Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 14 stycznia: Taksówka wjechała w robotnika czyszczącego szyny tramwajowe. Poszkodowany trafił do szpitala

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
archiwum Polska Press
14 stycznia 1922 roku wyjątkowo wcześnie, korzystając z bardzo łagodnej zimy, zainaugurowano w Bydgoszczy sezon piłkarski. W pierwszym meczu miejscowa Polonia zmierzyła się z bydgoską drużyną niemieckiego klubu Sportbrueder i wygrała 3:1. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się tego dnia w Bydgoszczy.

14 stycznia 1925 roku w Teatrze Miejskim odbył się pierwszy w Bydgoszczy publiczny odczyt Tadeusza Boya-Żeleńskiego, wcześniej entuzjastycznie przyjęty w największych miastach Polski, zatytułowany „O komedji ludzkiej, o kobiecie 30-letniej i ich stwórcy”.

14 stycznia 1927 roku przed Teatrem Miejskim w Bydgoszczy w robotnika czyszczącego szyny tramwajowe wjechała pędząca taksówka. Potrącony ciężko ranny trafił do szpitala.

14 stycznia 1934 roku w Bydgoszczy po godz. 18 ruch uliczny zamarł prawie zupełnie. Mieszkańcy miasta skupili się przy radioodbiornikach, także specjalnie w tym celu zainstalowanych na dworcu kolejowym, aby wysłuchać koncertu Jana Kiepury w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

14 stycznia 1958 roku na lodowisku Polonii przy ul. Zamoyskiego wystąpiła 54-osobowa rewia lodowa z Berlina „Morgenstern”. Łyżwiarze z NRD zatańczyli 24 tańce do utworów muzyki klasycznej.

14 stycznia 1962 roku Bydgoskie Zakłady Gastronomiczne zorganizowały pierwszy w Bydgoszczy dziecięcy bal karnawałowy otwarty dla wszystkich mieszkańców w kawiarni „Savoy” przy ówczesnym pl. Zjednoczenia.

14 stycznia 1972 roku w Filharmonii Pomorskiej wystąpił Witold Lutosławski, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Orkiestra FP pod batutą gościa wykonała szereg jego kompozycji.

14 stycznia 1981 roku odbyło się w Bydgoszczy zebranie założycielskie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Prezydenta Leona Barciszewskiego. Przewodniczącym komitetu został historyk Wojciech Kotowski. Na skutek zmiany sytuacji politycznej pomnik udało się ustawić na skwerze przy ul. Mostowej dopiero w 1989 roku.

14 stycznia 1994 roku w Muzeum Pomorskiego Okręgu Wojskowego otwarto głośną wystawę „Zburzenie muru berlińskiego – początek nowej Europy”, przedstawiającą prócz fragmentów oryginalnego muru – historię jego budowy i zniszczenia. Bydgoszcz była drugim miastem w Polsce po Warszawie prezentującym tę ekspozycję.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!