Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarstwa agroturystyczne czekają na gości w Kujawsko-Pomorskiem. I kuszą cenami!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Magdalena Szwechowicz-Lament z mężem Stanisławem na swojej koziej farmie w Przecznie pod Toruniem. Tutaj wybrać można się na wycieczkę po kozie mleko i sery.
Magdalena Szwechowicz-Lament z mężem Stanisławem na swojej koziej farmie w Przecznie pod Toruniem. Tutaj wybrać można się na wycieczkę po kozie mleko i sery. Jacek Smarz
Nie w Tunezji czy Grecji będziemy w tym roku szukać odpoczynku, tylko w kraju - deklarują rodacy. Czy wygra na tym wieś? W Kujawsko-Pomorskiem gospodarstwa agroturystyczne, wytwórcy żywności i organizatorzy lokalnych atrakcji czekają na gości z otwartymi ramionami. I kuszą cenami!

Można na wieś wyskoczyć na jednodniową wycieczkę lub weekend. Można spędzić na niej urlop. Mieszczuchom, którzy dotąd woleli wyprawy w dalekie strony, z czystym sumieniem polecić możemy dwie bazy danych o agroturystyce. Pierwsza to strona internetowa www.agroturystykapl, gdzie wybrać powinni nasz region i pobuszować. Administratorem strony jest Polska Federacja Turystyki Wiejskiej. Druga baza to strona www.kujawsko-pomorskie.travel, nad która czuwa Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. To rzetelne źródła informacji o noclegach i atrakcjach.

A oto nasze przykłady miejsc i ludzi w regionie, których na wsi warto odwiedzić. Wyskakując z miasta na wycieczkę, na weekend, albo i cały urlop.

Wieś na wycieczkę. Może po sery?

-Przybywajcie, zamawiajcie, smakujcie i kupujcie! - zapraszają serdecznie amatorów kozich serów i mleka właściciele wiejskiej farmy w Przecznie, w gminie Łubianka. To Magdalena Szwechowicz-Lament i jej mąż Stanisław, prowadzący od lat ekologiczne gospodarstwo, którego znakiem rozpoznawczym stały się kozy.

Magda i Stanisław własnoręcznie wyrabiają kozią ricottę, sery sałatkowe z ziołami, sery twarde dojrzewające oraz bryndzę na bazie kwaśnego mleka. I choć ich dzień zaczyna się o 5 rano i kończy o zmroku, to są szczęśliwi. Tą radością życia i pasją zarażają innych. Warto więc ich odwiedzić nie tylko po to, by kupić mleko czy sery, na własne oczy przyjrzeć się hodowli, ale i pozytywnie naładować akumulatory. Sprawdziliśmy osobiście - to działa!

- Zakupy bezpośrednie są bezpieczne. U nas gość zobaczy trawę, która zmienia się w mleko, uśmiechnięte kozy, które je produkują, równie uśmiechniętych gospodarzy, którzy robią z niego ser. Czysto, zdrowo, tradycyjnie - nie mamy niczego do ukrycia - podkreśla Magda. Zaprasza do siebie, ale - w razie czego - podpowiada też, że kozie przysmaki zamówić można kurierem, albo znaleźć je na toruńskim Wolnym Jarmarku.

Zakupy bezpośrednie są bezpieczne. U nas gość zobaczy trawę, która zmienia się w mleko, uśmiechnięte kozy, które je produkują, równie uśmiechniętych gospodarzy, którzy robią z niego ser. Czysto, zdrowo, tradycyjnie - nie mamy niczego do ukrycia

Kozia farma w Przecznie od lat ma stałych klientów. Co ciekawe, koronawirus i pandemia przysporzyły jej nowych. Bo ludzie szukają teraz zdrowia. - Chcą podnosić swoją odporność poprzez zdrową żywność i chętnie kupują prosto od producenta, pomijając przechodzenie towaru przez licznych pośredników - obserwuje właścicielka koziej farmy.

Wieś Przeczno leży zaledwie 20 km od Torunia i niecałe 40 km od Bydgoszczy. Wyprawa po kozie sery to propozycja jednodniowej wycieczki. Weekend natomiast spędzić można na przykład w pewnym gospodarstwie agroturystycznym w Strzelcach Dolnych, w gminie Dobrcz kolo Bydgoszczy. Czeka w nim pan Tadeusz - prawdziwy gawędziarz i serdeczny gospodarz.

POLECAMY:

Przed Wami najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Polsce. Na dwóch pierwszych miejscach nie będzie zaskoczenia... Nowak (102 944 kobiet) i Kowalska (69 581) to od dawna najpopularniejsze nazwiska w kraju. Jakie nazwiska są na kolejnych miejscach i czy Twoje również jest w TOP 50?▶ Sprawdź na następnych stronach. * Dane pochodzą z Ministerstwa Cyfryzacji i opublikowane zostały na początku 2020 roku. Są opracowane na podstawie informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL według pola "nazwisko aktualne".Polecamy również: TOP 50 najpopularniejszych męskich nazwisk w Polsce

TOP 50 najpopularniejszych żeńskich nazwisk w Polsce

Wieś na weekend. Może w Strzelcach?

Pierwsze skojarzenie? Święto Śliwki! Ta impreza, pachnąca owocami i powidłami ważonymi w kadziach, cyklicznie odbywa się w Strzelcach Dolnych w pierwszy weekend września. Czy w tym roku znów ściągnie tłumy gości, jeszcze nie wiadomo. Wszyscy liczą, że tak. Mają nadzieję, że wieszczonej przez niektórych drugiej "fali koronawirusa" jesienią nie będzie.

Strzelce Dolne warto jednak odwiedzić, choćby weekendowo, z wielu innych powodów. To miejscowość położona na rubieżach Bydgoszczy, na terenie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Malownicze krajobrazy i swoisty mikroklimat to pierwszy, od razu zauważalny atut. - Tutaj jest cieplej, wegetacja roślin jest wcześniejsza - podkreśla Tadeusz Zamłyński, właściciel gospodarstwa agroturystycznego "Oscar".

Kolejny atut to historia miejsca. Strzelce Dolne to wczesnośredniowieczne grodzisko zbudowane przez Piastów po 950 roku. Po jego śladach pan Tadeusz chętnie gości oprowadzi, jeśli tylko będą mieli chęć. Odkryje też historie starych młynów, osadnictwa mennonitów i wiele, wiele innych. Jest urodzonym gawędziarzem, zakochanym w swojej okolicy i chodzącą encyklopedią. Za gośćmi bardzo się stęsknił...

- Nasz dom dla gości ma pięć pokoi. Cena za nocleg: "od 30 zł". To wszystko jednak rzecz do negocjacji. Jeśli przyjedzie liczna rodzina lub grono znajomych i zajmą kilka pokoi, będzie taniej. Jeśli zostaną dłużej, znów będzie upust - podkreśla pan Tadeusz.

Nasz dom dla gości ma pięć pokoi. Cena za nocleg: "od 30 zł". To wszystko jednak rzecz do negocjacji. Jeśli przyjedzie liczna rodzina lub grono znajomych i zajmą kilka pokoi, będzie taniej. Jeśli zostaną dłużej, znów będzie upust

Pokoje są z łazienkami, w dobrym standardzie. Do dyspozycji jest aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem. Kto zatem lubi samemu sobie pogotować - ma pole do popisu. Tym bardziej, że taki wypoczynek z samodzielnym wyżywieniem zawsze wychodzi taniej. Przed domem są altanki, gdzie popołudniami i wieczorami można w towarzystwie miło spędza czas. - Polska wieś w obecnej sytuacji to najbardziej rozsądny wybór turystyczny - zapewnia pan Tadeusz. I serdecznie zaprasza - tak rodziny z dziećmi, jak i pary emerytów czy grupy znajomych.

Wieś na urlop. Może w Górznie?

-Oczywiście, że w Górznie! Lasy, jezioro, ryby, grzyby, czyste powietrze i żadnego tłoku, bo przecież leżymy daleko od głównych szlaków. Jeśli ktoś szuka w regionie bezpiecznego, zdrowego i atrakcyjnego miejsca na wakacje, to czekamy - mówi Aleksandra Pudełko.

W malutkim Górznie, leżącym na Pojezierzu Brodnickim, gospodarstw agroturystycznych i zwykłych kwater do wynajęcia w sezonie nie brakuje. Jezioro i Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to przyrodniczy atut miejsca. Kolejny to serdeczność tutejszych gospodarzy, szacunek dla tradycji, pyszne jedzenie i naprawdę przystępne ceny.

Pani Aleksandra gospodarstwo agroturystyczne "Hajduczek" prowadzi od wielu lat. Gościć ludzi po prostu kocha i innego sposobu na życie sobie nie wyobraża. W tym sezonie, nietypowym, oferuje pokoje z wyżywieniem i bez - jak komu pasuje. Ceny do negocjacji. Wszystkie pomieszczenie są wyremontowane, spełniają sanitarne wymogi.

-Pomijając urodę okolicy, nasza - górznieńska - oferta turystyczna idealnie wpisuje się w oczekiwaniach tych, którzy z dziećmi czy seniorami chcą się teraz czuć bezpiecznie. U nas nigdy nie było i nie ma tłoku, a przestrzeni jest tyle, że po leśnej wędrówce można wręcz zatęsknić za widokiem drugiego człowieka - śmieje się Aleksandra Pudełko.

Jak dobry jesteś?

Wieś na życie. Bo wirus nas zmienił...

Pandemia koronawirusowa nas zmieniła na różnych polach. Pierwsze badania preferencji urlopowych wskazują, że w 2020 roku Polacy będą wybierać wakacje w kraju, zwracać uwagę na bezpieczeństwo, zdrowie, brak tłoku. Jak długo pozostaną tacy ostrożni i zwróceni w kierunku natury (także - wsi) trudno powiedzieć. W końcu miłośnicy grodzenia się parawanami nad Bałtykiem latami ćwiczyli tę umiejętność. Możliwe, ze np. w lipcu wielu z nich zechce odświeżyć stare tradycje urlopowe.

Ciekawe obserwacje mają eksperci rynku nieruchomości. Dwumiesięczna izolacja i zamknięcie w mieszkaniach sprawiły, że przekonaliśmy się, jak ważna jest dla nas przestrzeń i przebywanie choćby w niewielkim otoczeniu zieleni. Czasowy zakaz wstępu parków, lasów, jak również brak możliwości wyjazdów poskutkowały poszukiwaniem ogrodów, większych mieszkań i domów na wsi. Znów trudno powiedzieć, na ile trwały będzie to trend. Z pewnością jednak jakieś grono rodaków opuści miasto na rzecz wsi. Na zawsze.

Magdalena i Stanisław z koziej farmy w Przecznie, którzy przed laty byli mieszczuchami, takiej życiowej rewolucji nigdy nie żałowali. Jeśli gdzieś szukać spokoju, poczucia sensu i radości - to blisko natury, na wsi. Tu życie toczy się wolniej, choć praca przy stadzie 80 kóz lekka nie jest. Każda ma swoje imię (tak!) i według zapewnień, każda potrafi się uśmiechnąć. Takie cuda to tylko na wsi, proszę Państwa!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gospodarstwa agroturystyczne czekają na gości w Kujawsko-Pomorskiem. I kuszą cenami! - Nowości Dziennik Toruński