Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z plastikiem! Żegnajcie słomki, patyczki do uszu, jednorazowe sztućce i inne plastikowe produkty. Zakaz ich produkcji już do 2021 r.

mik za dlahandlu.pl
Zakaz obejmie plastikowe patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadła do napojów, kubki do napojów i pojemniki na żywność wykonane ze spienionego polistyrenu czy produkty wykonane z oxodegradowalnego tworzywa sztucznego (tzw. utleniający się plastik)
Zakaz obejmie plastikowe patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadła do napojów, kubki do napojów i pojemniki na żywność wykonane ze spienionego polistyrenu czy produkty wykonane z oxodegradowalnego tworzywa sztucznego (tzw. utleniający się plastik) pixabay
Komisja Europejska w maju ub. r. zaproponowała projekt w sprawie wycofania produktów jednorazowego użytku. Była to konsekwencja alarmującego wzrostu ilości szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach. Łącznie stanowią one 70 proc. wszystkich odpadów morskich. Eksperci wskazują, że części plastikowych odpadów przedostają się do płuc i trafiają na stoły przez to, że mikrodrobiny plastiku są obecne w powietrzu, wodzie i żywności. 19 grudnia 2018 r. doszło do porozumienia unijnych negocjatorów i państw UE. 27 marca 2017 r. PE przyjął dyrektywę ekologiczną zakazującą produkowania i sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

W środę, 19 grudnia 2018 r., negocjatorzy unijni i przedstawiciele krajów członkowskich Unii porozumieli się i podpisali dokument wprowadzające przepisy, które mają pozwolić na walkę ze śmieciami. 27 marca 2019 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę wprowadzającą zakaz sprzedaży jednorazowych plastikowych sztućców i wymóg oddzielnej zbiórki plastikowych butelek w sklepach do 2021 roku. Oznacza to zakaz sprzedaży jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce czy słomki. Zakaz obejmuje też opakowania produktów takich jak tac plastikowych. Wymienione przedmioty będą mogły być wytwarzane o ile producent wykorzysta ekologiczny materiał. Słomki dla przykładu będą mogły być produkowane przy użyciu trzciny cukrowej.

Żegnamy plastik. Ogromna większość europosłów była "za"
Porozumienie zawarte między PE i Radą w sprawie projektu dyrektywy UE poparło 560 posłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z nowymi przepisami do 2021 roku zakazem sprzedaży w UE objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego, w tym sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów oraz pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Ludzie jedzą i oddychają plastikiem, który przedostaje się do powietrza i wody

Do 2021 roku zakaz obejmie produkty wykonane ze spienionego polistyrenu czy produkty wykonane z oxodegradowalnego tworzywa sztucznego (tzw. utleniający się plastik). Nowe przepisy wprowadzą zakaz stosowania tworzyw sztucznych w niektórych produktach; w przypadku gdy istnieją dla nich łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki, produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zostaną objęte zakazem wprowadzania do obrotu.

Marta Linkiewicz będzie walczyć z Moniką Godlewską. Gala FAME MMA 3. Kto jeszcze wyjdzie do oktagonu? KARTA WALK. Gdzie transmisja?

"Gdy mamy taką sytuację, że w jednym roku możesz przynieść rybę do domu w reklamówce, a w następnym reklamówkę w rybie, to musimy pracować ciężko i szybko. Dlatego cieszę się z porozumienia zawartego dziś pomiędzy Parlamentem i Radą. Zrobiliśmy wielki krok w kierunku zmniejszania ilości jednorazowych plastików w naszej gospodarce, naszych oceanach i ostatecznie w naszych organizmach" - oświadczył w środę unijny komisarz ds. środowiska i spraw morskich Karmenu Vella.

Unia zakazuje produkcji plastikowych produktów w imie ekologii

W zmniejszeniu liczby plastikowych śmieci mają pomóc też odpowiednie wymagania dotyczące projektowania i etykietowania. Na opakowaniach chusteczek nawilżonych do higieny osobistej będą musiały być oznaczenia, które poinformują konsumentów o obecności plastiku w produkcie i szkodliwości dla środowiska, jeśli zostanie on wyrzucony gdzie indziej niż do kosza.

Producenci filtrów tytoniowych, które zawierają plastik, będą musieli pokrywać koszty publicznych systemów zbierania niedopałków, a także odpowiedniej infrastruktury. Chodzi np. o pojemniki na odpady w popularnych miejscach dla palaczy. Filtry do produktów tytoniowych zawierające plastik są drugim najbardziej zaśmiecającym jednorazowym produktem z tworzyw sztucznych w UE.

Zwalczanie problemu tworzyw sztucznych jest koniecznością. Jednocześnie pojawiają się nowe możliwości w zakresie innowacji, konkurencyjności i tworzenia miejsc pracy (...). Dzięki porozumieniu osiągniętemu dzisiaj pokazujemy, że Europa dokonuje inteligentnego wyboru ekonomicznego i środowiskowego i dąży do stworzenia nowej, prawdziwie obiegowej gospodarki w zakresie tworzyw sztucznych" - zaznaczył Jyrki Katainen, wiceszef KE ds. wzrostu, miejsc pracy, inwestycji i konkurencyjności.

Porozumienie musi teraz zyskać poparcie ambasadorów unijnych i następnie zostanie przyjęte przez Radę UE i Parlament Europejski.

ZOBACZ INNE

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera