Koniec z używaniem pieluch jednorazowych. Zobacz, gdzie kontrowersyjny zakaz stał się faktem

mz, edziecko.plZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Zakaz używania pieluch jednorazowych stał się faktem. Jako pierwszy kraj na świecie zakaz używania tzw. pampersów wprowadziła Republika Vanuatu - poinformował portal edziecko.pl.

Republika Vanuatu to państwo w Oceanii, które jest położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów, z których 65 jest zamieszkanych. Zakaz używania pieluch jednorazowych ma zacząć obowiązywać tam od grudnia 2019 roku. Ta szeroko komentowana decyzja jest pierwszym tego typu działaniem na świecie. Czym jest spowodowana?

Czytaj także | Noworodek zmarł przez pocałunek. Teraz mamy także w Polsce ostrzegają rodziców

Decyzja rządu Republiki Vanuatu jest podyktowana troską o ochronę środowiska, a tym samym o przyszłość tego wyspiarskiego państwa i jego obywateli. Pieluchy jednorazowe stanowią bowiem znaczną część śmieci produkowanych przez mieszkańców Republiki Vanuatu - informuje portal edziecko.pl. Zwiększająca się produkcja odpadów wpływa z kolei na poziom zanieczyszczenia wód, co skutkuje podnoszeniem się poziomu mórz i oceanów. Jeśli będzie się on podnosił w takim tempie, wielu krajom wyspiarskim grozi zniknięcie pod powierzchnią wody.

- Vanuatu chroni swoją przyszłość. Tworzywa sztuczne trafiają do wody i do łańcucha pokarmowego, a na koniec mieszkańcy Vanuatu to konsumują

- mówił Mike Masauvakalo z ministerstwa spraw zagranicznych Vanuatu podczas spotkania Wspólnoty Narodów w Londynie, cytowany przez portal edziecko.pl.

Te imiona były popularne sto lat temu. Teraz wracają do łask [lista]

Vanuatu mocno odczuwa skutki zmian klimatycznych, m.in. w kwestii zaopatrzenia w żywność, głównie ryby. W związku z tym, rząd tego kraju już wcześniej podejmował kroki mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Mieszkańców już obejmuje zakaz używania wielu przedmiotów wykonanych z tworzyw, których nie można poddać recyklingowi (głównie z plastiku):

  • plastikowe torby,
  • słomki,
  • polistyrenowe pojemniki,
  • plastikowe jednorazowe talerze,
  • plastikowe pojemniki na jajka czy kwiaty.

Jak mieszkańcy Vanuatu poradzą sobie bez tzw. pampersów? Tym, którzy nie pamiętają przypominamy, że pieluchy jednorazowe to stosunkowo nowy wynalazek, który masowo zaczęły trafiać do Polski w latach 90. Jak radzono sobie wcześniej? Zamiast jednorazowych "pampersów" używano tetrowych pieluszek, które były następnie prane i nadawały się do ponownego użytku. Pojawienie się na rynku pieluch jednorazowych znacznie ułatwiło życie rodzicom maluszków, ale jednocześnie stały się one kolejnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Więcej o zakazie używania pieluch jednorazowych w Republice Vanuatu przeczytasz w materiale na portalu edziecko.pl: W Republice Vanuatu wprowadzono zakaz używania pieluch jednorazowych. Kraj "chroni swoją przyszłość".

10 prostych czynności, którymi ulżysz środowisku. To może zrobić każdy

Materiał oryginalny: Koniec z używaniem pieluch jednorazowych. Zobacz, gdzie kontrowersyjny zakaz stał się faktem - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 210

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A dlaczego nie dać wyboru? Obecnie jest kilka firm które produkują tzw ekologiczne pieluszki jednorazowe,lub wielorazowe które trzeba prac. Nie zmuszać nikogo do używania tetry, przez to wszystko przemaka łącznie z materacami łóżkowymi. Ja mam dziecko niepełnosprawne z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu znacznym. Nie wyobrażam sobie nie używać pieluch jednorazowych, choćby tych droższych ekologicznych.

G
Gość
2019-07-15T02:49:06 02:00, ajwaj ajwaj:

Zamiast napierd.alac w telefon lub FB to opierac dup.ska bachorom jeba.na patologio za 500 mozna sporo kupic pieluch tetrowych i proszku do prania

Ale ty to masz naje....

G
Gość

Jarek w strachu,sra pod siebie

G
Gość

Od prawie miesiąca w kółko o tym pierdolicie!Kogo to obchodzi?

M
Mama1.5 roczniaka

Teraz to nie muszą być tetry;)

Kiedy pierwszy raz spotkałam się z artykułem na ten temat głęboko przeanalizowalam sprawę i zakupiłam pieluchy wielorazowe. Przyjemne dla oka i bardzo proste w obsłudze ochraniacze z wkładem chlonnym. Zbierasz w zamkniętym wiaderku i wieczorem pranie. Mój maluch robi jedną- dwie kupy dziennie które na specjalnej bibulce biodegradowalnej wrzucam do toalety a pupę myjemy nawilżanym papierem toaletowym zamiast chusteczkami. I tyle. Żaden to kłopot. Jeśli chcę wyprać z ubrankami to najpierw nastawiam wstępne płukanie. Poza nocnym pampem nie używamy już jednorazowek. A w kwestii pieniędzy to jest to nawet tańsze rozwiązanie bo wydatek jest jednorazowy :) u mnie zwróci się całkiem po około 3 miesiącach. A i dodam że rynek wtórny działa bardzo prężnie.

Szczerze polecam sprawdzić oferty i poczytać na temat wielopieluchowania. Nie jest wcale wymagające a przynosi same korzyści

G
Gość

popieram i dokładam kolejny pomysł !

nie pieprz....o widelczykach ,słomkach i talerzykach plastikowych

tylko wycofajcie wreszcie ze sprzedaży cwaniacy najgorsze gówno

czyli Butelki plastikowe ...bo tego Gówna jest najwięcej na świecie .

Kiedyś było wszystko w szklanych i było czysto , zdrowo i ekologicznie . A co do pieluch - to pan "ajwaj " ma całkowitą rację !!!

młode dziunie , matki - tetrowe pieluch najlepsze i najzdrowsze dla

waszych dzieci ! ...dzieci bez impotencji i raków !!!!

poza tym - fakt jjest faktem - czas odejść o FB , i napierda- lania w

telefony , czas zająć się dziećmi - skoro chce się faceta i seksu

to potem niestety - są obowiązki i radość z posiadania dzieci

G
Gość
2019-07-12T07:34:21 02:00, Marian 52:

PiS i Europa powini brać z nich przykład ale niestety PiS nie powiela dobrych przykładów

2019-07-12T09:21:42 02:00, ???:

Jesteś Po prostu stary, stetryczaly, żyjący powiedzeniem "kiedyś to było..."..powiedział Ci to ktoś. Po co używasz smartfona(wychowaleś 2 dzieci bez niego), po co ci papier toaletowy? Przecież podcierałeś się gazetą... Po co ci pralka automatyczna? Żona prała we frani...I ostatnie najlepsze...czy twoja żona całe życie podkładała sobie watę, czy jednak jak sie pojawily zaczęła używać podpasek? UPS.

2019-07-12T20:52:36 02:00, pinokio:

DAWNIEJ ZA STODOŁE GANIĄL A TEROZ JAK DOSTAL Z UNIJI PARE CENTA TO ZAPOMNIAL CZYM DUPE PODCIERAŁ JA I POWIEM ŁOPUCZEM A JAK PODCIERALEŚ TO JEDNĄ RĘKA TRZYMALEŚ IĘ TRAWY A DRUGA PODCIERALEŚ DUPSKO WYCHODZI SLOMA Z BUTOW.

😂😜

G
Gość
2019-07-13T14:41:11 02:00, Gość:

A co z obłożnie chorymi?

2019-07-13T21:42:03 02:00, O:

A guufno

😂🤣

G
Gość

co za debilizm

G
Gość
2019-07-14T00:47:39 02:00, Artur Gustaw:

Jak wyobrażacie pranie pieluch tych szmatowych?? W pralce??

Jezeli widzisz pranie w pralce to jesteś na drodzę posiadać resztki odchodów.

Nie da się prać w pralce bo podczas kolejnego prania innych ubranek te resztki kału będą w pralce wsiąkały w ubrania. I zamiast prać inne rzeczy to te by były nasączone smrodem.

A jezeli chodzi wam o pranie ręczne to jak sobie ta dziennikarka wyobraża prac pieluchy w rękach i jednocześnie zajmować się niemowlęciem?? No jak?? Skoro małżonka jest samotną matką bo np mąż zginą czy nie żyje albo i odwrotnie. Jak sobie wyobrażacie pranie w rękach czy w pralce??

Jeżeli miałbym prać w pralce to chyba u niej mądralińskiej w domu!!

A jeżeli zamierza prać ręcznie to życzę takiej osobie stracenia męża czy żony i wychowywać samotnie dziecko to się przekona taka osoba co to jest za głupia nieprzemyślana i wyssany z palca plan

Nie przesadzaj, pracowano na trzy zmiany dzieci kilkoro, były zlobki tylko nie było FB.

Były kobiety samotnie i dawały radę. Były mamy pracujące a teraz księżniczki i fb

G
Gość
2019-07-09T16:34:38 02:00, magnolia478:

To tak samo jakby wprowadził zakaz używania tamponów czy podpasek.Wyobrażacie to sobie??

2019-07-09T17:10:26 02:00, Gosia:

Tak wyobrażam. Jest jeszcze coś takiego jak kubeczek menstruacyjny

2019-07-11T00:21:55 02:00, Real°:

Na samą myśl używania czegoś wielorazowego użytku wewnętrznie w czasie miesiączki zbiera mi się na wymioty. Miłego.

2019-07-11T00:43:05 02:00, Gość:

Możesz używać zewnętrznie, istnieją podpaski wielorazowe.

2019-07-11T00:57:08 02:00, Real°:

Sama sobie to pierz przy obfitej miesiączce. Ja muszę w nocy przez 3 dni tampony co 4h zmieniać, bo mnie zalewa. Druga rzecz, ja prań w tygodniu robię 7, wystarczy. Powodzenia.

2019-07-11T09:42:14 02:00, Gość:

Przy nie obfitej powinno się zmieniać co 3h ze względów higienicznych więc.... A 7 pran w tygodniu też nie jest jakaś duża liczba więc z czym do ludzi

2019-07-11T10:21:38 02:00, Real°:

Ooo! Jaka doświadczona! Tampony powinno się wymieniać jak nasiąknie, w przeciwnym razie, gdy jest wpół nasiąkniety wyciągając go obcierasz blone śluzową...Może i jesteś Matka polka, gospodyni z wielkiej łaski, więc uświadamiam Ci, że gospodarzenie i życie nie kończy się na praniu. Obiad się sam nie zrobi, nie posprząta się, warzywa się same nie wyplewią, a życie nie polega tylko na tych czynnościach. Oprócz tego jeszcze jest wiele innych rzeczy do zrobienia. Jeżeli żyjesz tylko pracami domowymi to ci współczuję...

2019-07-12T13:01:50 02:00, Tez mama:

szkoda gadać,dawniej się dalo zrobić,a obecnie wszystkim ciężko. Koniec świata.

99% księżniczek FB straci,

G
Gość
2019-07-14T00:47:39 02:00, Artur Gustaw:

Jak wyobrażacie pranie pieluch tych szmatowych?? W pralce??

Jezeli widzisz pranie w pralce to jesteś na drodzę posiadać resztki odchodów.

Nie da się prać w pralce bo podczas kolejnego prania innych ubranek te resztki kału będą w pralce wsiąkały w ubrania. I zamiast prać inne rzeczy to te by były nasączone smrodem.

A jezeli chodzi wam o pranie ręczne to jak sobie ta dziennikarka wyobraża prac pieluchy w rękach i jednocześnie zajmować się niemowlęciem?? No jak?? Skoro małżonka jest samotną matką bo np mąż zginą czy nie żyje albo i odwrotnie. Jak sobie wyobrażacie pranie w rękach czy w pralce??

Jeżeli miałbym prać w pralce to chyba u niej mądralińskiej w domu!!

A jeżeli zamierza prać ręcznie to życzę takiej osobie stracenia męża czy żony i wychowywać samotnie dziecko to się przekona taka osoba co to jest za głupia nieprzemyślana i wyssany z palca plan

2019-07-14T08:27:04 02:00, Gość:

Normalnie, kiedyś też nie było pieluch jednorazowych i jakoś sobie ludzie radzili, mam nadzieję, że w Polsce też to zrobią i przynajmniej będą musiały się nieroby 500 w gównie babrać.

Myśl co piszesz, nim wkładasz do pralki zapierssz (plamy)na swoim ciuszki to samo zrobisz z pieluszką

Przeczytaj - jednorazowki weszły w 1990 r to jak wychowywano poprzednio?

G
Gość
2019-07-14T08:36:46 02:00, Gość:

XXI wiek a ludzie będą prać pieluchy.

I dobrze, zdrowiej dla dziecka i mamy (mniej czasu na FB)

Mamy pralki więc kłopotu nie ma.

G
Gość

XXI wiek a ludzie będą prać pieluchy.

G
Gość
2019-07-14T00:47:39 02:00, Artur Gustaw:

Jak wyobrażacie pranie pieluch tych szmatowych?? W pralce??

Jezeli widzisz pranie w pralce to jesteś na drodzę posiadać resztki odchodów.

Nie da się prać w pralce bo podczas kolejnego prania innych ubranek te resztki kału będą w pralce wsiąkały w ubrania. I zamiast prać inne rzeczy to te by były nasączone smrodem.

A jezeli chodzi wam o pranie ręczne to jak sobie ta dziennikarka wyobraża prac pieluchy w rękach i jednocześnie zajmować się niemowlęciem?? No jak?? Skoro małżonka jest samotną matką bo np mąż zginą czy nie żyje albo i odwrotnie. Jak sobie wyobrażacie pranie w rękach czy w pralce??

Jeżeli miałbym prać w pralce to chyba u niej mądralińskiej w domu!!

A jeżeli zamierza prać ręcznie to życzę takiej osobie stracenia męża czy żony i wychowywać samotnie dziecko to się przekona taka osoba co to jest za głupia nieprzemyślana i wyssany z palca plan

Normalnie, kiedyś też nie było pieluch jednorazowych i jakoś sobie ludzie radzili, mam nadzieję, że w Polsce też to zrobią i przynajmniej będą musiały się nieroby 500 w gównie babrać.

Dodaj ogłoszenie