Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie, 3 lutego: Setki ludzi stały w długiej kolejce, by wycofać swoje wkłady i lokaty

Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 3 lutego.

3 lutego 1898 roku miało miejsce uruchomienie w Bydgoszczy nowego odcinka linii tramwajowej tzw. zielonej, prowadzącej ze Zbożowego Rynku ulicą Toruńską do Strzelnicy.

3 lutego 1909 roku po długim oczekiwaniu na opady śniegu, otwarto nowy tor saneczkowy w Myślęcinku - Rynkowie, dokąd udały się tłumy bydgoszczan. Konieczne były kilkakrotne interwencje lekarzy – zanotowano szereg złamań kończyn. Rok później, po serii poważnych wypadków, starosta nakazał zamknięcie toru.

3 lutego 1920 roku po dwutygodniowej przerwie po przejęciu miasta z rąk niemieckich – miał miejsce pierwszy dzień nauki w polskich szkołach. Nauka odbywała się w czternastu podstawówkach. Tego dnia rozpoczęły się także zajęcia w Żeńskim Katolickim Gimnazjum Humanistycznym oraz w męskim Gimnazjum Humanistycznym w Bydgoszczy, przekształconym z nowym rokiem szkolnym we wrześniu w Państwowe Gimnazjum Klasyczne mieszczące się w budynku przy placu Wolności, dziś LO nr 1. Obowiązki komisarycznego dyrektora szkoły pełnił Stanisław Stróżewski.

3 lutego 1935 roku nastąpiło otwarcie Muzeum Szkolnego przy ul. Warszawskiej 25, pierwszej tego typu placówki w kraju, kierowanej przez trzech pedagogów Mariana Faczyńskiego, Jana Biedowicza i Antoniego Olejnika. Eksponowano przede wszystkim prace plastyczne i techniczne uczniów bydgoskich szkół średnich.

3 lutego 1945 roku Państwowy Komitet Obrony ZSRR wydał postanowienie o aresztowaniu cywilnych Niemców mieszkających na terenie należącym do Rzeszy do 1918 roku i ich wywożeniu w głąb ZSRR. Na tej podstawie deportowano do łagrów, głównie na Ural i do Zagłębia Donieckiego prawie 100 tys. Polaków - mieszkańców Pomorza, w tym ponad 1600 bydgoszczan. Akcja wywożenia zakończona została w połowie kwietnia. Większość deportowanych powróciła do końca 1945 r. Zmarło w ZSRR ponad stu bydgoszczan.

Tego samego dnia pierwszy raz po wyzwoleniu miasta uruchomiono w Bydgoszczy telefoniczną centralę międzymiastową.

3 lutego 1948 roku w Bydgoszczy zameldował się 150 000. mieszkaniec miasta. Był nim funkcjonariusz MO, Henryk Sucharski.

3 lutego 1992 roku do USA celem założenia tam nowego oddziału wyjechał założyciel Bydgoskiego Konsorcjum Kapitałowo-Inwestycyjnego, Ryszard Bagiński. Do Bydgoszczy już nie wrócił, niebawem okazało się, że do USA Bagiński wyjechał wraz ze wszystkimi aktywami, pozostawiając w Bydgoszczy setki nabitych w butelkę osób, które powierzyły mu swoje pieniądze.

3 lutego 1994 roku po telewizyjnej informacji o kłopotach Bydgoskiego Banku Komunalnego tłumy klientów obległy placówki tego banku w Bydgoszczy, chcąc wycofać swoje wkłady. Wypłacono w sumie przez ten dzień 60 mld starych złotych. Następnego dnia wypłaty wstrzymano, a 7 lutego utworzono zarząd komisaryczny banku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera