Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klipol bydgoski#1 i pokaz filmu „B.O.K. Festiwal Tour” w kinie „Orzeł” MCK

Justyna Tota
Justyna Tota
Teledysk jest bardziej wizją muzyków czy filmowców? A może menadżera? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukać będą zarówno twórcy wideoklipów, jaki muzycy. Na dużym ekranie zobaczymy klipy bydgoskich zespołów: George Dorn Screams, B.O.K. oraz Variété. Będzie premiera, fenomen z podziemia i legenda zimnej fali. A na dokładkę dokument o zespole B.O.K. Wszystko to na dobry start nowej imprezy - Klipola bydgoskiego, na który zaprasza Stowarzyszenie Koloroffon.

Pomysł na zorganizowanie takiej imprezy jak Klipol bydgoski zrodził się podczas powstawania wideoklipu dla grupy George Dorn Screams. Będziemy zresztą świadkami absolutnej premiery tego klipu, zrealizowany przez Krzysztofa Nowickiego, do utworu „Sam pośród miasta”.

George Dorn Screams „Sam pośród miasta"
George Dorn Screams „Sam pośród miasta"
Krzysztof Nowicki

- Postanowiłem, że zrobię wideoklip dla George Dorn Screams. Zespół na początku nawet nie wiedział, że zacząłem pracę nad ich teledyskiem - śmieje się Krzysztof Nowicki, szef Koloroffonu. - Mimo, że twórczo miałem wolną rękę, podczas pracy nad klipem zacząłem się jednak zastanawiać, na przykład: Czy mam się dostosować do muzyki, czy tworzyć własną wizję? A jeśli tak, to czy zespół będzie to akceptował i utożsami się z tym klipem? Czy ten klip będzie uzupełnieniem ich wizji artystycznej, czy ma być tylko narzędziem do reklamy i promocji? Okazuje się, że na styku filmowiec - muzyk tych pytań pojawia się mnóstwo, z czego wcześniej nie zdawałem sobie sprawy – przyznaje Krzysztof Nowicki.

Te pytania pomysłodawca pokazu chciałby zadać innym twórcom wideoklipów oraz zaproszonym muzykom, w tym zespołowi B.O.K.

- Ten zespół to bardzo interesujący twór bydgoski – mówi nasz rozmówca. - W ich przypadku podziemie hip-hopu stało się popkulturą, a jednak nie straciło na swej wartości, bo muzycy B.O.K. potrafią umiejętnie łączyć to, co niekomercyjne i komercyjne zarówno w warstwie muzycznej, tekstowej, jak i w koncepcji wideoklipów. Przykładem może być bardzo popularny na YouTube klip do utworu „Banicja”, w którym motyw płonącego pianina to wyraz buntu, jakim przecież jest muzyka hip-hopu.

Równie ciekawym zjawiskiem muzycznym jest zespół Variété, który powstał na początku lat 80., debiutując przed szerszą publicznością na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocinie (1984 r.). Ich wideoklipy z lat 90. XX wieku, kiedy w Polsce ta branża jeszcze raczkowała, do dziś wyróżniają się na tle innych. - Na przykład, „Z Mózgu do Gongu” to klip bardzo ciekawy, eksperymentalny pod względem artystycznym – dodaje Krzysztof Nowicki.

Po pokazach wideoklipów i dyskusji zwłaszcza na fanów zespołu B.O.K. czeka nie lada gratka, bo podczas Klipola bydgoskiego po raz pierwszy na kinowym ekranie zostanie wyświetlony film dokumentalny pt. „B.O.K Festiwal Tour”, będący zapisem z trasy koncertowej z 2013 roku.

- Ten film pokazuje kulisy z życia zespołu, jak i każdego z członków B.O.K. w taki sposób, aby móc stwierdzić kim, kto jest i jakie ma podejście do muzyki oraz do życia – dodaje szef Stowarzyszenia Koloroffon, które wraz z kinem „Orzeł” MCK zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
24.04. (piątek) godz. 20.30 - Klipol bydgoski#1 i pokaz filmu „B.O.K. Festiwal Tour”, Kino „Orzeł” MCK (ul. Marcinkowskiego 12), wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo