Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium "Expressu" na 6 października: Biła go młotkiem po głowie. Aż zabiła

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium "Expressu" na 6 października: Biła go młotkiem po głowie. Aż zabiła
Kalendarium "Expressu" na 6 października: Biła go młotkiem po głowie. Aż zabiła Sławomir Kowalski
6 października 1994 roku wieczorem 28-letnia bydgoszczanka pozbawiła życia swojego 60-letniego konkubenta. Oboje byli pod wpływem alkoholu. Kobieta wielokrotnie uderzyła mężczyznę młotkiem w głowę, powodując jego zgon.

6 października 1409 roku kontrakcja króla Władysława Jagiełły doprowadziła do wypędzenia Krzyżaków z Bydgoszczy po siedmiodniowym oblężeniu miasta i zamku. Zaciężni Heinza Borsnitza odeszli po zagwarantowaniu im wolnej drogi do Świecia, do obozu Krzyżaków. Zamek i starostwo przekazał król wojewodzie brzesko-kujawskiemu Maciejowi z Łabiszyna. Burgrabia bydgoski Bernard został oskarżony o zdradę i osadzony w lochach zamku w Kruszwicy.

6 października 1806 roku miał miejsce początek działalności pierwszej w Bydgoszczy drukarni Andrzeja Fryderyka Grünauera, który przeniósł się do naszego miasta z Torunia.

6 października 1892 roku odbył się pierwszy pochówek na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy, który przeznaczony został na miejski cmentarz dla ubogich wszystkich wyznań.

6 października 1921 roku w sali teatru letniego „Elysium” przy al. Mickiewicza rozpoczął się czterodniowy ogólnopolski zjazd organizacyjny kościoła Adwentystów Dnia Siódmego z udziałem 24 delegatów i ok. 300 wyznawców. Ustalono, że siedzibą centralnych władz kościoła będzie Bydgoszcz. Przewodniczącym Kościoła został amerykański duchowny L. Mathe.

Różne państwa na świecie prowadzą różną politykę prorodzinną. Jedne rozdają pieniądze, inne lodówki czy mieszkania, jeszcze inne zachęcają do próby rodzicielstwa z pomocą dziecka-robota. Niektóre przykłady są godne naśladowania inne sprawiają, że wpadamy w konsternację. Jak państwa UE i świata ścigają się w udogodnieniach dla przyszłych rodziców i jak na tym tle wypada Polska?

500 plus to za mało. Mieszkanie za dziecko? Jest taki kraj n...

6 października 1929 roku odbyły się wybory do Rady Miejskiej Bydgoszczy. Głosowało 75 proc. uprawnionych. Zwyciężyła chadecja, która stworzyła wspólny blok z Narodową Partią Robotniczą. Ich kandydaci otrzymali 24 mandaty na 60, natomiast popierająca Józefa Piłsudskiego sanacja (BBWR) zdobyła tylko 5 mandatów.

6 października 1935 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyła się manifestacja antyczeska. Mecenas Czodrowski z Chodzieży wygłosił płomienne patriotyczne przemówienie. Zebrani przyjęli przez aklamację rezolucję uchwaloną wcześniej w polskim Cieszynie, domagającą się przyłączenia tzw. Zaolzia do Polski.

6 października 1939 roku Bydgoszcz wraz z województwem pomorskim została wcielona oficjalnie do Rzeszy Niemieckiej i weszła w skład tzw. Reichsgau Danzig - Westpreussen (okręgu Rzeszy Gdańsk - Prusy Zachodnie). Jednocześnie w Bydgoszczy ustanowiona została siedziba jednego z trzech obwodów regencyjnych w okręgu.

6 października 1949 roku nastąpiło w obecności ministra kultury i sztuki Stefana Dybowskiego otwarcie nowego gmachu Teatru Polskiego w Bydgoszczy na 700 miejsc zbudowanego wg projektu architekta Alfonsa Licznerskiego przy ul. 20 Stycznia 1920 r.

6 października 1971 roku powstały Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”. Zakłady powołano na bazie wcześniej istniejących (od 1911) wytwórni przedmiotów z kauczuku, ostatnio BZPG „Kauczuk”, produkujących przede wszystkim węże wysokociśnieniowe dla górnictwa.

6 października 1977 roku na otwarcie nowego roku akademickiego w bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej w nowo wybudowanych budynkach Instytutu Telekomunikacji i Elektroniki w Fordonie przyjechał przewodniczący Rady Państwa, Henryk Jabłoński.

6 października 1985 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowego szpitala w Bydgoszczy, X Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką, wyposażonego dużo lepiej niż większość polskich szpitali. Przez kilka lat służył wyłącznie jako lecznica dla wojskowych i ich rodzin, dopiero po 1989 roku zaczął przyjmować także pacjentów cywilnych.

6 października 1993 roku do Bydgoszczy przyjechał kontrowersyjny amerykański poeta Allan Ginsberg, który spotkał się z bydgoskimi literatami i działaczami kultury.

6 października 1994 roku wieczorem 28-letnia bydgoszczanka pozbawiła życia swojego 60-letniego konkubenta. Oboje byli pod wpływem alkoholu. Kobieta wielokrotnie uderzyła mężczyznę młotkiem w głowę, powodując jego zgon.

6 października 1999 roku zakończono budowę odcinka ulicy Kamiennej od Fordońskiej do Wyszyńskiego ze zlikwidowanym dopiero kilka lat później objazdem zwanym „uchem Baranowskiego”.

Klimat w kraju się zmieni. Zagroźenie dla Polski i świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera