Jak wykryć koronawirusa? Czy lekarzom pozostaje jedynie obserwacja pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Nowy koronawirus z Chin przenosi się m.in. drogą kropelkową, dlatego jednym ze sposobów zapobiegania zarażeniu jest noszenie ochronnych masek na twarz 123RF
W Polsce jest kilkadziesiąt pacjentów podejrzanych o obecność w organizmie chińskiego koronawirusa COVID-19 (nazywanego też SARS-CoV-2, a wcześniej 2019-nCoV). Nadzorem epidemiologicznym objęto ponad tysiąc osób. Wirus oficjalnie jeszcze do nas nie dotarł, ale jest już obecny w kilku krajach Europy. Liczba chorych na świecie sięga 79,5 tysiąca, głównie na terenie Chin, choć aktualnie ognisko choroby rośnie niebezpiecznie również we Włoszech. W naszym kraju dostępne jest już badanie na koronawirusa COVID-19. Podajemy szczegóły na temat możliwości jego wykrycia i aktualne informacje dotyczące rozwoju epidemii wraz mapą występowania wirusa na świecie.

Wirus 2019-nCoV z miasta Wuhan rozprzestrzenia się na świecie – mapa

Nowy wirus, który rozprzestrzenia się po świecie, jest mutacją koronawirusa podobną do wirusa SARS, który również pochodził z terytorium Chin, uśmiercając w 2002 i 2003 roku 774 osoby w 17 krajach. Innym koronawirusem, który zabił w 2012 roku 858 osób z niemal 2,5 tys. zainfekowanych, był wirus MERS.

Nowy wirus, który nazwano wstępnie 2019-nCoV (a także SARS-CoV-2), 11.02.20 zyskał oficjalną nazwę nadaną przez WHO – COVID-19. Choć powoduje on mniej niebezpieczne objawy niż SARS, istotne zagrożenie stanowi szybkie tempo jego rozprzestrzeniania. Jak oszacowali naukowcy z brytyjskiego Imperial College, każdy chory z koronawirusem zaraża średnio 2,6 osoby, przez co patogen jest tak zakaźny, jak występujący sezonowo wirus grypy.

W środę 29.01.2020 Chiny potwierdziły ponad 6 tysięcy przypadków infekcji spowodowanej przez nowego koronawirusa. W lutym liczba chorych systematycznie rosła, choć w malejącym się tempie. Później jednak sytuacja uległa pogorszeniu – przede wszystkim w Chinach.

Podczas gdy w środę 12.02.2020 podawano liczbę 45 201 zarażonych na całym świecie, następnego dnia było ich oficjalnie 60 347, a w piątek liczba ta wynosiła już 64 447. W poniedziałek 24.02.20 potwierdzono chorobę u 79 441 osób. Od czasu ogłoszenia pierwszego przypadku infekcji (30.12.2019) zmarło 2620 osób – już w sumie 25 poza Chinami: 9 osób w Iranie, 8 osób w Korei Południowej, natomiast pozostałe na Filipinach, w Japonii, na Tajwanie, we Francji, Włoszech oraz na statku „Diamond Princess”. Podano liczbę 25 148 wyleczonych.

W sobotę 22.02.20 pojawiły się zachorowania w nowych krajach Bliskiego Wschodu, odnotowano też gwałtowny wzrost liczby chorych w Korei Południowej, Iranie, USA oraz we Włoszech.

Epicentrum choroby jest objęte kwarantanną miasto Wuhan. Wirus jest już obecny na wszystkich kontynentach oprócz Ameryki Południowej, w tym w 8 krajach w Europie – w Niemczech, Francji, Finlandii, Włoszech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Belgii. W sobotę 15 lutego doniesiono o zgonie chińskiego turysty we Francji – to była pierwsza śmiertelna ofiara choroby w Europie. W poniedziałek 23 lutego doniesiono o 3 zgonach pacjentów we Włoszech, które w ostatnią niedzielę lutego stały się niebezpiecznym ogniskiem choroby na naszym kontynencie z 157 przypadkami zakażenia koronawirusem.

W Polsce hospitalizowanych jest w sumie 12 pacjentów z podejrzeniem obecności wirusa COVID-19, 13 znajduje się pod obserwacją w domu, a ponad tysiąc osób objęto nadzorem epidemiologicznym w szpitalach.

Mapę, na której można śledzić rozwój sytuacji, przygotował Center for Systems Science and Engineering amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa (widok poniżej).

Mapa zasięgu epidemii chińskiego koronawirusa COVID-19 (poniedziałek 24.02.20)
Mapa zasięgu epidemii chińskiego koronawirusa COVID-19 (poniedziałek 24.02.20) https://gisanddata.maps.arcgis.com/

Zakażenia koronawirusem potwierdzono 24 lutego 2020 r. w następujących krajach (w nawiasach liczba przypadków):

 • Chiny (77 983‬)
 • Korea Południowa (833)
 • Włochy (157)
 • Japonia (147)
 • Singapur (89)
 • Hong-Kong (79)
 • Iran (43)
 • Tajlandia (35)
 • Stany Zjednoczone (35)
 • Tajwan (30)
 • Australia (22)
 • Malezja (22)
 • Niemcy (16)
 • Wietnam (16)
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie (13)
 • Wielka Brytania (13)
 • Francja (12)
 • Makau (10)
 • Kanada (9)
 • Filipiny (3)
 • Indie (3)
 • Rosja (2)
 • Hiszpania (2)
 • Nepal (1)
 • Kambodża (1)
 • Sri Lanka (1)
 • Finlandia (1)
 • Szwecja (1)
 • Belgia (1)
 • Egipt (1)
 • Izrael (1)
 • Liban (1)

Na nową wersję patogenu, który wywołuje niewydolność oddechową, określaną też jako objawy ostrej infekcji oddechowej podobnej do zapalenia płuc, nie ma lekarstwa ani szczepionki. Metodą ochrony jest higiena dłoni, noszenie maski ochronnej, unikanie dużych skupisk ludzkich, dbałość o odporność organizmu, unikanie palenia czynnego i biernego, a także miejsc o zadymionych i zapylonych, ponieważ takie warunki sprzyjają infekcji wirusem.

Wirus 2019-nCoV przenosi się drogą kropelkową nawet w okresie trwającej 2-14 dni inkubacji, gdy nie występują symptomy infekcji. Zarażenie może też przebiegać bezobjawowo.

W niedzielę 9.02.20 opublikowano jednak dane, które wskazują na możliwość dłuższego wylęgania COVID-19: według dr Wei-jie Guana z Guangzhou Institute of Respiratory Disease czas inkubacji nowego koronawirusa wynosi nawet 24 dni, co stwarza konieczność zapewnienia dłuższej kwarantanny osobom podejrzanym o obecność nowego koronawirusa w organizmie.

Badanie na koronawirusa – rzadkie testy geneyczne

Koronawirus COVID-19 z Wuhan należy do grupy RNA-wirusów, u których informacje genetyczne są zapisane w postaci RNA. Stwierdzenie jego obecności w organizmie polega na przeprowadzeniu testów genetycznych z próbek materiału pobranego z górnych i dolnych dróg oddechowych. Na podstawie sekwencji genów w takiej postaci można jednak rozpoznać go dopiero wtedy, gdy zostanie ona „przepisana” na nić DNA. Dlatego do przeprowadzenia badania przydatne są jedynie czułe metody wykrywania niewielkich ilości RNA, takie jak reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją w czasie rzeczywistym – real-time RT-PCR (real-time reverse-transcription polymerase chain reaction). Aby jednak uzyskać wyniki, potrzebny jest materiał kontrolny z nowym koronawirusem.

Choć ogólnie udostępniona została sekwencja genów wirusa, a także protokoły przeprowadzania badań przygotowane przez naukowców z Niemiec, Chin, Tajwanu, Japonii i USA, do czwartku 30.01.2020 potwierdzenie wyników było możliwe jedynie w 2 wyspecjalizowanych laboratoriach w Europie, do których należą:

 • Charité – Universitätsmedizin Berlin Institute of Virology, Berlin, Niemcy
 • Erasmus Medical Center, Department of Viroscience, Rotterdam, Holandia.

W piątek 31.01.2020 testy na 2019-nCoV dotarły do Polski. Badanie w kierunku obecności koronawirusa można wykonać w Warszawie przy ul. Chocimskiej 24, w NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny), tel. (022) 54-21-200 w godz. 8.00-15.35 od poniedziałku do piątku.

Jak podał Minister Zdrowia, badanie genetyczne trwa ok. doby, a w przypadku potwierdzenia obecności koronawirusa 2019-nCoV/COVID-19 test jest powtarzany i ew. próbka wysyłana jest do laboratorium zagranicznego.

W kraju obowiązują wydane 27.01.2020 przez GIS „Ogólne zasady postępowania służb medycznych w przypadku podejrzenia 2019-nCoV”, które przewidują hospitalizację pacjenta w oddziale obserwacyjno-zakaźnym z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego oraz zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia personelu medycznego, który ma z nim bezpośrednią styczność.

Antywirusowe zioła i przyprawy – 12 roślin chroniących przed...

Kto jest podejrzany o zakażenie nowym koronawirusem?

Zasady wstępnej kwalifikacji przypadków podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane wirusem 2019-nCoV dla celów dochodzenia epidemiologicznego, określone przez Główny Inspektorat Sanitarny, wymagają poddania izolowanej obserwacji osób, które jednocześnie:

 • wykazują objawy infekcji dróg oddechowych z temperaturą, która przekraczała lub przekracza 38 stopni Celsjusza,
 • wykazują jeden lub więcej objawów choroby układu oddechowego o nieznanym lub niepotwierdzonym innym pochodzeniu – do tych symptomów należą: kaszel, trudności w oddychaniu, duszności, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej,
 • odbyli podróż lub zamieszkiwali w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny, w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby.

Podejrzane osoby to także te wykazujące objawy ostrej infekcji dróg oddechowych, które w ostatnich 14 dniach przed ich wystąpieniem były narażone na jedną z poniższych sytuacji:

 • bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV, czyli przebywanie w bliskim otoczeniu takiego pacjenta,
 • odwiedziny lub praca na targu w Wuhan,
 • miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt.

Pacjenta podejrzewa się o zarażenie się koronawirusem również w sytuacji, gdy kliniczne objawy choroby wystąpią u pracowników medycznych, którzy sprawowali nad nim opiekę. Pod obserwacją powinni znaleźć się też ci pracownicy z ww. objawami, którzy zajmowali się chorymi w ośrodkach hospitalizujących pacjentów z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV.

MASKI ANTYWIRUSOWE CHRONIĄCE DROGI ODDECHOWE
>> Sprawdź modele w sklepie <<

Uwaga na bakterie: 10 najbrudniejszych miejsc wokół nas

ZOBACZ: koronawirus - jak się przed nim uchronić?

Wideo

Materiał oryginalny: Jak wykryć koronawirusa? Czy lekarzom pozostaje jedynie obserwacja pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV? - Strona Zdrowia

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zenon

Są jakieś dowody naukowe, że wirus przeszedł z jednego organizmu na drugi?

Widział ktoś wirusa w powietrzu, na skórze, czy w ślinie?

Tak pytam, bo się już tyle naszukałem w internecie i ni huhu.

l
ll
24 lutego, 10:32, Olka:

A potem jak trwoga to do Boga.... Nasz rząd nie robi nic. Po prostu jedno z wielkie zero.... Ciekawe kiedy się obudzicie.... Dno, muł i wodorosty....

Jak to nie robi nic? :) Cały czas myśli jak za wszelkie zgony, które będą (a będą na pewno) obwinić arłukowicza i po :D

O
Olka

A potem jak trwoga to do Boga.... Nasz rząd nie robi nic. Po prostu jedno z wielkie zero.... Ciekawe kiedy się obudzicie.... Dno, muł i wodorosty....

G
Gość

Wysadzić... I baj baj.

N
Nuk

Dobrze napisany artykuł. Zgodnie z obecnym stanem informacji na temat wirusa. Nalezaloby dodac jedynie informacje o mozliwosci ponownego zakazenia oraz znacznie podwyzszonym ryzykiem smierci w takim przypadku (gdy przeciwciala sa na specyficznym niskim poziomie wirus korzysta z nich by dostac sie dokladnie do komorek systemu odpornosciowego).

K
Kklk

NALEZY ZAPYTAĆ POLITKOW TEN RZAD. JAK WYGLĄDA SYTUACJA. ILU JEST ZARAZONYCH W POLSCE? GDZIE SA WYKONYWANE TESTY NA OBECNOŚĆ WIRUSA. CO ZROBILI DO TEJ PORY? JAKIE ZOSTALY WDROZNE ZABEZPIECZENIA NA LOTNISKACH., CZY JEST MIERZONA TEMP LUDZIOM. ORAZ PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIOM Z AZJI?

G
Gość

Czemu w polsce nie mamy prawa do testowania osob z objawami grypy na koronawirusa??? Jak na kogoś w tramwaju kichnie jakiś chińczyk, czy japończyk i go zarazi, to nie może taka osoba sie zbadać bo władze jej nie pozwolą, bo nie podróżowała do chin! Ale chinczycy i inni azjaci tu przylatują i zarażają. Koronawirus na pewno jest już w polsce

L
Lila

I tylko

Polska czysya ?Według polityków a tak naprawdę ?

G
Gość
12 lutego, 8:17, Gość:

Inkubacja do 24 dni.

15 lutego, 18:36, Gość:

trzymać i żrec dużo czosnku ,pomaga,

żreć czosnku bardzo dużo i pić dużo dykty to odkaża i na kilometr nie spotkasz nikogo !!!!!

G
Gość
6 lutego, 10:56, Gość:

Jak te Chinczyki nietoperze jedza to mamy zaraze...szok, zeby nietoperze...brak słów

17 lutego, 0:29, Gość:

Oni wszystko żrą psy koty węze szczury nietoperze i pewnie gów.. z pod siebie! Brak slow jacy są obrzydliwi!! A pozniej zaraza na caly swiat

uważaj żeby Ciebie nie zżarli ......

G
Gość
6 lutego, 10:56, Gość:

Jak te Chinczyki nietoperze jedza to mamy zaraze...szok, zeby nietoperze...brak słów

Oni wszystko żrą psy koty węze szczury nietoperze i pewnie gów.. z pod siebie! Brak slow jacy są obrzydliwi!! A pozniej zaraza na caly swiat

G
Gość
12 lutego, 8:17, Gość:

Inkubacja do 24 dni.

trzymać i żrec dużo czosnku ,pomaga,

A
Anka
29 stycznia, 20:42, Alicja:

Nikt już nad tym nie panuje a napewno nie w Polsce gdzie codziennie z Chin przylatują samoloty ,dawno powinni się zamknąć lotniska,lekcewazymy zagrozenie

29 stycznia, 22:52, Gość:

To prawda. I potem będzie płacz i modlitwy do bozi.

Lotniska dawno powinny być pozamykane,granice również ,zero wyjazdów i wczasów do momentu zapanowania nad ta zarazą,a póki nic takiego nie zrobiono to wirus sobie lata wszędzie i zarazi się coraz więcej ludzi ale kto by tam myślał? ważniejsza focia na fejsa i uciagniety dziób

G
Gość
31 stycznia, 08:43, poit:

Wykryłem nowego koronawirusa. Co mam zrobić ze starym!

najmądrzejszy na forum

G
Gość

jak wykryć wirusa? Zrobić profesjonalnie wymaz i badanie w 2 laboratoriach w Polsce. Natomiast dementuję plotkę, że nie zażywanie leków na zapalenie płuc zabezpiecza przed zapaleniem płuc i śmiercią.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3