Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 1 stycznia: Ciężka noc w bydgoskiej stacji Pogotowia Ratunkowego

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 1 stycznia: Ciężka noc w bydgoskiej stacji Pogotowia Ratunkowego
Kalendarium bydgoskie na 1 stycznia: Ciężka noc w bydgoskiej stacji Pogotowia Ratunkowego Pixabay /Camva
Kalendarium bydgoskie na 1 stycznia. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 1 stycznia.

1 stycznia 1848 roku rozpoczęła notowanie stanów pogody Bydgoska Stacja Meteorologiczna, jedna z pierwszych tego typu placówek na ziemiach polskich.

1 stycznia 1884 roku na placu Elżbietańskim (obecnie Piastowskim) otwarte zostało targowisko miejskie.

1 stycznia 1898 roku ukazał się pierwszy numer „Gazety Bydgoskiej” wydawanej po polsku przez Stanisława Tomaszewskiego. Jej ukazywanie się z powodów finansowych (m.in. władze pruskie nakładały kary grzywny za publikacje niezgodne z obowiązującym prawem) zostało zawieszone w marcu 1902 roku.

1 stycznia 1908 roku zaczął wychodzić regularnie „Dziennik Bydgoski”, który ukazywał się bez przerw aż do pierwszych dni września 1939 roku.

1 stycznia 1933 roku na rynku pojawił się kwartalnik naukowo-literacki „Przegląd Bydgoski”, który wychodził do końca II RP.

1 stycznia 1953 roku zarządzeniem ministra kultury Włodzimierza Sokorskiego Pomorska Orkiestra Symfoniczna została przekształcona w Państwową Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy.

1 stycznia 1957 roku w mieszkaniu przy ul. Granicznej w Bydgoszczy doszło do wyjątkowej zbrodni. Pod nieobecność męża, Maria M. podcięła gardło swojemu 3-letniemu synkowi. Chłopczyk zmarł, a kobieta została zamknięta w zakładzie dla nerwowo chorych.

1 stycznia 1962 roku w bydgoskich pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzony został zakaz palenia papierosów; jednocześnie zlikwidowano możliwość korzystania w niedziele i święta z pracowniczych biletów miesięcznych.

1 stycznia 1973 roku nastąpiło przyłączenie do Bydgoszczy miasta Fordon oraz części sołectw: Czarnówko, Łoskoń i Mariampol.

Tego samego dnia sylwestrowa noc dostarczyła bydgoskiemu pogotowiu ratunkowemu mnóstwo pracy. Przywieziono m.in. 7 osób nieprzytomnych osób z mieszkania przy ul. Koszarowej zatrutych alkoholem metylowym, małżeństwo, które w trakcie bójki na domowym weselu w budynku przy ul. Rycerskiej spadło ze schodów, doznając złamań podstawy czaszki i kręgosłupa, a także w ciężkim stanie 22-letniego młodzieńca, który wyskoczył przez okno z II piętra domu przy ul. Nałkowskiej 8.

1 stycznia 1975 roku miało miejsce otwarcie nowej linii tramwajowej prowadzącej od węzła przy ul. Szarych Szeregów przez Al. Wojska Polskiego na Wyżyny, do pętli przy ul. Magnuszewskiej. Tramwaje linii 2 zamiast ul. Szpitalną na Glinki kursowały odtąd na Wyżyny. Do pętli przy ul. Szpitalnej jeździły 10 i 7 (kursy tej ostatniej z pory szczytu zostały wydłużone na cały dzień).

1 stycznia 1999 roku powstało po reformie administracyjnej województwo kujawsko-pomorskie z dwoma stolicami. Siedzibą wojewody została Bydgoszcz, pierwszą osobą pełniącą funkcję wojewody został z ramienia rządzącej Akcji Wyborczej Solidarność Józef Rogacki, działacz Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego z Kalisza. Stanowisko stracił w październiku 2001 po kolejnych wyborach, został wówczas prezesem spółki Leśny Park Kultury w Myślęcinku.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo