Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 20 grudnia: Nagłe zniknięcie "bankiera spod Nakła" z grubą kasą. Setki poszkodowanych

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 20 grudnia. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

20 grudnia 1766 roku w Bydgoszczy skończyła się rozpoczęta 7 kwietnia tego roku sesja zreformowanego Trybunału Koronnego zwanego teraz Trybunałem Wielkopolskim, którego siedzibą zostały mocą konstytucji sejmu konwokacyjnego z 1764 r. - dwa miasta, Bydgoszcz i Poznań.

20 grudnia 1869 roku tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy odebrał na posiedzeniu Rady Miejskiej Emil Senff, długoletni przewodniczący Rady.

20 grudnia 1893 roku Gotschalk Confeld zakończył zabudowę i przekazał w dzierżawę armii pruskiej teren koszar wojskowych przy ulicy Pomorskiej (dziś „Londynek”). Na terenie tym powstało 5 bloków koszarowych, 2 zabudowania gospodarcze, 5 ustępów, 3 domy rodzinne, hala ćwiczeń i szopa na tarcze. Był to ewenement w całych Prusach, aby osoba prywatna stała się właścicielem obiektów wojskowych. W 1908 roku ze względu na zadłużenie właściciela całość zabudowań przejął bank w Hildesheim.

20 grudnia 1920 roku wręczono dwa pierwsze krzyże Virtuti Militari w bydgoskiej Szkole Podchorążych. Otrzymali je dwaj kadeci – lotnicy, obserwator Walenty Marchlewski i pilot Aleksander Choiński, którzy podczas wojny polsko-bolszewickiej wyróżnili się podczas ataku na jednostki konnej armii Budionnego.

20 grudnia 1924 roku Urząd Telegraficzny w Bydgoszczy rozpoczął przyjmowanie podań od osób pragnących uzyskać pozwolenie na użytkowanie odbiornika radiowego. Opłata wynosiła 5 złotych.

20 grudnia 1928 roku Rada Miasta Bydgoszczy zatwierdziła projekt wydzielenia terenu w rozwidleniu ulic Niemcewicza i Chodkiewicza pod urządzenie tam ogrodu botanicznego, czynnego do dziś.

20 grudnia 1929 roku miało miejsce wodowanie na Brdzie dwóch pierwszych parostatków zbudowanych w stoczni bydgoskiego Lloyda – były to statek przewozowy „Gniew” i lodołamacz „Wrobna”.

20 grudnia 1933 roku zainstalowano w Tetarze Miejskim w Bydgoszczy pierwszy w Polsce aparat sygnalizujący nagłe podwyższenie temperatury otoczenia. Automatyczna „stacja pożarna”, jak wówczas urządzenie nazwano, została wykonana w bydgoskich zakładach elektrotechnicznych Sokołowskiego.

20 grudnia 1948 roku do Bydgoszczy przyjechał ze swoim wieczorem autorskim pisarz Władysław Broniewski, nazwany przez ówczesną prasę „piewcą polskiego socjalizmu”. Broniewski zadeklamował swoich 30 utworów o treści rewolucyjnej, zarówno przedwojennych, jak i najnowszych.

20 grudnia 1949 roku w dniu urodzin Stalina 25-letni tokarz, Stefan Gadziński, w Pomorskich Zakładach Budowy Maszyn w Bydgoszczy, pod okiem specjalnie powołanej komisji odpowiednio przygotowanym nożem przeciął w ciągu minuty 750 m blachy. Nie udało mu się jednak poprawić rekordu Rosjanina Botkiewicza, który wynosił 820 m na minutę.

20 grudnia 1954 roku w trakcie pierwszej sesji nowo wybranej Miejskiej Rady Narodowej przewodniczącym jej prezydium wybrany został Kazimierz Maludziński, działacz PZPR z Szubina. Maludziński rządził miastem aż do 1970 roku.

20 grudnia 1966 roku otwarto drugi w mieście sklep przedsiębiorstwa „Delikatesy”, tym razem przy ul. Hetmańskiej. Na otwarcie ściągnęły wielkie rzesze klientów oczekujących na atrakcyjne towary.

20 grudnia 1968 roku Bydgoszcz uzyskała po wielu latach starań automatyczne połączenie telefoniczne z Warszawą.

20 grudnia 1973 roku na inauguracyjnym posiedzeniu nowo wybranej Miejskiej Rady Narodowej prezydentem Bydgoszczy wybrany został Wincenty Domisz. Sprawował tę funkcję aż do wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 r., kiedy został odwołany za „niewłaściwe zachowanie”.

20 grudnia 1979 roku członkowie Akademickiego Klubu Badań Podwodnych „Arius” w Bydgoszczy przekazali władzom miasta zebrane przez siebie u wybrzeży Chorwacji zbiory flory i fauny adriatyckiej. Miały one stać się zalążkiem pawilonu – akwarium w ogrodzie Fauny Polskiej w Myślęcinku.

20 grudnia 1991 roku nagle zniknął nakielski „bankier” Jan W. z wielką gotówką zebraną od naiwnych, którzy pożyczali mu pieniądze na wysoki procent. Zatrzymany w Słubicach podczas przekraczania granicy z Niemcami, został skazany przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy na karę 4 lat pozbawienia wolności.

20 grudnia 1997 roku w dawnym sklepie „Mody Polskiej” na rogu ul. Mostowej i Starego Rynku miało miejsce otwarcie kawiarni „Caffe Reggio Emilia”; jej nazwa pochodziła od miasta, z którym Bydgoszcz utrzymuje bliskie kontakty od lat 60. XX wieku. Lokal został zamknięty w 2015 roku.

20 grudnia 2017 roku 76-letni bydgoszczanin Henryk B. skazany został na karę 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo Adama K. dokonane w mieszkaniu w Fordonie przy pomocy siekiery podczas libacji alkoholowej. To była już druga zbrodnia Henryka B., który wcześniej odsiedział wyrok także za zabójstwo przy użyciu siekiery.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty