Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 19 stycznia: Alarm! Na placu Teatralnym eksplodowały "bomby" z gazem łzawiącym

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 19 stycznia. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

19 stycznia 1821 roku po pożarze klasztoru karmelitów sprzedano za sumę 1500 talarów na rozbiórkę kościół karmelicki, by wybudować w tym miejscu Teatr Miejski. Pozostawiono jedynie wysoką wieżę kościelną z zegarem.

19 stycznia 1920 roku komisaryczny prezydent miasta z ramienia Podkomisariatu Naczelnej Rady Ludowej (od 14 stycznia), Jan Maciaszek, przejął władzę w mieście z rąk ustępującego ostatniego niemieckiego burmistrza Bydgoszczy Hugo Wolffa.

19 stycznia 1930 roku, w 10. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski, Honorowym Obywatelem Miasta został Jan Biziel. To był drugi taki tytuł nadany w okresie międzywojennym.

19 stycznia 1939 roku o godz. 8.45 rozległy się w całym mieście syreny ćwiczebnego alarmu przeciwlotniczego. Całkowicie ustał ruch na ulicach, stanęły tramwaje, ludzi ukryli się w bramach. W kilku miejscach, m.in. na placu Teatralnym eksplodowały „bomby” z gazem łzawiącym. Drugi „atak” nastąpił po południu o godz. 17.30.

19 stycznia 1942 roku ukazało się rozporządzenie nadburmistrza Bydgoszczy zakazujące Polakom wstępu do kin w soboty, niedziele oraz w święta, a we wtorki i czwartki na ostatnie seanse.

19 stycznia 1945 roku ostatni wojenny komendant Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej w Bydgoszczy płk Jan Pałubicki wydał rozkaz o zaniechaniu działalności konspiracyjnej w terenie i podporządkowaniu się nadchodzącej nowej władzy.

19 stycznia 1947 roku odbyły się pierwsze powojenne wybory do Sejmu Ustawodawczego, których wyniki podano dopiero 3 lutego. Frekwencja w Bydgoszczy (okręg wyborczy nr 25) wyniosła prawie 90 proc. Cztery mandaty uzyskał Blok Stronnictw Demokratycznych (57 proc.), po jednym opozycyjne Polskie Stronnictwo Ludowe (25 proc.) i Stronnictwo Pracy (18 proc.).

19 stycznia 1956 roku miał miejsce pierwszy w Bydgoszczy seans przedpołudniowy w kinie. Na życzenie „szerokich mas robotniczych pracujących na drugą zmianę” w kinie „Polonia” o godz. 11 wyświetlono film „Cud zdarza się raz”.

19 stycznia 1970 roku w niedawno otwartym kombinacie gastronomicznym „Kaskada” na Starym Rynku wystąpił ze swoim recitalem popularny piosenkarz Wojciech Młynarski, któremu akompaniował zespół muzyczny.

19 stycznia 1975 roku do użytku przekazany został uroczyście ukończony w lipcu poprzedniego roku Pałac Młodzieży przy ul. Jagiellońskiej powstały kosztem 47 mln złotych. Już wówczas w 119 grupach z oferowanych zajęć korzystało 2,5 tys. dzieci i młodzieży.

19 stycznia 1976 roku przy ulicy Dworcowej 56 Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Przemysłu Gastronomicznego uruchomiło pierwszy w mieście punkt małej gastronomii „Krakus”, gdzie można było kupić w formie oddzielnego dania frytki i piwo.

19 stycznia 1980 roku na okazjonalnym zebraniu Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego z okazji 20-lecia jego działalności przyznano godność honorowego członka BTN m.in. przewodniczącemu Rady Państwa, prof. Henrykowi Jabłońskiemu.

19 stycznia 1982 roku po ponad miesięcznej przerwie (od 11 grudnia) ukazał się kolejny numer Ilustrowanego Kuriera Polskiego. Wcześniej wznowienia druku tej popularnej w Bydgoszczy gazety zabraniały władze stanu wojennego.

19 stycznia 1986 roku na skutek silnej wichury w Bydgoszczy zerwana została znaczna część linii energetycznych. Dwie trzecie miasta przez godzinę pozbawione było prądu. Zerwane zostały też sieć telefoniczna, a wiatr powalił kilka drzew.

19 stycznia 1994 roku przed Sądem Pomorskiego Okręgu Wojskowego rozpoczął się proces w sprawie niegospodarności w WKS Zawisza. Wśród pięciu oskarżonych znaleźli się prezes klubu i wiceprezydent miasta. Po trwającej rok rozprawie zostali uniewinnieni.

19 stycznia 1997 roku wiceprezydent Bydgoszczy Zdzisław Kostkowski odsłonił na Starym Rynku tablicę upamiętniającą powrót miasta do Polski w 1920 roku. Tablicę ulokowano w tym samym miejscu, w którym 22 stycznia 1920 roku stał podczas uroczystości miejskich gen. Dowbór-Muśnicki.

19 stycznia 2003 roku zaczęła się rozbiórka hal produkcyjnych Rometu przy ul. Fordońskiej. Teren wykupiła szwedzka firma Ikea, która zamierzała postawić tu swój salon sprzedaży. Jednak zbudowany on został i otwarty dopiero w 2015 roku.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!