Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Nakło burmistrza wybierało

Sławomir Łaniecki
Pierwsze powszechne wybory na urząd burmistrza Nakła odbyły się w 1925 roku. Do tego momentu przez setki lat burmistrzowie, a wcześniej kasztelanowie, byli nominowani przez władze.

Pierwsze powszechne wybory na urząd burmistrza Nakła odbyły się w 1925 roku. Do tego momentu przez setki lat burmistrzowie, a wcześniej kasztelanowie, byli nominowani przez władze.

<!** Image 2 align=right alt="Image 37567" sub="Kampania wyborcza 1933 roku w Nakle wzbudzała spore emocje, czego dowodem jest zaproszenie przygotowane przez nakielskiego „Sokoła”">Dziś urząd burmistrza jest intratnym stanowiskiem, chociażby ze względu na uposażenie i władzę, o które ubiega się często po kilku kandydatów. Jednak nie zawsze tak było.

Na przykład w 1672 roku nakielskiej kasztelani, mimo mianowania, nie chciał objąć Chryzostom Giżycki. Wolał pozostać tylko sędzią miejscowości Wieluń, gdyż profity z tego stanowiska, przewyższały dochody z nakielskiej kasztelani, zrujnowanej jeszcze w czasie „potopu”. Stan taki trwał przez cztery lata, aż urząd wreszcie objął Mikołaj z Tuszkowy Chrząstowski.

Pierwszy był Biniakowski

Pierwszym wymienionym w źródłach burmistrzem Nakła, a nie jak dotychczas burgrabią, był nakielanin Bartłomiej Biniakowski. W źródłach potwierdzony został tylko jeden rok jego panowania – 1772.

<!** reklama left>W następnym roku władze pruskie na ten urząd wyznaczyły Niemca Schroetera pochodzącego z Frankfurtu nad Odrą, który przez cztery lata swoich rządów doprowadził miasto niemal do ruiny finansowej.

Dopiero kolejny burmistrz, Niemiec o nazwisku Burgwedel, rządzący miastem w latach 1777-1806, przyczynił się do wielkiego rozkwitu Nakła.

Dobrym gospodarzem był także burmistrz okresu wolności napoleońskiej z lat 1808-1812 – Szymański. W latach 1812–1816 Prusacy postawili również na polskiego burmistrza – Zarembę. Później, do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, kolejnych sześciu burmistrzów było pochodzenia niemieckiego.

Ostra kampania

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pierwsi trzej polscy włodarze Nakła, Chmarzyński, Cieślawski i Bobowski, byli burmistrzami komisarycznymi z nadania władz wyższych.

Dopiero w 1925 roku przeprowadzono po raz pierwszy wolne i powszechne wybory na ten urząd. Głosami większości wybrany został Teodor Bobowski.

Kolejnym wyborom burmistrza Nakła w 1933 roku towarzyszyły już spore emocje, co zresztą można było zauważyć w całej ówczesnej Rzeczpospolitej.

Świadczy o tym również załączona ilustracja, będąca namiastką ostrej kampanii wyborczej. Ostatecznie burmistrzem został Paweł Trybull.

W okresie okupacji władze hitlerowskie mianowały tylko dwóch burmistrzów - Kurta Witta oraz Hansa Meiera. Drugi był typowym bezwzględnym nazistą.

Losy pierwszego z kolei, jak na Niemca czasów okupacji, były bardzo nietypowe, o czym napiszemy za dwa tygodnie.

Dzisiejsze pytanie konkursowe brzmi: Kiedy po raz pierwszy po 1989 roku wybierano burmistrzów Nakła, Kcyni, Szubina czy Mroczy w powszechnych wyborach?

Autor pierwszej poprawnej odpowiedzi - tel. (052) 386 08 64 – otrzyma w nagrodę folder KRAJNA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!