Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna kometa C/2022 E3 (ZTF) na styczniowym niebie. Jak ją odnaleźć? Zobacz jej zdjęcia!

Michał Sierek
Michał Sierek
Kometa C/2022 E3 (ZTF) to jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych, jakie będziemy mogli podziwiać w tym roku. Zobacz jak kometa prezentuje się na zdjęciach miłośników astrofotografii. ▶▶
Kometa C/2022 E3 (ZTF) to jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych, jakie będziemy mogli podziwiać w tym roku. Zobacz jak kometa prezentuje się na zdjęciach miłośników astrofotografii. ▶▶ Fot. Background: Pexels, Kometa: Michael Jäger/Twitter | Miguel Claro Astrophotography/Instagram
Początek roku bardzo ciekawie rozpoczął się dla miłośników astronomii. Do Ziemi zbliża się (spokojnie nic nam nie grozi) kometa C/2022 E3 (ZTF). Na zdjęciach specjalistów od astrofotografii wygląda przepięknie. Da się ją zaobserwować również gołym okiem, ale trzeba nieco poszukać. Do dokładniejszych obserwacji przyda się lornetka lub teleskop. W galerii zamieszczamy kilka pięknych zdjęć komety, które opublikowano w mediach społecznościowych.

Kometa o nazwie C/2022 E3 (ZTF) odkryta została w marcu 2022 roku - dzięki przeglądowi nieba poprzez narzędzia zlokalizowane w Kalifornii. Obiekt znajdował się wówczas daleko od Ziemi - około pięć razy dalej niż odległość naszej planety od Słońca (średnia odległość Ziemia - Słońce to 150 milionów kilometrów). W końcówce stycznia obiekt zbliża się do naszej planety. To dobry czas na obserwacje - o ile pozwoli na to pogoda.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) - co o niej wiemy?

Kometa prawdopodobnie okrąża Ziemię/Słońce raz na 50 tysięcy lat. Ma pochodzić z obłoku Oorta. 12 stycznia przeszła przez peryhelium swojej orbity (166 milionów kilometrów od słońca i 109 milionów kilometrów od ziemi). Obecnie zbliża się do naszej planety - najbliżej będzie 1 lutego (około 42 mln km).

Zdjęcie komety, które astrofotograf Miguel Claro wykonał 19 stycznia.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) na zdjęciach

W galerii prezentujemy zdjęcia komety, które wykonano w ostatnich dniach i tygodniach. Są to prace miłośników astrofotografii, którzy poświęcają sporo czasu, by wydobyć detale komety. Nie jest ona widoczna w takiej formie gołym okiem. Zdjęcia, które oglądacie to efekt długiego naświetlania przy większym bądź mniejszym przybliżeniu obiektu. By wydobyć detale, fotografie (czasem potrzeba zrobić kilkanaście/kilkadziesiąt/kilkaset "klatek" przy długim czasie naświetlania) zostały też odpowiednio przetworzone w programach graficznych.

Kometa w styczniu na polskim niebie - jak obserwować?

Do obserwacji komety gołym okiem potrzebne będzie ciemne niebo - czyli rejon z dala od miasta. Obiekt zdecydowanie lepiej zaprezentuje się przez lornetkę lub teleskop. Z każdym dniem (aż do 1 lutego) kometa będzie coraz bliżej Ziemi. Niestety pod koniec stycznia i na początku kolejnego miesiąca w obserwacjach coraz bardziej będzie przeszkadzał Księżyc. W okolicach 26/27 stycznia kometę będzie można odszukać w rejonie gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy.

Chcesz odszukać kometę na niebie? Praktyczne wskazówki znajdziesz w materiale, który pojawił się na kanale AstroLife.

Warto wiedzieć: Czym jest Obłok Oorta
Jak podaje Wikipedia, to hipotetyczny, sferyczny obłok, składający się z pyłu, drobnych okruchów i planetoid obiegających Słońce w odległości od 300 do 100 000 jednostek astronomicznych (jedna jednostka astronomiczna to 150 mln km, czyli średnia odległość Ziemia - Słońce). Obłok Oorta składa się głównie z lodu i zestalonych gazów takich jak amoniak czy metan. Rozciąga się do około jednej czwartej odległości do Proximy Centauri. Zewnętrzne granice Obłoku Oorta wyznaczają granicę dominacji grawitacyjnej Układu Słonecznego.

POLECAMY

Pamięta zima 1978/1979 w Polsce na archiwalnych zdjęciach. Sparaliżowany kraj i sylwester oraz Nowy Rok, które zapamiętali wszyscy. Na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego przypominamy ten czas. Przejdź do galerii, by zobaczyć fotografie. ▶▶

W Nowy Rok Polska była już zasypana śniegiem. Pamiętna zima ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo