Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak urządzić domowe biuro? Najważniejsze jest odpowiednie krzesło. Dowiedz się, jak je wybrać

strona kobiet
Jeśli pracujemy na siedząco, odpowiednie biurko i krzesło powinny być naszym podstawowym wyposażeniem. Wiele osób zapomniało jednak o tym na rok, zmieniając swoje kuchnie i pokoje w prowizoryczne biura domowe. Dlaczego warto zadbać o tę sferę?

Rozmowa z Justyną Kobusińską i Aleksandrą Proc, właścicielkami Studia Wnętrz Forma, zajmującego się aranżacją i kompleksowym wyposażaniem biur w meble.

Działają Państwo w branży mebli biurowych od 1997 roku, czyli ponad 20 lat. Jak meble zmieniły się przez ten czas?

Justyna Kobusińska: Przede wszystkim muszę przyznać, że te dwie dekady w branży nauczyły nas współpracy z wiodącymi na rynku fabrykami mebli. To niezwykle ważne, bo dzięki temu oferujemy produkty, które są sprawdzone i dobre jakościowo. Nad ich solidnością, bezpieczeństwem, a także designem pracują specjaliści. I na przestrzeni lat widać w tym dużą zmianę - producenci coraz większy nacisk kładą na rozwiązania, które służą ergonomii. Oczywiście zmienia się też wzornictwo. Meble biurowe stają się estetycznie przyjazne, miłe dla oka. Myślę, że to celowy zabieg, który ma udomowić nasze biura.

Aleksandra Proc: Widać to szczególnie w nowych firmach, które dopiero wyposażają pomieszczenia. Nie ma tam już przypadkowych mebli. Biura, recepcje, sale konferencyjne są ciekawie aranżowane. Tworzone są przyjazne strefy relaksu, w których można zjeść posiłek, ale także oderwać się na chwilę od zawodowych obowiązków poprzez różnego rodzaju aktywności. Pracownicy to doceniają. Nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy przebywać w estetycznych pomieszczeniach, w których czujemy się dobrze, mieć normalne warunki do pracy oraz odpoczynku.

Z powodu pandemii wiele osób musiało jednak na jakiś czas zapomnieć o normalnych warunkach pracy, przenosząc się z nią do domu.

J.K.: Tak, od marca 2020 roku dla osób pracujących w biurach wszystko się zmieniło. Musieliśmy od razu zmierzyć się z nową rzeczywistością i okazało się, że mało kto jest na to przygotowany. Miało to potrwać kilka tygodni, przerodziło się w miesiące, rok. Zakładana tymczasowość sytuacji sprawiła, że wiele osób do dziś nie zorganizowało sobie odpowiednich warunków do pracy. Teoretycznie wzrosła liczba biur domowych, ale często jest to prowizorycznie zaaranżowane miejsce, np. przy kuchennym stole. Trochę się już do tego przyzwyczailiśmy, trochę nawet zapomnieliśmy, że tak nie wygląda nasze porzucone miejsce pracy. Ale jednocześnie coraz więcej osób zaczyna zauważać, że tak nie powinno być. Podstawą jest przede wszystkim odpowiednie krzesło.

Odpowiednie, czyli jakie?

J.K.: Istotne jest to, żeby współczesne krzesło, dzięki możliwości regulacji, było odpowiednie zarówno dla osoby, która waży
50 kg, jak i dla dwa razy cięższej. Powinno być na tyle zaawansowane technologicznie, aby pozostało bezpieczne, wygodne i ergonomiczne dla każdego. Należy tylko korzystać ze wszystkich jego funkcji.

A.P.: Co ważne - odpowiednie krzesło nie pozwoli nam siedzieć w złej pozycji. Wymusza prawidłowe ułożenie ciała. Dzięki
konstrukcji samo mobilizuje nas do korekty. Jeśli więc siedzimy źle, jest nam po prostu niewygodnie i w naturalny sposób szukamy
lepszej pozycji. Oczywiście standardem w krzesłach biurowych jest możliwość regulowania wysokości. Ale oprócz tego powinniśmy móc indywidualnie, odpowiednio do wzrostu ustawić sobie głębokość siedziska, czyli podparcie dla ud. Istotne są także regulowane podłokietniki, które umożliwią przysunięcie się do biurka. Często bowiem zdarza się, że mamy już blat określonej wysokości i jeśli podłokietniki stoją z tym w konflikcie, to siedząc za daleko, nie możemy położyć obu rąk na biurku przy pracy z komputerem lub robimy to, odchylając się od oparcia, co szkodzi naszym plecom.

J.K.: Bardzo ważna jest też regulacja części podpierającej odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Posłużę się tu słowami doktora fizjoterapii, pana Stanisława Krajewskiego, z którym współpracujemy na co dzień. Specjalizuje się on w leczeniu bólów kręgosłupa. Tłumaczy pacjentom i nie tylko im, że gdy korzystamy z podparcia odcinka lędźwiowego, utrzymujemy lordozę kręgosłupa i zapobiegamy ustawieniu go w odwrotności lordozy, czyli w kifozie. Bez tego doprowadzamy do przeciążeń dysków.

Jak urządzić domowe biuro? Najważniejsze jest odpowiednie krzesło. Dowiedz się, jak je wybrać

A przecież na tych krzesłach spędzamy niemalże całe dnie.

J.K.: Dlatego też zadziwia mnie, że czasem komuś szkoda wydać określoną kwotę na krzesło - choć nie są to już bardzo drogie rzeczy. Pomijając nawet fakt, że dobre krzesło zostanie z nami na kilka, kilkanaście lat albo jeszcze dłużej. Przede wszystkim to inwestycja w zdrowie, oszczędność i profilaktyka. Pieniądze zwrócą się choćby w postaci zaoszczędzonego czasu i kosztów leczenia. Musimy pamiętać, że zła pozycja kręgosłupa prowadzi do bardzo wielu poważnych i przewlekłych problemów zdrowotnych w całym ciele, wpływa na nasze samopoczucie i wydajność w pracy.

A.P.: Ważne, aby w ogóle pamiętać o tym, jak dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, nie tylko pracując. Wiemy doskonale, że nie jest to odpowiednie dla naszego ciała, które od wieków przyzwyczajone było do ruchu. Nie zmienimy jednak ot tak sposobu funkcjonowania, musimy więc przynajmniej zadbać o to, by szkodzić sobie jak najmniej. Nikt za nas tego nie zrobi. Dlatego oprócz zainwestowania w odpowiednie krzesło, róbmy też przerwy w pracy, przechodząc choćby kilka kroków.

Z myślą o tym, że siedzenie nie jest dla nas najzdrowsze, wiele osób zaczyna rozważać zakup biurka, przy którym pracuje się
na stojąco. Czy to dobry pomysł?

A.P.: Bardzo dobry. Stanie jest dla nas lepsze niż siedzenie, pod warunkiem, że nie mamy żadnych przeciwskazań zdrowotnych. Obecnie biurka również mają możliwość regulacji wysokości, więc tak naprawdę możemy przy nich zmieniać pozycję - i stać, i siedzieć. Oczywiście taka regulacja pozwala też dopasować wysokość blatu do wzrostu użytkownika. Nie ma co się oszukiwać: osobie, która mierzy 190 cm, nie będzie się komfortowo siedziało przy biurku standardowo wykonanym dla kogoś o wzroście 160 cm.

J.K.: To też idealny mebel dla dzieci, które - jak wiadomo - rosną. Nikt z nas nie ma ochoty wymieniać biurka co rok. Wiele osób zwraca również obecnie uwagę na to, by nie wyrzucać tylu rzeczy, nie zaśmiecać planety, nie marnować zasobów. I dlatego szukamy mebli, które zostaną z nami na lata. Dobrej jakości regulowane biurko i solidne krzesło z pewnością spełnią te wymagania. Czasem mówię naszym klientom, że te meble przeżyją nas wszystkich (śmiech).

Studio Wnętrz Forma

ul. Szajnochy 2, Bydgoszcz
tel. 607 051 028
www.formameble.pl

Jak urządzić domowe biuro? Najważniejsze jest odpowiednie krzesło. Dowiedz się, jak je wybrać
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera