najbliższych miesiącach może zakazać państwom członkowskim okresowych zmian czasu. Jak czytamy w wyjaśnieniu do przeprowadzanych konsultacji, nie miałoby to wpływu na wybór strefy czasowej, a poszczególne państwa członkowskie podejmowałyby ostatecznie decyzję o przyjęciu na stałe czasu letniego lub zimowego (lub innego).

I tu właśnie zaczyna się kłopot. Czy Polska zostałaby na cały rok przy tzw. czasie letnim, czy zimowym? Wyjaśnijmy szybko:
  • Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
  • Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.


Zmiana czasu. Wybieramy czas letni


Jeśli zostalibyśmy przy czasie letnim (ku temu skłania się Polska), to zimowe poranki mogłyby wyglądać nieco dziwnie...

Przykład: Słońce w Szczecinie (celowo wybraliśmy miasto położone na zachodzie kraju) 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9. Przypomnijmy, że to rozwiązanie zaproponowali kilka miesięcy temu właśnie członkowie PSL (czas letni przez cały rok). Plusem byłoby to, że słońce zachodziłoby później. 27 grudnia w Suwałkach słońce zachodzi o 15.11 (w przypadku czasu letniego byłaby to godz. 16.11; Szczecin pożegnałby słońce ok. 37 minut później). Osoby pracujące zawodowo, uczniowie, itd. mogliby dzięki temu wracać w zimie do domu jeszcze przy naturalnym świetle.

Zobacz również:


Emerytury 2019. Jaka waloryzacja w 2019 roku? O ile wzrośnie renta i emerytura?

Zmiana czasu - czas zimowy przez cały rok


Opcja numer dwa: zostańmy przez cały rok przy czasie środkowoeuropejskim (tzw. czas zimowy). To rozwiązanie nie wszystkim może się spodobać. Urlop na Mazurach w drugiej połowie sierpnia? Słońce zajdzie ok 18.30. Mało interesująca opcja dla wczasowiczów. Czy naprawdę chcemy w okresie wakacyjnym o godzinę szybciej kończyć rowerowe wycieczki, zabawy nad wodą, spacery, grę w piłkę na plaży, itp.?

Nieoficjalnie: przy jakim czasie zostanie Polska?

  • Komisja Europejska zakłada, że do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni ma dojść w niedzielę 31 marca 2019 r. Według nieoficjalnych doniesień "Dziennika Gazety Prawnej", polski rząd - po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - przychyla się do tego, by pozostać przy czasie letnim. Samą decyzję o zniesieniu zmiany czasu musi jednak zapaść na szczeblu unijnym.


Zmiana czasu do likwidacji. 4 mln osób, czyli kto?


Odnosząc się do konsultacji, w których udział wzięło rekordowo dużo osób, warto dodać, że 4,6 mln to mniej niż 1 proc. obywateli UE. Druga kwestia: Większość stanowili obywatele RFN (aż 3 mln osób). Czy to rzeczywiście reprezentatywny głos wszystkich mieszkańców UE?

Warto wiedzieć. Przez lata badano wpływ zmiany czasu na różne czynniki. Co o tym pisze KE?


ENERGIA. Ogólny efekt oszczędności energii w sezonie letnim jest marginalny. Wyniki są też zmienne w zależności od takich czynników jak położenie geograficzne.

ZDROWIE. Ustalenia dotyczące czasu letniego mają pozytywny wpływ polegający na większej ilości zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

BEZPIECZEŃSTWO DROGOWE. Jeśli chodzi o związek między ustaleniami dotyczącymi czasu letniego a wypadkami drogowymi dowody nie są niejednoznaczne. W zasadzie niedostateczna ilość snu w okresie wiosennym może zwiększać ryzyko wypadków. Jednocześnie uważa się, że wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w lecie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

ROLNICTWO. wydaje się, że z powodu stosowania nowego sprzętu, sztucznego oświetlenia i zautomatyzowanych technologii wcześniejsze obawy związane z zakłóceniem rytmu biologicznego zwierząt i zmianą harmonogramów udoju przez zmianę czasu w dużym stopniu już nie istnieją. Dodatkowa godzina światła dziennego w okresie letnim może być również zaletą, jako że umożliwia wydłużenie godzin pracy na wolnym powietrzu, takich jak praca w polu czy zbiory.

Zobacz również: FLESZ: Jak nie zatruć się grzybami
Komentarze (24)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czcicielka TVP Info i TV Trwam

TRWAM w podnieceniu rajcuje mnie Ciemnogrod (gość)

Zgłoś / 5 / 2

Te zmiany to wina Tuska, męczenskiej brzozy smolenskiej, WSI i Unii Europejskiej. Dowiedzialam sie tego z TVPIS (kiedys TVP). Same kłamstwa całą dobę.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
CEST TO NASZ CZAS !

Nauczyciel z geografii (gość)

Zgłoś / 8 / 3

Najlepiej wprowadzić stały czas jednakowy dla całej Unii Europejskiej. Od 31 marca 2019- ŚRODKOWOEUROPEJSKI LETNI i już zakazać następnych zmian czasu. Dla zdecydowanej większości byłby to czas...rozwiń całość

Najlepiej wprowadzić stały czas jednakowy dla całej Unii Europejskiej. Od 31 marca 2019- ŚRODKOWOEUROPEJSKI LETNI i już zakazać następnych zmian czasu. Dla zdecydowanej większości byłby to czas naturalny, zwłaszcza dla Grupy Wyszehradzkiej, lub niewiele od niego odbiegający. Przecież można dostosować godziny pracy i nauki szkolnej w zależności od regionu do rytmu dzień-noc.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Straty przez sezon grzewczy

Obserwator (gość)

