Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 30 marca: Czterej chłopcy poszli się bawić do lasu. Znaleźli stary granat. Wybuchł im w rękach

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 30 marca. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy!

30 marca 1690 roku król Jan III Sobieski wystawił w Warszawie prawo dziedziczenia wójtostwa bydgoskiego wraz z należącymi doń wioskami, młynami i miastem Fordonem - Annie Gałeckiej z Dzieduszyckich, zobowiązując ją za to do płacenia 2 tys. zł polskich czynszu rocznego i odprowadzania czwartej części dochodów do skarbca królewskiego. W rękach tego rodu wójtostwo pozostało aż do zaborów.

30 marca 1873 roku przy brzegu Brdy na Małych Bartodziejach Oskar Peter uruchomił pierwszy w Bydgoszczy tartak parowy o nazwie „Marienmühle”. Dziś na tym miejscu znajduje się pawilon handlowy sieci „Jysk”.

30 marca 1888 roku zanotowano rekordową wysokość poziomu Brdy na terenie centrum Bydgoszczy. Pod wodą znalazły się nie tylko nabrzeża Brdy i wiodące wzdłuż nich ulice, ale także Wyspa Młyńska, częściowo obecna ul. Obrońców Bydgoszczy, okolice katedry i piwnice domów przy obecnej ul. Malczewskiego oraz gazownia miejska. Przestały działać lampy uliczne. Poziom wody, której kulminacja nastąpiła 2 kwietnia (559 cm na śluzie miejskiej) zaznaczony został stosowną tablicą na ścianie młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

30 marca 1928 roku przez Bydgoszczy przejechało, wzbudzając ogromne zainteresowanie mieszkańców, 150 uczestników międzynarodowego rajdu motocyklowego, którego trasa prowadziła z Kolonii przez Gdańsk, Wrocław, Kraków i Pragę do Drezna.

30 marca 1930 roku nastąpiło otwarcie „Domu Rzemieślniczego” w Bydgoszczy mieszczącego się w budynku przy ul. Jagiellońskiej 60.

30 marca 1937 roku w Bydgoszczy czterej 15-letni chłopcy zamieszkali na Czyżkówku udali się do pobliskiego lasu i w czasie zabawy znaleźli granat. Podczas zabawy nim - pocisk wybuchł, a wszyscy chłopcy zostali poważnie ranni.

30 marca 1940 roku w Buchenwaldzie zmarł ks. Józef Schulz, kanonik, proboszcz parafii farnej w Bydgoszczy w latach 1931-39, członek zarządu Straży Obywatelskiej we wrześniu 1939, aresztowany 7 września 1939 roku jako współsprawca „krwawej niedzieli” w Bydgoszczy.

30 marca 1950 roku po przebudowie w budynku dawnego Bydgoskiego Domu Towarowego u zbiegu ul. Gdańskiej i Dworcowej otwarty został Powszechny Dom Towarowy.

30 marca 1954 roku w Bydgoszczy odbył się pogrzeb tragicznie zmarłego ks. Leona Dachtery, pochodzącego z Bydgoszczy wykładowcy seminarium duchownego w Gnieźnie. W ceremonii uczestniczyło ok. 15 tys. bydgoszczan.

30 marca 1958 roku zmarł w Bydgoszczy w wieku 87 lat Józef Paderewski, mieszkający tu od 1920 roku przyrodni brat wybitnego pianisty i premiera rządu RP, Jana Ignacego. W Bydgoszczy był nauczycielem fizyki i matematyki w Miejskim Gimnazjum Żeńskim. Ze swoim słynnym bratem był skonfliktowany, nigdy się po I wojnie światowej nie spotkali.

30 marca 1960 roku miała miejsce tragedia w mieszkaniu Trieblerów przy ul. Długosza w Bydgoszczy. Zamordowane zostały na tle rabunkowym dzieci znanego bydgoskiego rzeźbiarza i kamieniarza Piotra, 14-letni Paweł i 18-letnia Gabriela. Zbrodniarzem okazał się Tadeusz R., ujęty jeszcze tego samego dnia w okolicach Kotomierza. Skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano.

30 marca 1963 roku do Bydgoszczy przyjechał po raz pierwszy popularny już w kraju zespół „Czerwono-Czarni”, razem z nimi śpiewali soliści Helena Majdaniec, Karin Stanek, Michaj Burano, Wojciech Gąsowski, Toni Keczer. Po koncercie muzycy w hali „Astorii” przeprowadzali eliminacje do konkursu młodych talentów. Jego uczestnicy musieli mieć przygotowane 2 piosenki, przynajmniej jedną polską oraz... zaświadczenie wydane przez szkołę lub rodziców, stwierdzające dobre wyniki w nauce i zezwalające na udział w imprezie. Tłum nastolatków był tak liczny, że musiano zorganizować dodatkowe eliminacje w innym terminie.

30 marca 1971 roku w Zakładach Chemicznych w Bydgoszczy rozpoczął się rozruch technologiczny pierwszej części dużej nowoczesnej wytwórni pianek poliuretanowych dla przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego działającej na angielskiej licencji Viking-Dunlop.

30 marca 1973 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał 21-letniego pracownika bydgoskich zakładów „Foton” na karę 12 lat więzienia za włamanie do kasy i kradzież 74 tys. zł przeznaczonych na wypłaty dla pracowników.

30 marca 1990 roku ukazał się pierwszy numer „Expressu Bydgoskiego”. Gazeta obecnie jest wydawana przez koncern „Polskapress".

Płaca minimalna wzrośnie od 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kalendarium bydgoskie na 30 marca: Czterej chłopcy poszli się bawić do lasu. Znaleźli stary granat. Wybuchł im w rękach - Express Bydgoski