Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak leczyć chorą służbę zdrowia

rob, PAP
Podwyżki płac dla wszystkich pracowników samodzielnych publicznych ZOZ-ów; wzmocnienie kontroli ministra zdrowia nad NFZ; dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne od 2008 r.

Podwyżki płac dla wszystkich pracowników samodzielnych publicznych ZOZ-ów; wzmocnienie kontroli ministra zdrowia nad NFZ; dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne od 2008 r.

To niektóre założenia przedstawionego w środę w Sejmie przez Zbigniewa Religę programu naprawy sytuacji w służbie zdrowia. Opozycja krytykuje plan. Minister zdrowia apeluje o wspólne działanie na rzecz poprawy sytuacji.

<!** reklama right>Min. Religa oświadczył, że 30-procentowe podwyżki płac dostaną od października wszyscy pracownicy samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, zarówno ci zatrudnieni na umowach o pracę, jak i ci na umowach cywilnoprawnych, tzw. kontraktach. Natychmiastowych podwyżek płac domagają się lekarze strajkujący w wielu miejscach kraju. Premier Kazimierz Marcinkiewicz tłumaczył w środę dziennikarzom w Sejmie, że natychmiastowe podwyżki są niemożliwe. Podkreślił, że rząd włożył duży wysiłek w naprawę ochrony zdrowia.

Zdaniem szefa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła, deklaracja ministra może przyspieszyć zawieranie porozumień między protestującymi lekarzami a dyrekcjami i kończenie strajków. Podobną opinię wyraził szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. Określił plan ministra jako „propagandę sukcesu”, choć jednocześnie pozytywnie wypowiedział się o niektórych propozycjach, np. zapowiedzi stworzenia tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych.

Nieufnie do zapowiedzi 30-procentowych podwyżek podchodzą pielęgniarki i położne. - Na razie są, to pieniądze wirtualne - powiedziała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Longina Kaczmarska.

Przedstawiony 10-punktowy plan naprawy sytuacji w ochronie zdrowia zakłada m.in. wzmocnienie kontroli szefa resortu nad Narodowym Funduszem Zdrowia. To minister będzie decydować, kiedy będą zwoływane posiedzenia rady funduszu i czego będą dotyczyć. Zdaniem Religi, jeśli jego propozycje zmian zostaną przyjęte, a w ciągu trzech lat polski system zdrowia ulegnie „radykalnej poprawie”. Plan ministra poparł rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.

Projekt skrytykowała natomiast opozycja. Ewa Kopacz (PO) mówiła, że w urzeczywistnieniu swoich obietnic, rząd „cierpi na atrofię woli”. Kopacz zapowiedziała, że Platforma w najbliższym czasie złoży do laski marszałkowskiej dwa projekty ustaw: o ratownictwie medycznym i o prawach pacjenta. Po tym, jak swoje stanowiska przedstawiły poszczególne kluby, Religa w bardzo emocjonalnym wystąpieniu apelował o wspólne działanie nad poprawą sytuacji. - Jest to sprawa naprawdę ponadpolityczna! Zróbmy coś mądrego wspólnie! - mówił. Zarzucił PO, że totalnie, „histerycznie” skrytykowała jego propozycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!