Zgłoś / 3

Może kiedyś ktos zlikwiduje czas letni w ogrzewaniu w wrzesniu juz potrafi być zimno i ludzie musża dodatkowo trafic kase zeby dogrzac domy . Co z malymi dziecmi marznijcie bo nadchodzi czas...rozwiń całość

Może kiedyś ktos zlikwiduje czas letni w ogrzewaniu w wrzesniu juz potrafi być zimno i ludzie musża dodatkowo trafic kase zeby dogrzac domy . Co z malymi dziecmi marznijcie bo nadchodzi czas letni. sezon grzewczy rozpoczynał się zazwyczaj na przełomie października i listopada. ale tez zazwyczaj ogrzewanie wymagalo przegladu ( odpowietrzania ) powolnego uruchamiania i nie które domy byly ogrzewane dopiero w grudniu .
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PIS to partia afer

afera tasmowa Kaczynskiego (gość)

Zgłoś / 2 / 3

Kaczynski chce ukrasc teren pod budowe wiezowca w stolicy. Najwieksza afera PIS od upadku SKOKOW. PIS to partia afer i zlodziei.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jaja

MJ (gość)

Zgłoś / 2 / 3

Poczytałam te głupoty,nie chodzi tu tylko o Wasze komentarze. Zaraz dobiorą się do doby,bo nie pasuje. Ja uczyłam się w soboty,a teraz......lampa była naftowa ale było widno....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
praca online 5400zł tygodniowo - systemzarabiania.pl

sexmalwina.pl (gość)

Zgłoś / 2 / 2

Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 18 do 60lat
Moje fotki i kontakt do mnie tu http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina30 napisz do mnie...rozwiń całość

Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 18 do 60lat
Moje fotki i kontakt do mnie tu http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina30 napisz do mnie i spotkajmy sie!
lub napisz maila na: malwina300x@wp.pl
Jeśli jesteś odważnym facetem to zadzwoń do mnie na numer 708770461 i wybierz numer wewnętrzny 124
(pogadamy na różne gorące tematy, jeśli będziesz chciał będę ci jęczała do telefonu, poczujesz rozkosz)zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
napalona dziewica z klasztoru

pitol ksiedza proboszcza juz mi nie wystarcza potrzebuje kłodę (gość)

Zgłoś

Te zmiany czasu to wina Tuska, męczenskiej brzozy smolenskiej, WSI i Unii Europejskiej. Dowiedzialam sie tego z TVPIS (kiedys TVP). Same kłamstwa całą dobę.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kozeradam9753@gmail.com

Kozera Adam (gość)

Zgłoś / 6 / 1

TAK . POZOSTAĆ PRZY CZASIE LETNIM !!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tak

Anka (gość)

Zgłoś / 7 / 4

Tak, chce zmienić czas na letni!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
CEST TO NASZ CZAS !

Nauczyciel z geografii (gość)

Zgłoś / 7 / 6

Czas powinien być stały, naturalny, zgodny z ruchem wirowym Ziemi, dla Polski to CENTRAL EUROPEAN SUMMER TIME. Mniej więcej taki czas obowiązywał w dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Pod koniec...rozwiń całość

Czas powinien być stały, naturalny, zgodny z ruchem wirowym Ziemi, dla Polski to CENTRAL EUROPEAN SUMMER TIME. Mniej więcej taki czas obowiązywał w dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Pod koniec XIX wieku zaborca pruski wprowadził swój nowy czas- standard dla niedawno powstałej sieci kolejowej, by uprościć rozkłady jazdy. Wybrał południk słoneczny przechodzący mniej więcej przez środek swojego terytorium. Ten (tzw. zimowy) czas został SIŁĄ NARZUCONY Polakom tam mieszkającym. Dopiero wiosną 1916r. Niemcy zmuszone oszczędzać energię przy pomocy światła słonecznego, wprowadzili tzw. "Sommerzeit" i tak oto (chyba nie do końca świadomie) przywrócili na polskich ziemiach czas naturalny na kilka wiosenno-letnich miesięcy... tak się zaczęła historia zmian czasu.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PIS znowu kradnie

uwaga- kaczynski to zlodziej (gość)

Zgłoś / 1 / 1

Kaczynski chce ukrasc teren pod budowe wiezowca w stolicy. Najwieksza afera PIS od upadku SKOKOW. PIS to partia afer i zlodziei.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Stop przestawianiem zegarów

ola (gość)

Zgłoś / 11 / 2

Wreszcie,nie będzie bałaganu tylko normalność.Bezsensowne przestawianie dwa razy w roku zegarów.Słońce świeci ,wyznacza normalny dzień i tak ma być. Marudy będą nie zadowoleni.Sami nie wiedzą...rozwiń całość

Wreszcie,nie będzie bałaganu tylko normalność.Bezsensowne przestawianie dwa razy w roku zegarów.Słońce świeci ,wyznacza normalny dzień i tak ma być. Marudy będą nie zadowoleni.Sami nie wiedzą czego chcą.Będą ciągle zrzędzić.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czas letni

honda1960 (gość)

Zgłoś / 4 / 3

Wstaje bardzo wcześnie i wracam późno, więc dla mnie jeśli jest zmiana czasu dwa razy dziennie mam ciemno. Przy czasie letnim tylko raz, czyli rano. Dodatkowo nie lubię chaosu i tego zamieszania....rozwiń całość

Wstaje bardzo wcześnie i wracam późno, więc dla mnie jeśli jest zmiana czasu dwa razy dziennie mam ciemno. Przy czasie letnim tylko raz, czyli rano. Dodatkowo nie lubię chaosu i tego zamieszania. To bez sensu, tak samo jak ''super'' zyski z tego powodu. Mam nadzieję, że wreszcie ktoś mądry i przy władzy zakończy tą głupotę.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo