Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 28 kwietnia: Ruszyła kolejka wąskotorowa do Myślęcinka! Nie na długo jednak...

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 28 kwietnia: Ruszyła kolejka wąskotorowa do Myślęcinka! Nie na długo jednak...
Kalendarium bydgoskie na 28 kwietnia: Ruszyła kolejka wąskotorowa do Myślęcinka! Nie na długo jednak... Archiwum Polska Press / Canva
Kalendarium bydgoskie na 28 kwietnia. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

28 kwietnia 1630 roku w obecnej katedrze bydgoskiej odbył się uroczysty pogrzeb rajcy miejskiego Marcina Orłowity, byłego burmistrza, zmarłego w wieku 70 lat. Stosowne epitafium z czarnego marmuru, ufundowane przez Łukasza, mieszczanina krakowskiego i siostrzeńca zmarłego, zachowało się do dziś.

28 kwietnia 1894 roku Urząd Miasta zawarł umowę z inż. Teodorem Wulffem na budowę pierwszego zakładu w Bydgoszczy wytwarzającego energię elektryczną. Powstał on na terenie w obrębie ulic Dworcowej, Gdańskiej i Warmińskiego. Elektrownia oddana została do użytku wraz z siecią kablową i napowietrzną w 1896 roku i służyła głównie trakcji tramwajowej, a nadwyżki mocy kierowano do zakładów naprawczych taboru kolejowego, w owym czasie największego bydgoskiego zakładu przemysłowego.

28 kwietnia 1921 roku rozpoczęła się rozbiórka drewnianego mostu łączącego ul. Mennica z ul. Magazynową w okolicach obecnej kładki przez Brdę przy Operze Nova.

28 kwietnia 1929 roku odbył się pierwszy w historii miasta poranek symfoniczny w sali Teatru Miejskiego. Był on poświęcony muzyce Stanisława Moniuszki. Wystąpili chór „Harmonia” oraz soliści.

28 kwietnia 1935 roku do Gniezna, siedziby arcybiskupa i prymasa Polski Augusta Hlonda, udali się na jego wezwanie prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski, wszyscy radni miasta i członkowie magistratu na uroczyste zakończenie jubileuszu odkupienia u grobu św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej.

28 kwietnia 1939 roku w sali Rzeźni Miejskiej przy ulicy Jagiellońskiej odbyła się pierwsza w historii miasta wystawa psów rasowych. Pokazano 40 okazów należących do 25 ras.

28 kwietnia 1958 roku w sali restauracji „Słowianka” i godzinę później w hotelu „Pod Orłem” przy ul. Gdańskiej po raz pierwszy w Bydgoszczy zaprezentowano widzom nocny program rozrywkowy, którego głównym punktem programu był striptiz.

28 kwietnia 1986 roku rozpoczęła się rozbiórka szeregu opuszczonych i zrujnowanych budynków nad Młynówką, fragmentu tzw. Wenecji Bydgoskiej. Był to początek prac prowadzących do zbudowania bulwaru po tej stronie rzeki.

28 kwietnia 1994 roku Rada Miasta Bydgoszczy na podstawie projektu zaopiniowanego pozytywnie przez Bydgoskiego Towarzystwo Genealogiczno-Heraldyczne podjęła uchwałę ustanawiającą obecnie obowiązujący wzór flagi Bydgoszczy.

28 kwietnia 1997 roku ruszyła kolejka wąskotorowa do Myślęcinka, kursująca wzdłuż szosy gdańskiej od pętli tramwajowej do dawnych terenów wystawowych, zbudowana z elementów pozostałych po zlikwidowanej trzy dekady wcześniej Bydgoskiej Kolei Dojazdowej. Po kilkunastu latach działalności, po spaleniu się w wyniku pożaru lokomotywowni wraz z pojazdami w 2011 roku została zlikwidowana. Dwa lata później rozebrano tory.

28 kwietnia 2004 roku w towarzyskim spotkaniu piłkarskim rozegranym na stadionie Zawiszy reprezentacja Polski zremisowała z Irlandią 0:0.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo